בלשכת המדען הראשי נגמר התקציב - מיולי לא מאשרים מענקים

התמ"ת: "על שולחן המדען הראשי בקשות בהיקף של יותר מ-2 מיליארד שקל שנותרו ללא מענה תקציבי"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

כשבוע לאחר ההכרזה על מינויו של אבי חסון לתפקיד המדען הראשי במשרד התמ"ת, מתברר כי לשכת המדען מושבתת ואינה מחלקת מענקי מחקר ופיתוח (מו"פ) זה כמה חודשים. מקורות בתעשייה מסרו כי הלשכה אינה מחלקת את המענקים מאז יולי כתוצאה מהיעדר תקציב. לדבריהם, מניעת התמיכה פוגעת בצמיחתן של חברות ההיי-טק בישראל.

המקורות ציינו כי בדיוני השולחן העגול של הממשלה, המעסיקים וההסתדרות הועלתה אפשרות להענקת תוספת תקציבית של כ-100 מיליון שקל ללשכת המדען הראשי להמשך השנה, אף שצורכי התעשייה מסתכמים בכ-400 מיליון שקל. תקציב הלשכה ל-2010 הוא כ-950 מיליון שקל. התקציב ל-2011 צפוי להיות כ-1.3 מיליארד שקל. הגדלת התקציב נועדה לממן גם את תוכנית קידום ההיי-טק של משרדי האוצר והתמ"ת.

באתר האינטרנט של משרד התמ"ת נכתב כי מאפריל 2010 לא מקבלת הלשכה בקשות למענקים חדשים, אלא רק לתוספת תקציב לפרויקטים שקיבלו מענקים. עוד נכתב, כי קליטת הבקשות למענקים תחודש בנובמבר 2010 - אם לא תימסר הודעה אחרת.

באחרונה פירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) כי ניכרת ירידה בהשקעה במו"פ. לפי נתוני הלמ"ס, ירדה ההוצאה הלאומית על מו"פ ל-4.3% מהתמ"ג ב-2009 - לעומת 4.7% ב-2008. במגזר העסקי נרשמה ירידה של 2.6% בהוצאה על מו"פ לאחר עלייה של 2.5% ב-2008 ושל 9.2% ב-2007.

משרד התמ"ת אישר כי לשכת המדען הראשי במשרד התמ"ת הפסיקה את דיוני ועדת המחקר בהיעדר תקציבים. "ועדת המחקר אינה רשאית להתכנס ולקבל החלטה ללא גיבוי תקציבי. עד אוגוסט 2010 אישרה ועדת המחקר במסלול קרן המו"פ בקשות בהיקף של כ-930 מיליון שקל.

"על שולחן המדען הראשי בקשות בסך של יותר מ-2 מיליארד שקל שנותרו ללא מענה תקציבי. בקרן המו"פ לבדה חסרים 350 מיליון שקל ובשאר המסלולים (מגנ"ט, חממות ותנופה) חסרים כ-150 מיליון שקל. משרד התמ"ת ממתין לאישור תוספת תקציבית מהאוצר למענה על הצרכים שנותרו", נמסר ממשרד התמ"ת.

בתוך כך, המדען הראשי המיועד צפוי להיכנס לתפקידו בתחילת 2011. שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, צפוי להעביר את בחירתו בחסון לאישור הממשלה. חסון יחליף את אלי אופר, שימשיך לכהן כיו"ר תוכנית יוריקה למחקר ופיתוח עם האיחוד האירופי.

חסון (40), היה שותף בעשור האחרון בקרן ההון סיכון ג'מיני, והיה האחראי על השקעות בתחומי התקשורת ואחסנת המידע. במסגרת תפקידו נפגש עם נציגים של מאות חברות סטארט-אפ. לפני כן מילא שורת תפקידים בתעשיית ההיי-טק, בהם בחברות ECI טלקום ואי.סי.טל. לחסון תואר שני במינהל עסקים למנהלים מבית הספר רקאנטי באוניברסיטת תל אביב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי