לא ייתכן שארגון העובדים המרכזי יפעל ללא שקיפות

הוראות חוק חופש המידע חייבות להשתנות

יובל לבנת
יובל לבנת

>> באחרונה פורסם שבכירים בהסתדרות משמשים במקביל דירקטורים בתשלום בחברות שבשליטת בעלי הון שונים. הכיצד זה שתקופה כה ארוכה לא ידע על כך הציבור דבר?

כך, לדוגמה, עמותה נדרשת להגיש לרשם אחת לשנה דו"ח כספי, וכן "דו"ח מילולי", שכולל פירוט של עניינים שונים, ובהם "תאגידים שנושא משרה בעמותה הוא נושא משרה בהם". דו"ח זה, קובע חוק העמותות, יהיה פתוח לציבור. צא ולמד: לו היה נושא משרה פלוני ב"כוח לעובדים" חבר בדירקטוריון כלשהו - היה מחויב הארגון לדווח על כך לרשם העמותות, והמידע היה הופך מיד נגיש לכלל הציבור. ההסתדרות, לעומת זאת, יכולה להסתיר מידע חיוני מעין זה לאורך שנים. זהו אבסורד. ההסתדרות היא ארגון העובדים הוותיק והגדול במדינה. לא ייתכן שדווקא ארגון העובדים המרכזי בישראל יפעל ללא שקיפות מינימלית, שעה שארגוני העובדים החדשים והקטנים יותר נדרשים לחשוף נתונים רבים לרשם העמותות ולציבור.

הפתרון המיידי והפשוט ביותר למצב זה נמצא בהוראות חוק חופש המידע. חוק זה קובע שלכל אזרח ישראלי הזכות לקבל מידע מרשות ציבורית. ההסתדרות עונה על הגדרה זו. בנוסף, ההסתדרות כפופה לביקורתו של מבקר המדינה בכל עניין למעט בפעילותה כאיגוד מקצועי. מכאן, שלפחות ביחס לכל אותם עניינים שאינם איגוד מקצועיים, ניתן להחיל עליה את חוק חופש המידע, ובלבד ששר המשפטים יוציא צו בעניין. שר המשפטים, יש לציין, כבר הוציא צווים שכאלה בעבר, ביחס לגופים כגון המוסדות להשכלה גבוהה וקופות החולים. בקשה להוציא צו להחלת חוק חופש המידע ביחס להסתדרות הוגשה באחרונה על ידי כותב שורות אלה בשם הפורום לאכיפת זכויות עובדים, והדבר נשקל כעת על ידי השר.

לו יוצא הצו המבוקש, יוכל כל אדם לקבל מידע באשר לשכר בכירי ההסתדרות, פעילות עסקית של ההסתדרות, חלוקת כספים בין המפלגות החברות במוסדות ההסתדרות, אופן בחירת נציגי ההסתדרות בגופים שונים, ומעורבות ההסתדרות בהתנהלותם של גופים קשורים, כגון נעמ"ת או רשת משען. נושאים אלה ואחרים אינם קשורים לפעילות של ההסתדרות כאיגוד מקצועי, ולכן אין בחשיפת המידע אודותיהם כדי לסכן את עצמאותו של ארגון העובדים. מאידך, יש במידע על עניינים אלה כדי לקדם את זכות הציבור לדעת, וכדי למזער את הסכנה של ניהול כושל ומופקר של ארגון עובדים כה מרכזי.

ההסתדרות היא גוף בעלי סממנים ציבוריים וצריכה להיות לה גם אחריות. הגברת השקיפות על מעשיה היא צעד ראשון בכיוון זה.

הכותב הוא חבר בפורום לאכיפת זכויות עובדים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?