הקואליציה ביטלה את ההצבעה על פיצול חוק ההסדרים - אנשי האופוזיציה נטשו את הדיון

חוסר הסכמה בין חברי הקואליציה הביאה לדחיית ההצבעה; באופוזיציה מאשימים במריחה: "זלזול באינטיליגנציה"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

עימות בוועדת הכנסת: הקואליציה ביטלה את ההצבעות על פיצול סעיפי חוק ההסדרים בין ועדות הכנסת השונות שנועדו להערך היום, זאת בשל חילוקי דעות פנימיים על פיצול סעיפי החוק בין הוועדות. כתוצאה מכך, האשימו חברי האופוזיציה את ראש הוועדה בסחבת, ונטשו את הדיונים.

יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ חיים כץ (ליכוד), דורש להעביר לוועדתו את כל הסעיפים בחוק ההסדרים העוסקים בפנסיה ובביטוח לאומי, אולם משרד האוצר תובע להעביר את הסעיפים הללו אל ועדת הכספים, מחשש שכץ וחברי ועדת העבודה והרווחה יסרבו לאשר את סעיפי הפנסיה. יצוין, כי בשנה האחרונה סירבה ועדת העבודה והרווחה לאשר את "תוכנית ויסקונסין" שנכללה בחוק ההסדרים שהוגש אשתקד. עקב כך, הגישה האוצר לפני שבוע כהצעת חוק נפרדת.

מאבק אחר התנהל בין יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), לבין יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), בסוגיית יועצות המס, שנועדה לאפשר לצעירות חרדיות שלא עברו בחינות בגרות לשמש כיועצות מס. המדובר בסעיף מהצעת חוק פרטית שהוגשה על ידי גפני, והוכנסה על ידי הקואליציה לחוק ההסדרים. גפני דורש כי ועדת הכספים בראשותו תאשר את הסעיף וחושש שבוועדת החוקה לא ימצא לו רוב.

עימות אחר התנהל בין רותם לגפני בעניין פרק העוסק במיסוי מקרקעין בחוק ההסדרים. בישראל ביתנו טוענים שמדובר ברפורמה כוללת ברישום מקרקעין, ולכן היא צריך להתקיים בוועדת החוקה.

בניגוד לישיבות קודמות אשר נגעו לפיצול חוק ההסדרים, רוב חברי הקואליציה בוועדת הכנסת נמענו כלל מלהגיע לדיון.

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין (ליכוד), הודיע שההצבעות יתקיימו רק לאחר שימוצה הדיון. בכך, ביקש לוין לאפשר לח"כי האופוזיציה "להוציא קיטור".

לוין הביע התנגדות לכלול בחוק ההסדרים את הסעיף המבטל את הרשות לשיקום האסיר בטענה שסוגיה זו אינה נוגעת כלל לנושאים תקציביים ומדובר בסוגייה חברתית. כמו כן, הוסיף יו"ר הוועדה כי חוק ההסדרים שיידון בוועדה הוא מצומצם ביחס לעבר, אך עם זאת טען כי ישנם נושאים המחייבים הסדרה. לדבריו, בכוונת הוועדה לעשות כל מאמץ על מנת להגיע להסכמות בין האוצר לראשי הוועדות כדי שחוק ההסדרים יכלול את המינימום ההכרחי, וכי הדיון בכל אחד מהנושאים ייערך בוועדה מתאימה הערוכה לכך מבחינה מקצועית.

ח"כ חיים אורון (מרצ) אמר כי "הדיון שמתקיים בוועדת הכנסת מהווה זלזול באינטליגנציה של הח"כים. הקואליציה מורחת את הדיון עד שתושג הסכמה עם ראשי הוועדות".

ח"כ רוחמה אברהם (קדימה) ציינה כי "אנו עדים למצב מביש שבו ועדת הכנסת הפכה מגורם משמעותי בפיצול חוק ההסדרים לחותמת גומי של הקואליציה והממשלה".

באופוזיציה אמרו כי נטישת חברי מהדיון נובעת מה"פארסה מבישה שמהווה עדות נוספת למצבה הרעוע של הקואליציה ולזלזול במעמדה של הכנסת. בהתייעצות שקיימו כל חברי סיעות האופוזיציה הגענו למסקנה שאנו לא מוכנים להוות כסות לתיאטרון האבסורד שמתקיים פה ולפיו התנהלותה התקינה של הכנסת נרמסת והדיון הציבורי מתייתר בשל מצבה של הקואליציה. מדובר בועדה שהיא לא יותר מועדת כיסוי להתפוררות הקואליציה. הממשלה המנופחת בתולדות מדינת ישראל לא מצליחה להגיע להסכמות בתוכה והיא מוכיחה פעם נוספת שמדובר בקואליציה מלאכותית שבין מרכיביה אין דבר וחצי דבר".

יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יריב לוין טען בתגובה כי "האופוזיציה מפקירה את הדיון בוועדה". כתוצאה מנטישת חברי האופוזיציה, פנה לוין למנהל סיעת קדימה והודיע: "אהיה מוכן לפנים משורת הדין לקבל עמדה בכתב מחברי האופוזיציה בהנחה שהעמדה תונח על השולחן עד שעתיים לפני ההצבעה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"