מנהל רשות המים: ב-2012 תעמוד ישראל בפני המשבר הקשה ביותר מאז הקמתה

אורי שני: בסוף 2011 יירדו המאגרים לקווים השחורים; "אנחנו מוסיפים מים מהתפלה אך הבצורת ממשיכה והגשם לא מגיע" ■ "קיימת הבנה בסיסית בציבור כי חייבים לעשות שינוי מהותי בכל נושא חלוקת המים"

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

"בשנת 2012 צפוי משבר המים להגיע לשיאו, לאחר שהאקוויפרים יתרוקנו מכל רזרבות המים שבהן ויירדו אל הקווים השחורים", כך אמר היום מנהל רשות המים פרופ' אורי שני במכללת תל חי, בטקס חתימה על הקמת אגודות מים עצמאית לישובי הגליל.

לדברי שני, משק המים יסיים את השנה הבאה על הקווים השחורים, כשרזרבת המים שניתן יהיה לשאוב מהמאגרים תסתכם ב-240 מיליון מ"ק בלבד ועוד 300 מיליון מ"ק מהתפלה.

לפי מנהל הרשות, תעמוד מדינת ישראל ב-2012 בפני משבר המים הקשה ביותר מאז הקמתה: "אנחנו מוסיפים מים מהתפלה אך הבצורת ממשיכה והגשם לא מגיע. מכמות מים זמינים שהסתכמה ב-1.5 מיליארד מ"ק לשנה בממוצע (מי התהום ומי כנרת הניתנים לשאיבה), ירדה בשנים האחרונות הכמות הזמינה ל-1.2 מיליארד מ"ק וב-2010 ל-0.8 מיליארד מ"ק, נתון עימו יהיה עלינו להתמודד. קיימת הבנה בסיסית בציבור כי חייבים לעשות שינוי מהותי בכל נושא חלוקת המים".

בנושא הקצאת המים לחקלאות אמר מנהל רשות המים, כי על אף המשבר לא יוכלו ברשות לפעול על פי כללי השוק החופשי ולהקים "בורסה למים", מפני שלא ניתן לנפץ במחי יד זכויות שנקנו בעבודה קשה וביישוב המדינה במאה השנים האחרונות. שני ציין כי "ייעשה כל מאמץ לייעל את השימוש ולחסוך במים, בלי לגעת בזכויות מים היסטוריות, ובכך לאפשר גם לחקלאות להתקיים".

פרופ' שני הוסיף כי החינוך לחיסכון ופעילות ההסברה בנושא המחסור, כמו גם ייקור המים, הביאו בארבע השנים האחרונות לחיסכון של 160 מיליון מ"ק לשנה במים לצריכה ביתית. לדבריו, ב-2010 יזרמו במוביל הארצי רק 140 מיליון מ"ק מי כנרת (לעומת 380 מיליון מ"ק בממוצע רב שנתי) ויותפלו 160 מיליון מ"ק, כמות כפולה מזו שהותפלה לפני שנתיים.

יו"ר המועצה האזורית הגליל העליון אהרון ולנסי בירך על איחוד כל הרשויות והגופים בגליל העוסקים במים כדי להקים אגודת מים עצמאית לישובי הגליל, שתאפשר ניוד מכסות מים בין המשתמשים השונים. נציב המים לשעבר וממקימי אגודת המים החדשה, שמעון טל, אמר כי צפויה לישובים תוספת מים משמעותית מ-3 קידוחים חדשים שנקדחו לאחרונה באזור קיבוץ שמיר, שיפיקו בממוצע כ-25 מיליון מ"ק לשנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?