המדינה תקים את גנזך המדינה החדש במרכז העירוני החדש בערד

המכרז הינו בשיטת ה-BOT בה היזם יקים ויתפעל את אתר הגניזה ובתום תקופת זיכיון יועבר לידי המדינה

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker Online

ועדת המכרזים הבין-משרדית להקמת מתקן הגניזה הלאומי בנגב פירסמה היום את שלב המיון המוקדם של מכרז ה-BOT להקמה והפעלה של אתר גניזה לאומי בעיר ערד. אתר הגניזה עתיד לכלול הן את מערך הגניזה לצמיתות, הכולל חומרים בעלי ערך היסטורי אשר נשמרים כיום במבני גנזך המדינה בירושלים, והן מערך לגניזה זמנית, בו ישמרו לתקופות מוגבלות מסמכים של מוסדות המדינה. כמו כן יכלול הפרויקט מרכז מידע למבקרים וחדרי לימוד וכן מערך סריקה לצורך קידום הנגישות הדיגיטלית.

בהתאם להחלטת ממשלה, יוקם אתר הגניזה בערד, וזאת כחלק מתוכנית לאומית אסטרטגית לפיתוח הנגב. בין נימוקי הבחירה ניתן למנות את העסקתם של עשרות עובדים בגנזך החדש, משיכת תלמידים ותיירים למרכז המבקרים במקום, ביקורי חוקרים והיסטוריונים לצורכי עיון והעברתו של מוסד ממלכתי האמון על שימור וטיפוח הזיכרון ההיסטורי הלאומי לנגב.

אתר הגניזה הלאומי מיועד להיבנות על שטח של כ-34 דונם במרכזה העירוני המתוכנן של ערד. המכרז הינו בשיטת ה-BOT שבה היזם אשר ייבחר במכרז, יתחייב לתכנן, להקים, לממן ולתפעל את אתר הגניזה באופן אשר ישרת את צרכי הציבור ויעמוד בדרישות גנזך המדינה ותקניו. בתום תקופת הזיכיון יועבר המתקן לידי המדינה. הגנז אשר עומד בראש גנזך המדינה, ד"ר יהושע פרוינדליך, ציין כי גנזך המדינה מבקש להיעזר בידע הטכני המצוי במגזר הפרטי לשם פיתוח הגנזך, התפתחותו והתייעלותו. ידע זה, כך משוכנע הגנז, יאפשר שימור ושימוש רחבים יותר בחומר הארכיוני.

המכרז לביצוע הפרויקט כולל שני שלבים: הראשון, הליך המיון המוקדם, והשני, שלב הגשת ההצעות על ידי המציעים אשר ימצאו מתאימים בתום הליך המיון המוקדם. על הגופים אשר יגישו הצעותיהם בהליך המיון המוקדם יהיה לעמוד במספר תנאי סף מבחינת היכולת המקצועית בהקמה והפעלה של פרויקטים דומים ומבחינת האיתנות הפיננסית של המתמודדים.

המועד האחרון להגשת ההצעות במסגרת הליך המיון המוקדם הינו 1.1.2011. הגשת ההצעות בשלב השני של המכרז צפויה להתבצע במחצית הראשונה של שנת 2011. אתר הגניזה החדש בערד צפוי להתחיל לפעול בשנת 2014.

ועדת המכרזים כוללת נציגים ממשרד ראש הממשלה, גנזך המדינה ומשרד האוצר. בראש הועדה עומד גיל שבתאי, סגן בכיר לחשב הכללי.

לדברי החשב הכללי, שוקי אורן, מטרת הפרויקט הינה להקים אתר גניזה מכובד וראוי לשימור הידע ההיסטורי של מדינת ישראל. "הפרויקט הינו חלק ממדיניות הממשלה לחיזוק הנגב והפריפריה בכלל, והוא פרי שיתוף פעולה מוצלח בין כל משרדי הממשלה הרלוונטיים. בנוסף, הפרויקט יגדיל את יעילות השימוש בשירותי גניזה בממשלה וצפוי להפחית את העלויות השוטפות".

המכרז להקמת גנזך המדינה בערד מהווה נדבך מרכזי נוסף לפרויקטים שמקדמת הממשלה בשיתוף המגזר הפרטי ובהם המכרזים להקמת מתקני ההתפלה, תחנות הכוח הסולאריות באשלים, מרכז ההדרכה של משטרת ישראל, המכרז לייבוא גז נוזלי (LNG), הקטעים הצפוניים של כביש חוצה ישראל ועוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים