מחלת ה"גרינינג" התגלתה במזרח התיכון ומאיימת על פרדסי ישראל

ארגון מגדלי הדרים הזהיר את פרדסני ישראל מהתפשטות המחלה שנתגלתה בסעודיה ■ חיידק הגרינינג שאין נגדו תרופה, השמיד בעשור האחרון 40% מפרדסי פלורידה - מהיצרניות הגדולות בעולם ■ ולקראת עונת הקטיף, הפרדסנים מתריעים על מצוקת חוסר אדם ומבקשים מכוחות הביטחון להגדיל את מכסת הפלסטינים העובדים

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

ארגון מגדלי פרי הדר הזהיר לאחרונה את פרדסני ישראל מפני התפשטות מחלת ה"גרינינג" לישראל. המחלה הנגרמת על ידי חיידק היא אחת ממחלות הצמחים המסוכנות ביותר בחקלאות. לדברי מנכ"ל הארגון, חי בנימיני, תקפה לאחרונה המחלה את פרדסי סעודיה וקיים חשש סביר שתגיע לישראל.

חיידק הגרינינג התוקף את עצי הפרי ואת הפרי כאחד, השמיד בעשור האחרון כ-1.2 מיליון דונם פרדסים בפלורידה, כ-40% משטחי הפרדס הנטועים במדינה זו, שהיתה עד לפרוץ המחלה בפרדסיה יצרנית פרי ההדר השלישית בגודלה בעולם.

ארגון מגדלי פרי הדר ביקש מהגורמים הרלוונטיים (השירותים להגנת הצומח במשרד החקלאות, הפרדסנים ומועצת הצמחים) למנות פרויקטור שיפעל לרכז את הידע שנצבר על המחלה ויכין תוכנית מגירה להתמודד איתה אם תגיע לישראל.

בישראל נטועים כ-170 אלף דונם פרדסים, מהם 65 אלף דונם של קליפים (קלמנטינות מסוגים שונים)המקנים לישראל בחודשים ינואר - אפריל יתרון יחסי על מתחרותיה הגדולות על שווקי אירופה: ספרד, מרוקו, מצרים וטורקיה. זאת מפני שהקליפים מישראל מגיעים לאירופה בתקופה שהמתחרים אינם יכולים לספק פרי דומה.

בנוסף לכך, מכוני המחקר החקלאי בישראל ביחד עם הפרדסנים פיתחו זני קליפים ייחודים הנמכרים באירופה במחירים חסרי תקדים. לדוגמה, מיכל קלמנטינה מזן "אור" נמכר בשער הפרדס ב-112 שקל ומיכל קלמנטינה מהזן הוותיק "מיכל" ב-99 שקל בהשוואה ל-33 שקל למיכלי אשכוליות לבנות ואדומות ו-53 שקל למיכל תפוזים מהזן "שמוטי".

קטיף הקליפים מחייב עבודה ידנית רבה ועל כן דרושים לכך עובדים רבים. לדברי בנימיני, מספר העובדים בענף אינו מאפשר לבצע את הקטיף במועדים המאפשרים את שיווקו. חלק ניכר מעובדי הקטיף הם פלסטינים מהשטחים המקבלים היתרי כניסה לישראל בתנאי שהם נשואים ובני 30 +. לדברי בנימיני, פוטנציאל העובדים מהשטחים העונה לתנאים הללו הוא כ-3,500 בלבד ואין בהם כדי לבצע את קטיף הקליפים הצפוי להגיע ב-2011 ל-115 אלף טון.

נמסר כי הגורמים בענף מתכוונים לפנות לגורמי הביטחון ולבקש לאשר לעובדים צעירים מהשטחים, המועסקים במסיק זיתים, להמשיך לעבוד בישראל בקטיף הדרים לאחר תום המסיק המסתיים בסוף דצמבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?