החרדים דורשים מנתניהו: סיוע בדיור לצעירים והחזרת הקצבאות לאברכים; העלות - 4.27 מיליארד שקל

"תקציב המדינה יפול אם לא יינתנו פתרונות בנושא הדיור" ■ הערכות: תביעותיהן של ש"ס ויהדות התורה ייענו ■ בקואליציה מעריכים כי החרדים אינם מבקשים לפרק את הקואליציה בהצבעות על התקציב, וכי מאבקם יסתכם רק בעלות כספית לקופת המדינה

צבי זרחיה
מוטי בסוק
צבי זרחיה
מוטי בסוק

>> תביעותיהן של סיעות ש"ס ויהדות התורה בתקציב הדו שנתי, 2011-2012, שיונח היום על שולחן הכנסת, מסתכמות בכ-4.27 מיליארד שקל. ש"ס ויהדות התורה מתנות את תמיכתן בהצבעה בעד התקציב בקריאה השנייה והשלישית בהיענות של משרד האוצר להגדיל את הסיוע לזוגות צעירים ברכישת דירה (העלות - 2 מיליארד שקל) ובחקיקת חוק עוקף בג"ץ המחזיר את קצבאות הבטחת הכנסה לאברכים (העלות - 270 מיליון שקל). כמו כן דורשות הסיעות תקציב של 2 מיליארד שקל לישיבות. על פי הערכות בקואליציה, תביעותיהן ייענו.

היום יוצגו חוק התקציב וחוק ההסדרים במסיבת עיתונאים על ידי שר האוצר יובל שטייניץ, סגן שר האוצר יצחק כהן, מנכ"ל האוצר חיים שני והממונה על התקציבים אודי ניסן. ביום שלישי בשבוע הבא תתקיים בכנסת ההצבעה בקריאה הראשונה, ובסוף דצמבר ההצבעה ההבצעה בקריאה השנייה והשלישית. "תקציב המדינה עלול ליפול בקריאה השנייה והשלישית על נושא הדיור", אמר חבר ועדת הכספים ח"כ יצחק וקנין (ש"ס), "המדינה צריכה לסייע לזוגות צעירים ברכישת דירה". יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ויו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ מנחם מוזס, איימו אף הם במשבר קואליציוני אם לא תיפתר בעיית הדיור של הזוגות הצעירים.

וקנין מציע לחוקק חוק שישיאפשר מתן מענק מקום לזוגות צעירים אשר ירכשו דירה באזורי העדיפות הלאומית. כמו כן הוא תובע לסייע לזוגות צעירים באמצעות סבסוד משכנתאות. במשרד האוצר הובעה באחרונה התנגדות לתת סבסוד משכנתאות לזכאים ולהעניק מענקי מקום לזוגות צעירים, בטענה כי צעדים אלה יובילו להעלאת מחירי הדירות. כיום ריבית המשכנתאות המוצעת על ידי משרד השיכון גבוהה מהריבית המוצעת בבנקים.

בשבוע שעבר נפגש שר הפנים, אלי ישי, עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והודיע לו כי ש"ס לא תתמוך בתקציב הדו שנתי, אם לא יועבר חוק עוקף בג"ץ שיכשיר את קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים. לפי הערכות, ישי הודיע לנתניהו כי יקדם את החוק עוקף הבג"ץ בנושא הבטחת ההכנסה לאברכים בשני מסלולים: הצעת חוק ממשלתית, והצעת חוק פרטית של ח"כ וקנין וח"כ אורי מקלב (יהדות התורה). זאת, כדי שניתן יהיה לממש את המהלך גם אם יידחה בהצבעה בממשלה. לפי דרישת ישי, תשלום קצבאות הבטחת ההכנסה לחרדים יבוצע באמצעות המוסד לביטוח הלאומי ולא באמצעות משרד הדתות.

בקואליציה מעריכים כי בהצבעה בקריאה הראשונה בשבוע הבא יושג רוב בעד התקציב וחוק ההסדרים. עם זאת, עד להצבעות בקריאה השנייה והשלישית, שייערכו בסוף דצמבר 2010, תידרש הממשלה להכניס שינוים בחוק בהיקף של כמיליארד שקל למען סיוע לזוגות צעירים לרכישת דירה, וכן לתמוך בהצעת החוק למתן קצבאות הבטחת הכנסה לאברכים באמצעות המוסד לביטוח לאומי. בכנסת מעריכים כי גם דרישת החרדים להעלות את תקציב הישיבות ליותר ממיליארד שקל תיענה בחיוב.

ההערכות הן כי החרדים אינם מבקשים לפרק את הקואליציה בהצבעות על התקציב, וכי מאבקם יסתכם רק בעלות כספית לקופת המדינה. להערכת מקורות בקואליציה, אם לא יחולו התפתחויות מדיניות מרחיקות לכת, התקציב יתקבל בכנסת בסוף דצמבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"