ישראל שלישית מהסוף ב-OECD בהוצאות על רשויות מקומיות: פחות מ-15% מההוצאה הממשלתית

הרשויות המקומיות בישראל מוציאות על חינוך יותר מרוב המדינות המפותחות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> ההוצאות של ממשלת ישראל על הרשויות המקומיות, האחראיות לספק שירותים לתושבים, היא מהנמוכות בין מדינות OECD - כך עולה מנתוני הארגון שייחשפו היום בכנס ועידת השלטון המקומי, שנערך במרכז הבינתחומי הרצליה. על פי נתונים שיציג אולף מרק, כלכלן ומומחה לפיתוח אזורי בארגון, ב-2009 הוציאה ישראל פחות מ-15% עבור הרשויות המקומיות, והיא דורגה במקום ה-25 מתוך 28 מדינות, מבחינת ההוצאה לרשויות מקומיות, כשרק לוקסמבורג, ניו זילנד ויוון משקיעות פחות ממנה.

עוד עולה כי הרשויות המקומיות בישראל מקדישות לתחום החינוך בישראל יותר מ-30% מההוצאות שלהן - יותר מרוב המדינות המפותחות, והיא מדורגת שביעית מתוך 26 מדינות. בנוסף, רשויות מקומיות בישראל מקדישות חלק נכבד מתקציבן לרווחה - כ-18%, לעומת רשויות במדינות אחרות. נתון מפתיע נוסף הוא ההשקעה הגדולה בתרבות בישראל - 13.5% מתקציב הרשויות המקומיות - כשרק בלוקסמבורג ואיסלנד מושקע יותר כסף בתחום זה.

עם זאת, ההוצאה של רשויות מקומיות על בריאות נמוכה הרבה יותר - כ-1% - מהנמוכות במדינות המערב. כך גם ההשקעה בדיור ובהתפתחות כלכלית.

מענקי האיזון לעיריות יגדלו ב-2.6 מיליארד ש'

שר האוצר, יובל שטייניץ, נענה אתמול לפניית ראשי ערים מסיעת הליכוד והודיע כי משרדו יעביר 90 מיליון שקל נוספים עד יום שישי הקרוב לטובת הגדלת מענקי האיזון - מדובר בתוספות כספיות שהמדינה מעבירה באמצעות משרד הפנים לערים ורשויות מקומיות שמצבן הכלכלי מחייב סיוע. הכסף יועבר למשרד הפנים האחראי על חלוקת מענקי האיזון.

ב-29 בנובמבר נפגש שר האוצר עם ראשי רשויות מסיעת הליכוד ושמע מהם כי הם ממתינים לביצוע החלטות שהתקבלו במהלך השנה, בנוגע להגדלת סך כל מענקי האיזון הניתנים על ידי הממשלה לרשויות המקומיות ל-2.6 מיליארד שקל. אתמול שטייניץ הודיע כי נענה לפנייתם.

בתגובה כתבו לשטייניץ ארבעה ראשי ערים מהליכוד - ראש עיריית נתניה מרים פיירברג, ראש מועצת כוכב יאיר-צור יגאל יעקב ממן, ראש עיריית מודיעין חיים ביבס, וראש עירית טירת הכרמל אריה טל, מכתב תודה על החלתטו להיענות לפנייתם: "אנו מודעים היטב למשבר הכלכלי העולמי והשפעותיו על כלכלת ישראל ולכן הערכתנו לתפקוד שר האוצר בנושא הגדלת מענקי האיזון והמשאבים המוקצים לשלטון המקומי היא רבה מאוד. אנו רוצים להודות לשר שמגלה רגישות לצורכי השלטון המקומי וקשוב לראשי הערים המשרתים את אזרחי מדינת ישראל בכל תחומי החיים, חינוך, רווחה, ביטחון ותברואה".

משה גפני, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, אמר בכנס השלטון המקומי שנערך במרכז הבינתחומי בהרצליה כי טען בפני שר האוצר כי יש להגדיל את מענקי האיזון בכחצי מיליארד שקל, כך שיגיעו ל-3.1 מיליארד שקל. לדברי גפני, הוא שוחח בנושא עם שר האוצר, אך זה אמר לו כי יש לו מטלות דחופות יותר לטיפול. "אמרתי לשר שטייניץ, שהתקציב לא חייב להיות מאושר בדצמבר - נוכל לאשר אותו במארס", אמר גפני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים