בכירים במערכת הביטחון: "האוצר מבשל נתונים כפי שנוח לו; ההתלהמות תוביל לקריסה"

במערכת הביטחון מציינים כי לא ביקשו תוספת, אלא את המשך יישום התקציב כפי שנקבע על ידי ועדת ברודט

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

בכירים במערכת הביטחון תקפו היום את התנהלותו של משרד האוצר בעניין תקציב הביטחון. "צר לנו על כך שהאוצר ממשיך לנהוג בחוסר שקיפות כלפי הממשלה, התקשורת והציבור, בכך שהוא 'מבשל' את הנתונים בצורה שנוחה לו", אמרו הבכירים והוסיפו, "האוצר מסתיר את הנתונים המלאים והאמיתיים מהממשלה והציבור. ה'גידול' בתקציב הביטחון בעשור האחרון הוא הנמוך ביותר מבין תקציבי הממשלה הגדולים, ובכללם החינוך וביטחון הפנים".

הבכירים התייחסו לדברי שר האוצר, יובל שטייניץ, והממונה על התקציבים באוצר, אודי ניסן, במסיבת העיתונאים היום.

לדברי הבכירים, "מסיבת העיתונאים של משרד האוצר מאשרת את העובדה כי בניגוד להדלפות האוצר בשבועות האחרונים, מערכת הביטחון לא ביקשה תוספות תקציביות, אלא אך ורק את המשך יישום התקציב כפי שנקבע על ידי ועדת ברודט ואושר על ידי הממשלה והקבינט הביטחוני".

הבכירים ציינו כי "שר האוצר, אמר בעת כהונתו כיו"ר ועדת חוץ וביטחון כי מדינת ישראל תעמוד בעשור הקרוב בפני אתגרים ביטחוניים עצומים המחייבים הקצאת משאבים נוספים להתעצמות צבאית ומודיעינית כבר מהיום. ההתלהמות הפופוליסטית כנגד תקציב הביטחון תוביל לבסוף לקריסה".

במערכת הביטחון קראו לאוצר לא לפגוע ביישום תוכנית ההתעצמות הרב שנתית של מערכת הביטחון כפי שקבעה ועדת ברודט לאור לקחי מלחמת לבנון השנייה, ואושרה על ידי הממשלה והקבינט המדיני ביטחוני.

דובר צה"ל: "האוצר מפר החלטות הקבינט הבטחוני והממשלה

"הצהרת האוצר, לבצע קיצוץ חד וכואב בתקציב הביטחון ל-2011 ו-2012, אינה עולה בקנה אחד עם אתגרי הביטחון בפניהם ניצבת מדינת ישראל ומהווה הפרה בוטה של סיכומי הקבינט הביטחוני והממשלה וסיכומים חתומים עם האוצר וחושפת את כפל הלשון של פקידו האוצר", כך נאמר בתגובה שפירסם הערב דובר צה"ל בתגובה להודעת האוצר, כי נדרש קיצוץ של 1.4 מיליארד שקל בתקציב מערכת הביטחון בכל אחת מהשנתיים הקרובות.

בתגובה מגלה דובר צה"ל כי, "רק לאחרונה הממונה על התקציבים באוצר, אודי ניסן, כתב למנכ"ל משרד הביטחון, אודי שני, כי 'שני המשרדים מחויבים להמלצות ברודט שאושרו בממשלה".

לדעת דובר צה"ל, האוצר מדבר בכפל לשון וממשיך בהרגלו להעביר למערכת הביטחון את הצעותיו באמצעות התקשורת במקום לקיים דיונים מעמיקים ורציניים מסיבות השמורות עימו.

דובר צה"ל מציין כי לפי נתוני האוצר בעשור האחרון, ירד נתח תקציב הביטחון בתוצר באופן משמעותי וכך גם חלקו בתקציב המדינה. זאת בניגוד מוחלט לנתונים המגמתיים והמוטעים שמפיץ האוצר לרבות בתקשורת ולגורמים במימשל.

התוכנית הרב שנתית של מערכת הביטחון, תפ"ן, שנבנתה על בסיס מיתווה ברודט ואושרה בקבינט מיושמת באופן מלא כחלק מישום לקחי מלחמת לבנון השנייה. לדעת צה"ל אין סיבה לשנות זאת לא כלכלית ובוודאי לא מבחינה בטחונית. כל שינוי בתוכנית העבודה שייגרם על ידי קיצוץ בתקציב ייפגע קשה ביכולת צה"ל לעמוד ביעדיו, ויביא לאובדן משאבים והשקעות בהתעצמות שביצע צה"ל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"