מנהל רשות המים: ב-2012 תעמוד ישראל בפני המשבר הקשה ביותר מאז הקמתה

אורי שני: בסוף 2011 יירדו המאגרים לקווים השחורים; "אנחנו מוסיפים מים מהתפלה אך הבצורת ממשיכה והגשם לא מגיע" ■ "קיימת הבנה בסיסית בציבור כי חייבים לעשות שינוי מהותי בכל נושא חלוקת המים"

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

"בשנת 2012 צפוי משבר המים להגיע לשיאו, לאחר שהאקוויפרים יתרוקנו מכל רזרבות המים שבהן ויירדו אל הקווים השחורים", כך אמר היום מנהל רשות המים פרופ' אורי שני במכללת תל חי, בטקס חתימה על הקמת אגודות מים עצמאית לישובי הגליל.

לדברי שני, משק המים יסיים את השנה הבאה על הקווים השחורים, כשרזרבת המים שניתן יהיה לשאוב מהמאגרים תסתכם ב-240 מיליון מ"ק בלבד ועוד 300 מיליון מ"ק מהתפלה.

לפי מנהל הרשות, תעמוד מדינת ישראל ב-2012 בפני משבר המים הקשה ביותר מאז הקמתה: "אנחנו מוסיפים מים מהתפלה אך הבצורת ממשיכה והגשם לא מגיע. מכמות מים זמינים שהסתכמה ב-1.5 מיליארד מ"ק לשנה בממוצע (מי התהום ומי כנרת הניתנים לשאיבה), ירדה בשנים האחרונות הכמות הזמינה ל-1.2 מיליארד מ"ק וב-2010 ל-0.8 מיליארד מ"ק, נתון עימו יהיה עלינו להתמודד. קיימת הבנה בסיסית בציבור כי חייבים לעשות שינוי מהותי בכל נושא חלוקת המים".

בנושא הקצאת המים לחקלאות אמר מנהל רשות המים, כי על אף המשבר לא יוכלו ברשות לפעול על פי כללי השוק החופשי ולהקים "בורסה למים", מפני שלא ניתן לנפץ במחי יד זכויות שנקנו בעבודה קשה וביישוב המדינה במאה השנים האחרונות. שני ציין כי "ייעשה כל מאמץ לייעל את השימוש ולחסוך במים, בלי לגעת בזכויות מים היסטוריות, ובכך לאפשר גם לחקלאות להתקיים".

פרופ' שני הוסיף כי החינוך לחיסכון ופעילות ההסברה בנושא המחסור, כמו גם ייקור המים, הביאו בארבע השנים האחרונות לחיסכון של 160 מיליון מ"ק לשנה במים לצריכה ביתית. לדבריו, ב-2010 יזרמו במוביל הארצי רק 140 מיליון מ"ק מי כנרת (לעומת 380 מיליון מ"ק בממוצע רב שנתי) ויותפלו 160 מיליון מ"ק, כמות כפולה מזו שהותפלה לפני שנתיים.

יו"ר המועצה האזורית הגליל העליון אהרון ולנסי בירך על איחוד כל הרשויות והגופים בגליל העוסקים במים כדי להקים אגודת מים עצמאית לישובי הגליל, שתאפשר ניוד מכסות מים בין המשתמשים השונים. נציב המים לשעבר וממקימי אגודת המים החדשה, שמעון טל, אמר כי צפויה לישובים תוספת מים משמעותית מ-3 קידוחים חדשים שנקדחו לאחרונה באזור קיבוץ שמיר, שיפיקו בממוצע כ-25 מיליון מ"ק לשנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה