רוני דואק, יו"ר שיתופים: "המגזר השלישי חייב להיות יותר תוקפני כלפי הפוליטיקאים"

אבי נאור: "פילנתרופיה לפעמים מחליפה את הממשלה כי היא לא עושה כל מה שהיא צריכה"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי עמית
חגי עמית

"במדינה שמדברים בה על קריסת מערכות יש ואקום אדיר - והמגזר השלישי נמצא בקו הראשון. הוא חייב להיות הרבה יותר תוקפני ומחאתי מול הפוליטיקאים - שאין להם רצון ללכת על תוכנית ארוכת טווח לעשר שנים" - את הדברים החריפים האלה אמר רוני דואק, מייסד עמותת ציונות 2000, בכנס ישראל 2021 של TheMarker. דואק השתתף בפאנל בנושא עתיד הפילנתרופיה והמגזר השלישי.

לצורך הדיון התכנסו שבעה גורמים בכירים בתחום הפילנתרופיה, שהוא נדבך מרכזי גם במדיניות הממשלה: אבי נאור, יו"ר עמותת אור ירוק, מייסד ויו"ר קרן אורן ויו"ר קרן שח"ף; רעיה שטראוס בן-דרור, נשיאה משותפת של שטראוס השקעות; רוני דואק, מייסד ציונות 2000 ויו"ר שיתופים לקידום החברה הישראלית; אלי הורביץ, משנה למנכ"ל יד הנדיב; ענת סרגוסטי, מנכ"ל עמותת אג'נדה; דפנה דור, מנכ"ל עמותת שיעור אחר; ומאיה נתן-מוזר, מנכ"ל JFN ישראל.

"30 אלף עמותות פעילות כיום בישראל, כ-4,000 עד 5,000 מתוכן הן עמותות חברתיות המגלגלות מחזור של 25 מיליארד שקל בשנה" - אמר עיתונאי TheMarker, אורן מג'ר, בפתיחת הפאנל.

הדיון נפתח בשאלה מה האתגר הגדול ביותר לנתינה הישראלית בעשור הקרוב. דואק השיב כי "צריך שיהיו יותר פילנתרופים, שהיקפי הנתינה יגדלו משמעותית, צריך יותר פרויקטים עם אימפקט גדול וצריך השקעה חכמה ומתוכננת כדי שארגוני החברה האזרחית יוכלו לעשות צעד קדימה".

אבי נאור טען כי יש למנף את הנתינה והוסיף כי "כמה שהיקף הפילנתרופיה יהיה גדול, יחסית למדינת ישראל הסכומים קטנים. העוצמה היא ביכולת למנף את הנתינה".

שטראוס בן-דרור השיבה לנאור ואמרה כי "שיתוף הפעולה שלנו - גופי המגזר שלישי - יעשה את קפיצת המדרגה. אנחנו צריכים להתאחד מול החזון הזה ולראות את התמונה הגדולה של מדינת ישראל - כל אחד בתחומו. החיבור צריך לעבור המחסום שבו כל אחד הולך בדרכו ולבד. אנחנו צריכים להתאחד. כך אנחנו מחברים כרגע את עיריות הגליל כדי להביא לקפיצת מדרגה של האזור".

אלי הורביץ חלק על שטראוס ואמר: "אני לא מסכים. נכון שלפילנתרופיה היה משקל גדול בעשורים הראשונים של המדינה. אבל המשבר הכלכלי הגדול הביא לכך שאנשים חוששים לעתיד ילדיהם וממהרים פחות להכניס יד לכיס. בתוספת העובדה שמרבית הפילנתרופיה פה היא לא מישראל, זה יביא לכך שעשר השנים הקרובות יהיו רזות מבחינת פילנתרופיה. ואת זה צריך לשנות".

צמיחת הנדבנות - היחלשות המדינה

ענת סרגוסטי אמרה כי "האמת היא שהאתגר שלנו הוא שהפילנתרופיה תצטמצם. בעשור האחרון, המגזר שצמח הכי הרבה במשק הוא המגזר השלישי. המדינה צריכה להיות במקומות האלה במקום המגזר השלישי. ככל שהפילנתרופיה תתחזק, כך המדינה תיחלש. אנחנו צריכים לחזק את המדינה. אסור לקחת את המקום של המדינה. אנשים עם תשוקות פרטיות שמובילים אותה - לא יכולים לראות את התמונה הכוללת".

לעומתה, דפנה דור טענה כי יש צורך בהגדלת הפילנתרופיה: "כל אחד יכול לתרום. הייתי שמחה שהמיתוג של התרומה יעלה והיחס אל התורמים יהיה חיובי יותר. המון אנשים תורמים בסתר, וחבל. אם היה יותר מידע, והכוונה והסדרה של המקומות שאפשר לתרום להם - ולא רק הגברה של הפיקוח על הפילנתרופיה - זה היה עוזר".

דואק אמר כי תפקיד המגזר השלישי הוא בגדר צו שעה: "צו השעה של המגזר השלישי הוא למלא את הוואקום בין האזרח לממשלה. גם אנשי עסקים צריכים לפעול לפעמים בשביל זה נגד האינטרסים שלהם, לעתים זה כולל להילחם בגוף, שר או ראש ממשלה, שהם יצטרכו את עזרתו בהמשך לעסקים. אם לא יהיה פה כוח אזרחי שיחייב את הפוליטיקאים לעמוד במה שהם מבטיחים לנו כל ארבע שנים - לא יקרה כלום".

מג'ר פנה אל נאור וחידד בפניו את מה שאמרה סרגוסטי: "ענת (סרגוסטי) אומרת שהיא בעצם רוצה שמשרד התחבורה יצליח עד כדי כך שהוא יחליף את אור ירוק".

נאור השיב כי "אם אור ירוק תצליח - יצטרכו אותה בצורה מצומצמת יותר. אחד מתפקידי החברה האזרחית הוא להיות כלב השמירה. בתרבות הישראלית הדברים האלה קצרי טווח.

"אני תמיד מתוסכל מזה שבפאנלים כאלה אני צריך להתנצל על כך שקיימת פילנתרופיה. פילנתרופיה לא באה להחליף את הממשלה, אבל בפועל היא מחליפה אותה כי הממשלה לא עושה את כל מה שהיא צריכה. צמצום פילנתרופיה הוא הפקרת נושאים".

הורביץ הוסיף כי פילנתרופיה יכולה להרשות לעצמה דברים שהממשלה לא: "אם מישהו מצפה שתבוא תרומה פרטית ותחליף את הממשלה זו טעות. פילנתרופיה יכולה לקחת סיכונים שלא כדאי שהממשלה תיקח. פילנתרופיה יכולה לתמוך בחדשנות, יצירתיות, לפעול בקטן ולהקים מעבדה חברתית".

סרגוסטי המשיכה לטעון כי הפילנתרופיה ממלאת את תפקידי הממשלה: "ניתן לקחת למשל את מגמת הגידול במספר העניים בשנים האחרונות. זה מדאיג מאוד ואסור להסכים שזה יקרה. לא יכול להיות שבכל חג נצפה בתמונות של אנשים נאבקים ללחם. 1.7 מיליון אנשים רעבים בישראל, חלקם עובדים. זה אומר שהם צריכים לוותר על קבלת שירותי בריאות. הפילנתרופיה לא צריכה לדאוג לזה - המדינה צריכה לדאוג לזה שלא יהיו כל כך הרבה עניים.

"הפילנתרופיה חזקה כי היא עצמאית ולא נתונה לגחמות פוליטיות. עוד דבר שלא בא לידי ביטוי הוא מסד הנתונים (מידע לגבי רצון הציבור - ח"ע) שהצטבר במגזר השלישי והמדינה לא משתמשת בו. למה, למשל, ראש הממשלה לא מתייעץ אתנו בענייני תמלוגי הגז? שיתייעץ איתנו - נציגי ארגונים חברתיים - אנחנו קולו של הציבור".

מה עומד מאחורי הנדבנות

מג'ר הציג בפני משתתפי הפאנל שאלה בנושא מטרות הפילנתרופיה: "יש בפילנתרופיה טענה שלפיה כשהעשירים לא תורמים, שואלים אותם למה הם לא תורמים, אבל כשהם כן - חושדים בהם שהם עושים את זה למטרותיהם. מה אתם חושבים על הדואליות הזו?"

דואק: "לפני עשור הגעתי לקליוולנד - עיר שפשטה רגל והורמה על ידי הקהילה העסקית שלה. יש שם קרן קהילתית של אילי הון למטרה הזו, וקיימת בה תרבות של עשייה משותפת שלא קיימת בישראל. זה נחוץ".

מאיה נתן-מוזר: "אנחנו מנסים לגייס לתוכנית שלנו אנשים עשירים ואני חושבת שחשוב שאנשים לא יילכו לקבר של העשירים - חשוב שהם יחלקו את הכסף לפני שהם מתים".

שטראוס בן-דרור אמרה כי לעסקים בישראל עוד דרך ארוכה עד שיגיעו לרמת הנדבנות בארה"ב: "כיום ברור לעסקים שהם חייבים לתרום לקהילה. לא אכפת להם מה חושבים עליהם. הדעה השלילית עלי לא מונעת בעדי מלתרום. יש לנו מה ללמוד מארה"ב: כשהחברות הרב-לאומיות באו לשטראוס כדי ליצור שיתוף פעולה עסקי - הן שאלו אותנו קודם כל 'מה אתה עושה למען החברה'. בחזון שלי, בעוד עשור תהיה כאן פילנתרופיה חזקה ומצוינת".

סרגוסטי טענה כי הפילנתרופיה לא מונעת רק מאילי הון: "אני רוצה לומר בעניין זה שפילנתרופיה זה לא בהכרח אנשים עשירים. זו הרבה פעמים המורה ממגדל העמק או העובדת הסוציאלית שתורמת".

הורביץ: "בהקשר הזה חשובה התדמית של ישראל בעיני התורמים מחו"ל. ועדות חקירה בכנסת או מגמות שאנחנו רואים בזכויות האזרח, ופוגעות בתדמית ישראל, פוגעות גם בתרומות שזורמות מחו"ל".

-------------

מנחה הפאנל: אורן מג'ר, כתב מגזין TheMarker

רוני דואק, מייסד ציונות 2000 ויו"ר שיתופים לקידום החברה האזרחית

אלי הורביץ, משנה למנכ"ל יד הנדיב

דפנה דור, מנכ"ל עמותת שיעור אחר

אבי נאור, מייסד ויו"ר אור ירוק, מייסד ויו"ר קרן אורן, יו"ר קרן שח"ף

רעיה שטראוס בן-דרור, נשיאה משותפת בשטראוס השקעות

ענת סרגוסטי, מנכ"ל עמותת אג'נדה

מאיה נתן-מוזר, מנכ"ל JFN ישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה