עלייה של 17% במספר הבקשות למענקים מהמדען הראשי במחצית הראשונה של 2010

המדען הראשי ביקש להגדיל תקציבו מ-1.3 מיליארד שקל ב-2010 ל-2.5 מיליארד שקל ב-2011

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

במחצית הראשונה של 2010 עלה מספר החברות שביקשו מענק מחקר ופיתוח (מו"פ) מהמדען הראשי ב-17% מ-323 חברות במחצית הראשונה של 2009 ל-378.

עם זאת, כמעט ולא נרשם שינוי בתקציב המו"פ שנותר כ-550 מיליארד שקל. גם המענקים שניתנו נותרו כמעט ללא שינוי, סביב 900 מליון שקלים. נתונים אלה הוצגו היום על ידי המדען הראשי, אלי אופר לשר התמ"ת, בנימין בן אליעזר לקראת דיוני התקציב בממשלה בעוד כשבועיים.

אופר ביקש להגדיל תקציבו מ-1.3 מיליארד שקל ב-2010 ל-2.5 מיליארד שקל ב-2011. עם זאת, בכיר במשרד התמ"ת אמר, כי יהיה מוכן להתפשר על תקציב של 1.8 מיליארד שקל. במשרד האוצר מוכנים להגדיל את תקציב המדען, אולם טרם הוסכם בכמה ומהיכן תבוא התוספת. במשרד האוצר רמזו, כי ניתן לקצץ בתקציב משרד הביטחון ולהעביר את הקיצוץ למדען הראשי.

בנוסף יצטרך משרד האוצר לתקצב את תוכנית קידום ההיי-טק, שאת ביצועה הוא רוצה להפקיד בידי המדען הראשי. מדובר בתקציב להקמת קרנות חדשות והטבות מס שייסתכמו בכמה מאות מליוני שקלים.

המשבר הכלכלי הגביר את הפניות ללשכת המדען הראשי לקבלת מענקי מו"פ כולל מצד חברות, שעד כה לא פנו אליו כלל. כך מסרה סגנית המדען, לידיה לזנס בדיון שנערך במשרד התמ"ת בראשות השר, בנימין בן אליעזר, לקראת דיוני התקציב.

לדבריה, למדען חסרים בתקציב 570 מיליון שקל לשנת 2010, מהם 417 מיליון שקל לקרן המו"פ, 70 מיליון שקל לפרויקט החממות הטכנולוגיות, 67 מליון שקל לתכנית מגנ"ט לשיתוף פעולה בין האקדמיה, מכוני המחקר והתעשייה, 9 מיליון שקל לתכנית תנופה לפרויקטים בראשית דרכם ו-7 מיליון שקל למכוני מחקר.

שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, אמר: "החדשנות והמו"פ הישראלי מהווים את הצוהר שלנו לעולם. ישראל נחשבת למובילה בתחום, והעולם נושא עיניו אלינו. אנחנו חייבים להשכיל ולשמר את היתרון התחרותי שלנו. נוכל לעשות זאת רק על ידי השקעה במו"פ ועידוד יזמות. זוהי עבודתו של המדען הראשי במשרד התמ"ת, ואני אעשה כל שביכולתי על מנת להבטיח את תקצוב משרד המדען הראשי בהתאם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי