ביקור חולים וגאידמק הגיעו להסכם במטרה להימנע מפירוק בית החולים

הצדדים החליטו למחוק את התביעות ההדדיות ביניהם; האוצר: בית החולים פרטי, והמדינה אינה תומכת בו

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

>> התפתחות דרמטית במשבר בבית החולים ביקור חולים בירושלים: הנהלת בית החולים הגיעה להסכם הבנות עם בעליו של בית החולים, ארקדי גאידמק. מטרת ההסכמה היא ליצור חזית אחידה מול הממשלה לצורך מציאת פתרון קבע לבית החולים - הנמצא בסכנת סגירה מיידית בשל גירעון קשה שאליו נקלע.

עד לאחרונה היו היחסים בין גאידמק להנהלת בית החולים מתוחים ביותר, וגאידמק אף תבע את בית החולים בסכום של 33 מיליון שקל - בטענה כי המוסד חייב לו דמי שכירות עבור השימוש בנכסים שבבעלותו. בית החולים, מנגד, איים לתבוע את גאידמק בתביעה נגדית בגין הפרת התחייבותו לשאת בהוצאות תפעול בית החולים. לאחרונה נכנס לתמונה הרב מרדכי פרידמן, נכדו של האדמו"ר מסדיגורה, והציע לתווך בין הצדדים בניסיון לגבש מתווה חדש הכולל שיתוף פעולה בין גאידמק, המדינה ובית החולים.

על פי פרטי הסכם ההבנות, יבוטלו התביעות ההדדיות בין בית החולים לגאידמק, והאחרון יתחייב להמשיך להפעיל את בית החולים ולא למכור את נכסיו למשך חמש שנים נוספות מעבר להתחייבותו הנוכחית, כלומר, במשך שבע השנים הקרובות.

עוד מתחייב גאידמק לתת לבית החולים שקל על כל שקל שתיתן המדינה כמענק למוסד - בדרך של ויתור על שכר דירה שבית החולים יידרש להתחיל לשלם לו החל בעוד שנתיים. שכר הדירה החודשי העתידי הוערך באחרונה על ידי שמאי מטעמו של גאידמק ב-800 אלף שקל בחודש. נוסף על כך, גאידמק, שניתק קשר עם העמותה המנהלת את בית החולים לפני יותר משנתיים, ימנה נציג מטעמו שיהיה חלק מהנהלת העמותה ובכך יגדיל את מעורבותו בניהול בית החולים.

תמריץ נוסף לחתימת ההסכם ולוויתור על התביעות ההדדיות הוא העובדה שקיימת תוכנית בנייה מאושרת להקמת מגדל בשטח בית החולים, שתוקפה עומד לפקוע בעוד כמה חודשים. יישור ההדורים עם בית החולים יאפשר לגאידמק לקחת חלק בהתחלת הבנייה - במיקום מרכזי בירושלים. ל-TheMarker נודע כי הסכם ההבנות כבר מונח על שולחנם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומשרד האוצר.

ביקור חולים נמצא בימים אלה בגירעון תפעולי שהביא אותו לסף סגירה. רק מלווה מהעובדים בשיעור של עד 35% ממשכורתם ומקדמה שקיבל המוסד משירותי בריאות כללית מאפשרים לו להמשיך לפעול. הנהלת בית החולים דורשת מהמדינה מענק חד-פעמי בסך 30 מיליון שקל, שלטענתה אמור לאפשר לה לממש את תוכנית ההבראה שתביא את המוסד לאיזון תקציבי ולהמשך פעילות. במשרד האוצר, לעומת זאת, מעוניינים בהפסקת פעילותו של בית החולים במתכונתו הנוכחית, ובהעברת רוב הפעילות בו לבתי החולים הירושלמיים הגדולים הדסה ושערי צדק.

לדברי יו"ר הנהלת ביקור חולים, ד"ר יורם בלשר, "משרד הבריאות, שכבר עבר על תוכנית ההבראה, סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ויו"ר ועדת הכספים, משה גפני - תומכים במתווה המסדיר את המשך קיומו של בית החולים לשנים רבות, ואנו ממתינים לאישור הגורם האחרון לפני מימוש ההסדר - משרד האוצר. המתווה החדש והיצירתי נותן פתרון מלא לכל ההסתייגויות שהועלו עד עתה, ומאפשר את הצלת בית החולים שיישאר במרכז העיר ירושלים, שנותן פתרון למגזרים ולצרכים רבים. אנחנו, מצדנו, מתחייבים שהדרישה למענק היא חד-פעמית, ולא תהיה יותר פנייה מצד העמותה לבקשת סיוע כספי".

יו"ר ועד רופאי ביקור חולים, ד"ר אפי הלפרין, אמר: "אנו מצפים שהשרים הרלוונטיים, ובעיקר פקידי אגף התקציבים של משרד האוצר - שרק במהלך 2009 הזרימו עשרות מיליוני שקלים לכיסוי גירעונות של בתי חולים - יסירו סוף סוף את התנגדותם העקשנית והבלתי הגיונית לתת מענק חד-פעמי גם לביקור חולים, בית החולים הכללי והציבורי היחיד שנותר במרכז ירושלים, ויאפשרו את המשך פעילותו החשובה גם במהלך השנים הבאות".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "לא ידוע לנו על הסכם כזה. חשוב לזכור כי ביקור חולים הוא בית חולים ציבורי פרטי ואינו נתמך על ידי המדינה. ככל שמצבו הכספי אינו מאפשר את המשך הפעלתו, עליו לפנות לבית המשפט בהליכים המתאימים. במסגרת הליכים אלה, ממשלת ישראל תגבש את עמדתה בהתאם לשיקולים הנוגעים לבריאות האוכלוסייה, לרבות פיצול רישום בית החולים בין בתי החולים הדסה ושערי צדק בירושלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים