הממשלה תקצה 60 מיליון שקל לטיפול בנזקי השריפה; רוב השרים: אין צורך בוועדת חקירה

אלי ישי: "ועדת חקירה תמצא את האשמים האמיתיים; מערך הכבאות אינו מוכן למלחמה"

הילה רז, מוטי בסוק וליאור דטל

"יש לזרז את העברת הפיצויים. אני לא רוצה עיכובים ובירוקרטיה". כך אמר היום ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשרי הממשלה בישיבה מיוחדת שהוקדשה לאסון יערות הכרמל. הישיבה נערכה בטירת הכרמל.

בישיבה, שנפתחה באיחור של 50 דקות ובדקת דומייה לזכר הנספים, החליטה הממשלה על שורה של צעדים לשיקום ופיצוי התושבים והישובים שנפגעו בשריפה. מטרת ההחלטה - להבטיח מענה ממשלתי מקיף ומהיר להשבת חיי התושבים באזור יערות הכרמל לסדרם.

לפני תחילת הישיבה נכנסו השרים בזה אחר זה ולשאלת כתבים האם יש צורך בהקמת ועדת חקירה והדחתו של אלי ישי השיבו רוב השרים כי אין צורך בכך. חלקם ציינו כי יש צורך בוועדת בדיקה.

בהתאם להחלטת הממשלה, ילווה מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי את פעילות משרדי הממשלה הרלוונטיים בשיקום נזקי השריפה והשבת החיים על כנם. בשלב ראשון יקצה משרד האוצר 60 מיליון שקל לטובת חבילת הסיוע שתינתן על ידי הממשלה לרשויות וליישובים שנפגעו. ראש הממשלה הנחה כי תיבחן הקצאת תקציבים נוספת ככל שיהיה צורך. התוכנית תכלול בין היתר מתן שיפוי לרשויות המקומיות בגין הנזקים שנגרמו בשטחן, במטרה לתת מענה להוצאות פינוי וקליטת אוכלוסייה, מאמצי כיבוי, ניקיון הישובים, טיפול בתשתיות ועוד.

כמו כן, הנחה נתניהו את שר האוצר, יובל שטייניץ, להגיש תוך 4 ימים (במקום 7 בהצעת ההחלטה המקורית) מיפוי של הנזקים שנגרמו כתוצאה מהשריפה והכיסוי הביטוחי, הציבורי והממשלתי, לנזקים. שטייניץ יגיש תוך 4 ימים נוספים (במקום 7 בהצעה המקורית) מדיניות ומתווה יעיל למתן מענה הולם ומהיר למימוש הביטוחים לתושבים ולישובים כולל הקצאות כספים, במקרה שידרש, לפערים בגין נזקים שלא בוטחו במלואם.

לצורך חזרה מיידית של כלל התושבים שביתם נשרף ליישוביהם, הוחלט כי מינהל הדיור הממשלתי יציב באופן מיידי מבנים יבילים ביישובים שבהם נשרפו בתים ומבני ציבור.

במטרה לשקם את שמורת הכרמל הוחלט כי תגובש תוכנית מקיפה לשיקום החי והצומח שנפגעו בשריפה, לרבות החי-בר. כמו כן הוחלט לתגבר את מערך הרווחה באזורים שנפגעו, ולגבש תוכנית לצורך שיקום והעצמת האזרחים, הרשויות והקהילות אשר נפגעו, ומתן סיוע לאוכלוסיות בעלי צרכים מיוחדים.

בהצהרה שמסר אמר נתניהו: "אנחנו ביום קשה של אובדן ושכול. העם כולו מזדהה עם כאב המשפחות ועם גבורת הנספים". לדבריו, "אנחנו מחוייבים לשקם בתים ותשתיות במהירות האפשרית. אני לא רוצה עיכובים ובירוקרטיה אלא פיתרונות מהירים, כך שכל האנשים יוכלו לחזור לבתיהם בתוך ימים אחדים".

נתניהו ציין כי בכוונתו להשיק תוכנית פעולה לשיקום יערות הכרמל. לדבריו: "אנחנו עדיין בעיצומה של שריפת ענק, כבאים עושים עבודת קודש, אבל רק מטוסים יכולים להכריע את האש. גייסנו למעלה מ-30 מטוסים מכל העולם". נתניהו הוסיף כי הטיפול היחיד בשריפות יער הוא שילוב כח אווירי, מקומי, וכח בינלאומי. לדבריו, "מבחינת הכיבוי על האדמה, הוספנו תקציב אבל מערך הכיבוי נבדל משריפות היער הענקיות.

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר בדרכו לישיבה כי "לא צריך להסיק מסקנות בשידור חי, גם אחרי שהאירוע יסתיים צריך להציג שיקול דעת. אדבר על לקחים רק אחרי שהאירוע יסתיים".

השר משולם נהרי אמר "זה לא הגון ולא הזמן למצוא אשמים. השר אלי ישי היה בין הבודדים שקראו: "אני בעד שתקום ועדת חקירה והיא תמצא את האשמים האמיתיים, מערך הכבאות אינו מוכן למלחמה".

מפכ"ל המשטרה, דודי כהן, שיצא מישיבת הממשלה הביע תקווה שבשעות אחר הצהריים שירותי הכבאות יודיעו שהשריפה בשליטה".

הבוקר הודיע שר אוצר, יובל שטייניץ, במהלך סיור במועצת חוף הכרמל כי הוא ממנה את מנכ"ל משרדו, חיים שני, להוביל את עבודת המטה של משרד האוצר בכל הקשור לאסון יערות הכרמל, כולל דאגה ליישומן של החלטות הממשלה שיתקבלו בנושא.

כבר במהלך סוף השבוע שעבר, עם היוודע דבר האסון, הקים משרד האוצר צוות שתפקידו לסייע באופן מידי לצרכים של הרשויות המקומיות בצפון ולמפונים. עד כה הזרים הצוות כמה מיליוני שקלים לצרכים דחופים והודיע כי ימשיך לעשות כך ככל שיידרש.

משרד הרווחה יציג תוכנית כוללת לשיקום נפגעי השריפה

משרד הרווחה יגבש בשבוע הקרוב תוכנית לשיקום והעצמת תושבים, קהילות ורשויות מקומיות שנפגעו מנזקי אסון השריפה, כך הוחלט בישיבת הממשלה שהתקיימה אתמול. התוכנית תגובש במשרד בשבעת הימים הקרובים ותוצג על ידי מנכ"ל המשרד, נחום איצקוביץ'. עדיין לא ידוע מה יהיה תקציב התוכנית, שתתרכז בסיוע ושיקום נפשי לתושבים ולא בפיצויים כספיים עקב אובדן ונזק לרכוש.

לדברי שר הרווחה יצחק (בוז'י) הרצוג, "משרד הרווחה רואה במשימה זו אתגר לאומי חשוב ביותר. למערכת הרווחה יש את הניסיון והמיומנות להתמודד עם האתגר הזה, ואנו ערוכים למשימה".

התוכנית תגובש בשיתוף פעולה עם המוסד לביטוח לאומי, המשרד לענייני גמלאים, משרד התרבות, משרד הבריאות והרשויות המקומיות. בנוסף, הוחלט בישיבה כי משרד הרווחה יהיה אחראי על ריכוז הקשר עם עמותות וארגונים אזרחיים שעוסקים בסיוע לתושבי הצפון. המשרד ביקש מעמותות וארגונים המעוניינים להגיש סיוע לפנות למשרד הרווחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?