הגבלת השכר מסכנת את העובדים הזוטרים

הגבלת שכר הבכירים עלולה ליצור לחברות סיכונים חדשים

קרן קיבוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קרן קיבוביץ

>> משרד המשפטים ורשות ניירות ערך פירסמו באחרונה את תזכיר החוק להטלת הגבלות על קביעת השכר של בכירים בחברות ציבוריות. מחד גיסא, אמנם מדובר במגמה מבורכת שמסייעת הן לחיזוק הממשל התאגידי בחברות ציבוריות והן לצמצום פערי שכר וכפועל יוצא לחיזוק הקשר בין תגמול בכירים לביצועי החברות; מאידך גיסא, היא עלולה ליצור סיכונים חדשים לחברות הציבוריות ואף לעובדים הזוטרים בחברות.

עם זאת, הגבלה כמותית של רמת שכר הבכירים, בפרופורציה מוגדרת מראש עבור כלל החברות, עלולה ליצור לחברות הציבוריות סיכונים חדשים, ובראשם בריחת מנהלים מוכשרים שתוביל לפגיעה ישירה בחברות ובכל בעלי העניין בהן.

בנוסף למגבלות, נדרש לחזק את המתאם בין חבילות התגמול לבין ביצועי החברות באמצעות יצירת מדדים אינדיקטיביים שישמשו את הדירקטוריונים בעת בחינת נושאי השכר בחברה הציבורית. בין המדדים ניתן למנות יחס הולם בין חבילת התגמול לרווח לבין למניה או לתשואת הדיווידנד של החברה.

כמו כן מוצע כי מדד ההתייחסות המתאים יותר למטרת החקיקה יהיה השוואה לשכר החציוני ולאו דווקא לשכר המינימלי או הממוצע. כך יובטח צמצום פערים אל מול מספר רב יותר של אנשים. שכן קביעת השכר לפי פרמטרים של שכר מינימלי או ממוצע עשויה לגרום לעובדים הזוטרים, בעלי השכר הנמוך, יותר נזק מתועלת. חברות שירצו לשמור על מנהלים איכותיים ומוערכים בשוק באמצעות חבילת תגמול נדיבה במיוחד החורגת מהמגבלה, עשויות לשקול להעביר את העובדים הזוטרים למיקור חוץ או להעסקה דרך קבלן כדי לשמור על מתח משכורות מתאים, בהתאם לתחרות בשוק על המנהלים הבכירים, ובכך ייצא שכרם בהפסדם.

סכנת העובדים בעלי המשכורות הנמוכות והוצאת העסקתם למסגרת קבלנית היא בעלת סבירות גבוהה יותר ככל שהחברה הציבורית קטנה יותר ויש בה מספר מצומצם של עובדים. כך, חלקו של כל אחד מהם משפיע יותר על הממוצעים ושיטות החישוב לתגמול הבכירים שאליהן מכוונת הוועדה.

הכותבת היא מנהלת תחום ממשל תאגידי ותגמול מנהלים בפירמת ראיית החשבון BDO זיו האפט

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים