ש"ס נכנעה? אלי ישי: ניתן לחזור לשעון קיץ לאחר כיפור

סגן שר האוצר יצחק כהן: "שעון החורף מקל על המתפללים" ■ יו"ר מרצ ח"כ חיים אורון: "שמח על המחאה האזרחית; איני רואה אפשרות לשעון לחרדים ושעון לחילונים", כך השניים לתוכנית "מה בוער" ■ אוריאל לין: איגוד לשכות המסחר ימליץ למגזר העסקי להמשך לפעול לפי שעון הקיץ

צבי זרחיה
ערן אזרן
צבי זרחיה
ערן אזרן

מאת ערן אזרן, צבי זרחיה, חיים ביאור וגיא גרימלנד

ישי התייחס להצעת החוק ח"כ רונית תירוש (קדימה) להשיב את שעון הקיץ שבועיים לאחר הפעלתו של שעון החורף. כך, יתאפשר לציבור הדתי להיעזר בשעון החורף לצורך התפילות במהלך חגי תשרי, ומיד לאחר שיסתיימו ניתן יהיה לחזור ולהנות מיתרונות שעון הקיץ: החיסכון בחשמל, מניעת תאונות דרכים וסיומו של היום בשעה מאוחרת יותר. תירוש פנתה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וניסתה לשכנע אותו לאמץ את היוזמה.

קודם לכם סגן שר האוצר, יצחק כהן מש"ס, אמר בראיון לתוכנית "מה בוער" עם רזי ברקאי בגלי צה"ל כי ב-2005 הגיעו כבר בכנסת להסכם בנוגע לשעון הקיץ ולכן אינו רואה סיבה לפגוע במה שהושג. "הכללים לגבי החוק התקבלו בהסכמה לאומית רחבה בין יו"ר מרצ חיים אורון לבין ראש ועדת הפנים דאז. שווה להגיע להסכמה בחברה שסועה - היתה פשרה שהתקבלה ברוב".

לדברי כהן, בחישוב עלות-תועלת של שעון הקיץ, יש לקחת בחשבון את היקף הפריון בעבודה, שגדל כתוצאה מהמעבר לשעון חורף. "בסופו של דבר מדובר בנזק של 26 מיליון שקל למשק - וזה מחיר ששווה לשלם למען אחדות לאומית", הסביר סגן שר האוצר. "הבעיה היא שיש אנשים המתפללים מהנץ החמה - שעון קיץ עבורם זה דבר שמאוד מכביד".

בתגובה לדבריו ציין ח"כ אורון שעלה לשידור, כי הוא מאוד שמח על המחאה האזרחית שהחלה בנושא, וכי ב-2005 הוא נאלץ להגיע לפשרה שהוא לא אהב. "אני ניסיתי לחזק אותנו ולהגיע למצב שבו שעון הקיץ יהיה ארוך יותר. באופן יוצא דופן התקבלה החלטה ששעון הקיץ יתחיל כבר ב-31 למארס ולא בערב פסח, ומאידך הוא יתחיל בין ראש השנה ליום כיפור, בהתאם לדרישת הדתיים. השנה שעון הקיץ החל מאוד מוקדם בגלל השנה המעוברת".

בתשובה לשאלתו של ברקאי האם הוא רואה אפשרות שיתקיימו במדינה שני שעונים במקביל - לחרדים ולחילונים, ענה אורון כי הוא אינו חושב שנגיע למצב כזה. "אין סיבה מהותית לשעון קיץ מוקדם חוץ מאשר הפעלת כוח. בעוד 45 יום הצעתו של ח"כ ניצן הורוביץ תעלה לסדר היום, ואני מקווה ששם ייעשה תיקון", הוסיף אורון וסיים את דבריו.

הצעת חוק: להאריך את שעון הקיץ

ח"כ הורוביץ (מרצ) גיבש הצעת חוק להארכת שעון הקיץ - אך היא תעלה לדיון רק בסוף 2010, ולכן לא תדחה את סיומו של שעון הקיץ הנוכחי. השנה, עקב המועד המוקדם של חגי תשרי, יחול שעון החורף בישראל כבר ב-12 בספטמבר - כחודשיים לפני ארה"ב - והשמש תשקע בשעה 17:49.

הורוביץ תובע להאריך את שעון הקיץ בהתאם לצורך האמיתי ולתנאים השוררים בישראל, ולא לפי שיקולים דתיים. לדבריו, "לשעון הקיץ חשיבות מיוחדת במאבק בתאונות הדרכים. השעה שבין שש לשבע בערב, היא שעה של עומס רב בדרכים עקב החזרה מהעבודה. יש חשיבות קריטית לשאלה אם בשעה הזו שורר אור או חושך".

לפי הצעת החוק של הורוביץ, שעון החורף יוחל ביום ראשון האחרון של אוקטובר, במטרה להתאים אותו לשעונים של מדינות רבות בעולם.

הורוביץ ציין כי "החלת שעון קיץ ברוב ימות השנה היא הדבר הנכון. זה נכון להרגלי החיים שלנו, חוסך חשמל רב ומגביר את התפוקה הכלכלית. אין שום היגיון בהחלת שעון חורף כבר בספטמבר - שבועות ארוכים לפני המעבר לשעון חורף בשאר המדינות, ובעיצומם של הימים החמים והארוכים".

הורוביץ הדגיש כי ההתנגדות של גורמים חרדיים לשעון הקיץ היא חסרת היגיון, שרירותית לחלוטין ופוגעת באוכלוסייה כולה - כולל בחרדים עצמם.

"חבל שגם השנה, בגלל הכפייה הדתית - אף שלא ניתן להבין את הקשר של הדת לעניין - שעון הקיץ שוב ייגמר עוד בטרם מתחיל הסתיו", אמר הורוביץ. "הגיע הזמן להפסיק להיכנע לתכתיבים חסרי היגיון, ולשים קץ לאיוולת הזו שעולה לנו עשרות מיליוני שקלים".

בינתיים העצומה שחולל יזם ההיי-טק שמעון אקהויז ממשיכה לצבור תאוצה, למרות שהיא עדיין רחוקה מהמטרה הסופית שלה: 300 אלף חותמים.

כ-90 אלף ישראלים חתמו על העצומה עד כה, והיא כרגע העצומה "החמה" ביותר באתר. העצומה זוכה לדחיפה מאסיבית מצד גולשים רבים שמשתפים את העצומה בעיקר טוויטר ובפייסבוק, ובשירותי אינטרנט אחרים.

רבים מהגולשים המפרסמים את דבר העצומה קוראים לגולשים ישראלים אחרים להפיץ אותה ברחבי הרשת, וכך זוכה העצומה של להחרמת שעון חורף לחתימות נוספות ולתוספת משמעותית של אלפי גולשים מדי יום.

איגוד לשכות המסחר לבעלי העסקים: המשיכו לפעול לפי שעון הקיץ

בתוך כך, נשיאות איגוד לשכות המסחר הודיעה היום כי תמליץ בפני בעלי המפעלים והעסקים במגזר העסקי להמשיך ולפעול לפי שעון הקיץ לפחות עד סוף אוקטובר או תחילת נובמבר, כמקובל ברוב מדינות אירופה ובארה"ב.

נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין, אמר היום כי הקריאה שלא לנהוג לפי שעון החורף, שייכנס לתוקפו ביום ראשון הבא (לפנות בוקר) נועדה להביא לחסכון נוסף של 10 מיליון שקל בעלויות הכספיות הכבדות ובהוצאות החשמל והאנרגיה. מניתוח של איגוד לשכות המבחר עולה כי שעון הקיץ, שהחל השנה ב-26 במארס, חסך למשק כ-90 מיליון שקל, כתוצאה מחיסכון בעלויות הייצור (חשמל), עלייה בפיריון העבודה במשק וגידול המכירות, וחסכון בהוצאות החשמל של משקי הבית.

הכלכלנית הראשית של האיגוד, ישראלה מני, אמרה כי כל שעת אור נוספת הגדילה את צריכת שירותי הפנאי בהשוואה לשעון החורף. "שעון הקיץ נתפס על מרבית האוכלוסייה כמדד לשיפור איכות החיים, בעיקר באמצעות הארכת שעות הפנאי ונוחות גדולה יותר של קנייה בשעות אור", אמרה מני.

לדבריה, מהערכות שמרניות עולה כי בחודשים בהם הופעל שעון הקיץ, כל שעת אור נוספת הביאה לתוספת פידיון כוללת בסך 500 אלף שקל. עוד עולה מהניתוח כי שעות האור הנוספות הביאו להגדלת התפוקה והפריון של העובדים בכ-40 מיליון שקל ולחיסכון בעלויות עקב שימוש נמוך יותר באנרגיה בעיקר לצורכי תאורה, שנאמד ב-50 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"