סולארפאוור תתקין 2 מערכות סולאריות עבור משפחת שרון בחוות השקמים ב-16 מיליון שקל

לאחר הקפאה של 3 חודשים אישרה היום רשות החשמל רישיונות ל-15 מתקנים סולאריים בינוניים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חברת סולארפאוור תתקין שתי מערכות סולאריות בינוניות בחוות שקמים בעלות כוללת של כ-16 מיליון שקל. מדובר בשני מתקנים במתח נמוך (630 קילו-ואט) אשר יוקמו במסגרת ההסדרה המתמרצת ייצור חשמל עצמי באנרגיית השמש.

כפי שנחשף בתחילת השנה ב-TheMarker, גלעד ועמרי, בניו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, מתכננים להשקיע מיליוני שקלים בהנחת מערכות סולאריות על גגות בתי המגורים ומבני המשק בשטח החווה. זאת, באמצעות חברת "שקמים - חווה חקלאית בע"מ" אשר כבר התקינה באמצעות סולארפאוור שתי מערכות סולאריות קטנות בהספק של 50 קילו-ואט כל אחת, בהשקעה כוללת של כ-1.8 מיליון שקל.

סולארפאוור, בניהולם של אלון תמרי ואבינועם לוי, תשמש קבלן התכנון וההקמה (EPC) של העבודות, אשר יחלו בתחילת 2011. "אנו גאים שנבחרנו על ידי חוות שקמים להיות מעורבים בפרויקט רחב היקף זה. בפרויקטים הקודמים שביצענו הוכחנו את יכולתנו לתכנן ולבצע פרויקטים בחווה באיכות גבוהה ותחת לוחות זמנים קצרים במיוחד", אמר תמרי.

לאחר הקפאה בת שלושה חודשים, אישרה היום מליאת רשות החשמל 15 רישיונות להקמת מערכות סולאריות בינוניות ברחבי הארץ. בראש רשימת המערכות עומדת תחנת הכוח שמתכננת פז סולאר בשדה בוקר בהספק של 5 מגה-ואט ובעלות מוערת של כ-75 מיליון שקל. בנוסף, אישרה הרשות הקמת מערכות סולאריות עבור סניפי ביג בכרמיאל ובקרית גת, המרכז המסחרי של אמות בכרמיאל, שני מבנים של מבני תעשייה מקבוצת פישמן וכן שני מתקנים שיקומו בידי אנלייט אנרגיה מתחדשת מקבוצת יורקום. מדובר בשתי מערכות בהספק מותקן של 630 קילו וואט כל אחת, אשר יוקמו ביישובים רמת מגשימים ויונתן שברמת הגולן. אנלייט תחזיק בבעלות על המתקנים וליישובים תהיה אופציה להיכנס כשותפים במתקנים בשיעור של עד 49%.

15 הרישיונות שאושרו נוגעים במערכות בטכנולוגיה פוטו-וולטאית (P.V.) בהספק של עד 5 מגה-ואט, אשר יוקמו במסגרת ההסדרה המתמרצת הקמת מתקנים לייצור חשמל עצמי בתעריף של 1.49 שקל לקילו-ואט. הסדרה זו אושרה עוד בדצמבר 2009, ואולם עיכובים רגולטוריים הביאו לאישור 8 מערכות בלבד עד חודש יולי האחרון. מאז, פרצה מחלוקת קשה בין משרד התשתיות לבין רשות החשמל סביב דרישת המשרד להקל בתנאי הסף להקמת המתקנים וחלוקת הרישיונות עוכבה מאז. ההקלות אמנם אושרו לפני כשבועיים ובדיעבד, בהליך מעורר מחלוקת אשר חשף את הרשות לאיומי תביעות מצד היזמים.

יש לציין כי הרשות קבעה מכסה של 300 מגה-וואט למתקנים בינוניים. ואולם, לרשות החשמל הוגשו עד כ-450 בקשות, שכ-140 מהן מתוכננות להתחבר לרשת המתח הגבוה וכ-310 למתח הנמוך. זאת, בהספק כולל של 650 מגה-ואט.

יו"ר הרשות, מר אמנון שפירה מסר כי "בעקבות ההסדרות שקבעה רשות החשמל, מיוצרים כיום בישראל 75 מגוואט חשמל מאנרגיה מתחדשת, ועוד כ-400 מגוואט נמצאים בהליכי רישוי והקמה". לדברי ראש אגף רישוי ברשות, עו"ד הילה שמיר: "בחודשים האחרונים ניכרת התעניינות גוברת בתחום האנרגיות המתחדשות בישראל, הן מצד חברות ישראליות והן מצד חברות בינ"ל וזאת על רקע השלמת הרגולציה הישראלית, וכן לאור התעריפים הישראלים האטרקטיביים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?