יהודים לא יחלבו בשבת - וקיבוץ הזורע יקבל עוד 200 אלף שקל בשנה

כך הוסכם בין הקיבוץ לתנובה על מנת שהקיבוץ יגזור לחלב שלו מחיר מהדרין ■ על פי ההסכם, ייחלבו הפרות בשבתות ובימים טובים בידי גויים של שבת, משפחה ערבית - אב ושני בניו, ובידי עובדים לא יהודיים נוספים ככל הנראה תאילנדים

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

בקיבוץ הזורע שהוקם בידי תנועת השומר הצעיר, יהודים לא יחלבו פרות בשבתות ובימי חג. כך הוסכם בין הקיבוץ לתנובה וזאת על מנת שהקיבוץ יגזור לחלב שלו מחיר מהדרין - הכנסה נוספת של 200 אלף שקל לשנה. כך מדווח המקומון "כוכב יזרעאל" המתפרסם בעיירה יוקנעם הסמוכה לקיבוץ.

על פי ההסכם שנחתם בין הקיבוץ לתנובה, ייחלבו הפרות בשבתות ובימים טובים בידי גויים של שבת, משפחה ערבית - אב ושני בניו, ובידי עובדים לא יהודיים נוספים ככל הנראה תאילנדים. חברי הקיבוץ העובדים ברפת יורשו להוביל את הפרות למכון החליבה, לחטא את העטינים בתמיסת יוד ולנגב אותם במטלית לפני הרכבת מערכת היניקה החשמלית על הפטמות.

כל שאר פעולות החליבה יהיו מותרות רק לגויים של שבת מפני שליהודים אסור לעבוד עם חשמל בשבת ומכון החליבה של הקיבוץ פועל על חשמל, כמו כל מכון חליבה. מסתבר כי על אף האיסור, הרב של תנובה התיר לרפתני הקיבוץ לחלוב את פרותיהם בעצמם עשר שבתות בשנה מכלל השבתות והימים הטובים האחרים, בין היתר, באותם ימים שהגויים של שבת חוגגים את חגיהם, כמו חג הרמדאן. גם עבור החלב הזה תנובה תשלם לקיבוץ מחירי מהדרין, אף שהחלב שנחלב על ידי חברי הקיבוץ לא יימכר כחלב מהדרין.

לקיבוץ הזורע יש תועלות נוספות מהעסקת גויים של שבת בחליבה. ברפת ובסביבתה הותקנו על ידי תנובה 8 מצלמות שבאמצעותן יוכלו פקחי הכשרות של החברה לבדוק באינטרנט האם חס וחלילה וחס יהודים כשרים חולבים את פרותיהם בשבת וחורגים מההסכם. המצלמות מפקחות גם על הכביש המוביל לרפת, על מחסן האחזקה ועל אתרים נוספים, כך שגנבים, אם יבואו לגנוב פרות ועגלות וציוד אחר מהרפת של הקיבוץ יצולמו ויזוהו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו