בעקבות הגירעון בתקציב: שיעור המע"מ יישאר ב-1 בינואר 2011 ברמה של 16%

המע"מ אמור היה לרדת ב-1 בינואר 2011 ל-15.5%; אבי לבון: "נטל המס הכולל בישראל הוא מהנמוכים בעולם"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

שיעור המע"מ יישאר ב-1 בינואר 2011 ברמה של 16% ולא יופחת בחצי אחוז כפי שאושר אשתקד, כך החליטה בצהריים ועדת הכספים של הכנסת שאישרה את פנייתו של משרד האוצר.

לפי ההחלטה המע"מ יישאר בגובה של 16% עד ל-31 בדצמבר 2012. המע"מ אמור היה לרדת ב-1 בינואר 2011 ל-15.5% אבל בעקבות חוסר בתקציב החליטה הממשלה שלא להפחיתו.

בדיון אמר סגן הממונה על הכנסות המדינה אבי לבון, כי "נטל המס הכולל בישראל הוא מהנמוכים בעולם". ב-2007 נטל המס הכולל עמד על כ-37% וב-2010 על כ-32.5%".

לבון הציג סגירת פער מ-11% מעל ממוצע ה-OECD ב-1970 לנטל מס זהה ב- 2009. לדבריו, מגמת השוויון בנטל המס תישמר לפחות עד 2016. באותה שנה, צפויה ישראל להיות בין 3 המדינות בעלות מס החברות הנמוך ביותר בעולם. הבעיה במשק הישראלי היא כי 44% מהאוכלוסייה שמרוויחים מתחת ל- 5,000 שקל אינם חבים במס הכנסה, וסך המס הישיר עבורם עומד על 3.5%.

חברי הוועדה הביעו אי נחת מרפורמת המס בשנים האחרונות וקראו לשקול מחדש את יעילותה ביחס להשלכותיה על הפערים החברתיים. ח"כ חיים אורון (מר"צ), אמר שמדיניות הממשלה מגדילה את הפערים החברתיים ואיננה מבטיחה בהכרח צמיחה.

חיים אורון טען שיש להפעיל מס ביטוח לאומי פרוגרסיבי. זאת לאור העובדה, שמי שמשתכר כיום כ-4,800 שקלים ומשלם 12% ביטוח לאומי כמו מי שמשתכר למעלה מ-30 שקל. לדבריו, על הכנסת לקיים דיון מקיף ברפורמת המיסוי בטרם אישור התקציב. הפורמה שהחלה ב-2003 נשענת על נתונים שאינם רלוונטיים עוד ועל כן יש מקום לשקול להשהותה בשנים אחדות, לדברי אורון.

לבון אמר שבשנים האחרונות, חלה ירידה דרסטית בנטל המס בהשוואה לעולם. בהשוואה בינ"ל בשנת 2008, ניכר שהמסים השונים גבוהים מממוצעי ה-OECD הכללי ובמידה רבה אף יותר כאשר מדובר במדינות אירופה בארגון. לבון הציג את המלצות ה-OECD, להרחיב את בסיסי המס ולהגדיל את המיסים המעכבים צמיחה. "מומלץ לבטל הטבות מס, לפעול בשיתוף בינ"ל נגד מקלטי מס ולמסות נכסים של אזרחים בחו"ל. מנגד, להגדיל מסי צריכה, מסים על נדל"ן לא עיסקי, מיסוי ירוק ועל הסקטור הפיננסי".

נטל המס הישיר בישראל (פחות מ-18%) נמוך בהרבה מרוב מדינות אירופה. בנטל המס העקיף, ישראל במקום גבוה במיוחד אחרי שבדיה, דנמרק, הונגריה וצרפת עם שיעור קרוב ל-17%. בתחתית הרשימה ארה"ב עם נטל מס עקיף 6.5%.

ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), המתנגד אף הוא למדיניות המיסוי, טען כי יש להטיל מע"מ דיפרנציאלי: גבוה על מוצרי יוקרה ונמוך על מוצרי צריכה בסיסיים. לדבריו, המע"מ הזהה על בגדי ילדים ועל תכשיטים, פוגע בשכבות החלשות. ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), אמרה שיש להוסיף מדרגת מס נוספת לשכר גבוה. לדבריה, המשך הפחתת המס לא יבטיח יותר עידוד השקעות הון בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט