חשש במערכת הבריאות: קופת חולים לעשירים בלבד

בכירים במערכת הבריאות חוששים כי הקמת קופה ייעודית היא פיילוט של האוצר להקמת קופת חולים חמישית פרטית, שתעניק שירות רק לאוכלוסייה אמידה ■ גם קופות החולים מתנגדות לקופות הייעודיות: "אף אחד לא מבין את משמעות המהלך, למעט מי שירוויח ממנו"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

<<המחאה כנגד חקיקת הבזק של החוק להקמת קופת חולים ייעודית לשיניים צוברת תאוצה: בימים האחרונים מתארגנת עצומה שעליה חתומים כבר שורה של רופאים, אנשי אקדמיה ופעילי ארגונים לזכויות אדם, הקוראת לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לחזור בו מהצעת החוק הממשלתית להקמת קופת חולים ייעודית לשיניים למטרות רווח.

בין החתומים על העצומה מנהל בית החולים וולפסון, ד"ר יצחק ברלוביץ'; המנהל המדעי של המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות, פרופ' אליק אבירם; יו"ר שדולת הבריאות בכנסת, ח"כ חיים אורון; כלכלן הבריאות פרופ' גור עופר; ד"ר יצחק ספורטא מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב; והסופר סמי מיכאל, נשיא האגודה לזכויות האזרח.

גם קופות החולים מתקוממות בגלוי כנגד החקיקה: "אף אחד לא מבין את משמעות המהלך למעט מי שעשוי להרוויח ממנו", מזהיר מנכ"ל שירותי בריאות כללית, אלי דפס, בשיחה עם TheMarker. "קופה חמישית זו תקלה לאומית שתוביל לקריסה ולפשיטת רגל של מערכת הבריאות. זו קפריזה אוצרית שנובעת מלהט של אנשי כלכלה שלא מבינים בכלכלת בריאות. לכאורה רוצים לאפשר ללקוח יותר בחירה, אבל למה צריך להקים בשביל זה קופה?"

לטענת רופאי השיניים זה יגדיל את היצע הרופאים שעומד לרשות הציבור.

"לא חייבים להקים לשם כך קופה. אם זה בסל - מה זה שונה מטיפול בסוכרת, קרדיולוגיה או יתר לחץ דם? כמו שלא מקימים קופה לטיפול ביתר לחץ דם - כך גם במקרה הזה זה מיותר.

"אם פונים לחברות ביטוח שיקימו קופה, הן ייכנסו עם כסף כדי לפנות ללקוחות מסוימים באזורים מסוימים וינצלו את הפלטפורמה להציע גם ביטוח דירה או רכב. המדינה לא לומדת דבר מהטעויות של ארה"ב, שם חברות פרטיות ביטוחיות עושות הון עתק לעצמן ולמנהליהן, בעוד שהבריאות של האמריקאים על הקרשים. ואנחנו? הולכים לאחור".

במכבי שירותי בריאות אומרים כי "אנחנו בעד תחרות ובלבד שיחולו על הקופה החדשה כל הכללים שחלים עלינו, כמו פריסה בכל המדינה, כדי לענות על כללי השוויון ולמנוע מצב שבו תהיה התמקדות באוכלוסיות חזקות. המטרה האמיתית בהקמת הקופה היא למכור בסופו של דבר למבוטחים ושירותים אחרים מחוץ לסל במחירים גבוהים".

במכבי מוסיפים כי אין סיבה להקים קופה נוספת, שכן "כבר כיום אנו מעניקים טיפולי שיניים בחינם לילדים עד גיל 6 בביטוח משלים, כך שאנחנו ערוכים גם להגדלת כמות המטופלים. אם המדינה רוצה תחרות, שתעשה זאת בחכמה ולא על ידי הקמת מנגנון נוסף ויקר. המגזר הציבורי, שהוגדר בעבר כ'איש השמן', מקבל עוד מנה של כולסטרול ושומן - ולא ברור בשביל מה".

"אחריה יבואו גם קופה שישית ושביעית"

לפני כחודשיים אישרה הממשלה את הרפורמה למתן טיפולי שיניים מסובסדים לילדים עד גיל 8, שמוביל סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. ואולם במקביל לאישור הרפורמה הוכנס להחלטת הממשלה במפתיע סעיף המתנה את הפעלת הרפורמה בכך שתוקם קופת חולים ייעודית לרפואת שיניים, למטרות רווח.

באחרונה אישרה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת הוראת שעה שלפיה החל ביולי יינתנו לילדים הטיפולים. במקביל, נמשך תהליך החקיקה של הקמת קופת חולים פרטית ייעודית לטיפולי שיניים.

לדברי רמי אדוט, מרכז הקואליציה לבריאות שיניים ציבורית ומארגן העצומה, יש חשש כבד כי הקמת הקופה היא פיילוט למימוש תוכניתו הוותיקה של האוצר להקמת קופת חולים פרטית. "יש ח"כים שחושבים בצורה נאיבית, כאילו זה רק לשיניים ושלא צריך לעשות מזבוב פיל, אבל אנחנו מכירים את ההקשר היטב. הניסיון להכניס קופת חולים חמישית למטרת רווח חוזר על עצמו בשנים האחרונות. המדינה התקשתה להעביר את זה בחוק ההסדרים ומצאה עכשיו תואנה שמקשה את ההתנגדות כי כולם רוצים רפורמת שיניים לילדים, אז כורכים אחד בשני. זו טקטיקה מקוממת מאוד", אמר.

פרופ' גבי בן נון מהמחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן גוריון, שחתום על העצומה, חושש מכך ש"חברות ביטוח פרטיות יגלו מהר מאוד את מה שכל כלכלן מתחיל מכיר - שהדרך הקלה ביותר להרוויח בענף ביטוח הבריאות היא על ידי סינון מבוטחים. הדבר רק יגדיל את הפערים במערכת, את היקף התשלומים של המבוטחים וירוקן מתוכן את רעיון הכללת רפואת השן בחוק".

בן נון אף עוקץ את סגן שר הבריאות, ליצמן: "סגן השר אומר בכל הזדמנות שהוא נגד קופת חולים חמישית. מהי הקופה הייעודית לשיניים אם לא קופה חמישית, שאחריה יבואו גם קופה שישית ושביעית?"

ממשרד הבריאות נמסר: "מטרת הקופות הייעודיות היא לאפשר לרופאים רבים להשתתף במתן השירות, לצד רופאי השיניים הפועלים כיום בקופות החולים, תוך שמירה על עקרונות חוק ביטוח בריאות ממלכתי, לצד הגברת התחרות באופן שיבטיח את זמינות השירותים ואיכותם".

האוצר הבהיר כי "הקופות הייעודיות הן למטרות טיפולי שיניים ואינן פלטפורמה ליצירת קופה חמישית. הקופה הייעודית תחויב לפעול במנותק מחברת ביטוח ובפריסה ארצית, בדומה לקופות החולים הקיימות. החוק קובע מנגנונים להגבלות על משיכת דיווידנדים ועל שימוש בקופה כפלטפורמה למכירת מוצרים אחרים. מעבר לכך, הקופות הייעודיות לא חייבות להיות גופים למטרות רווח אלא גם חברות לתועלת הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"