אייל גבאי: "מהפכה בחוק לעידוד השקעות הון בתעשייה תעניק הטבות משמעותיות לפריפריה"

אלי אפללו: "מדובר בישראבלוף - אין תקציב לאיזורי הפיתוח, הכל דיבורים"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"הממשלה תבצע מהפכה בחוק לעידוד השקעות הון בתעשייה שתעניק הטבות ומסלולים מיוחדים משמעותיים לפריפריה. בכך יינתן יתרון לעידוד הפריפריה",כך אמר הבוקר מנכ"ל משרד רה"מ אייל גבאי, בדיון על מפת איזורי העדיפות הלאומית שנערך בועדת הכספים.

"מפת איזורי העדיפות הלאומית לא נועדה לעודד מלחמה בעוני, איזורי עדיפות לאומית זה לא נושא של עוני. אם הממשלה תחשוב שצריך לטפל בכל הישובים שבהם יש אוכלוסיה מעורבת (יהודית וערבית) או קיים מחסור בתשתיות ועוני חמור, אזי ינתן לכך טיפול ממוקד", הוסיף גבאי.

"ככל שפורסים את הסיוע הממשלתי על פני מספר אנשים וישובים רב יותר, כך קטנה האפקטיביות של ההכרזה בגלל הגבלה של משאבים. ככל שהקבוצה קטנה - כך האפקטיביות גדולה יותר". "תקציב המדינה ותקציבי המשרדים לא יגדלו כדי לסייע לאיזורי העדיפות הלאומית", הוסיף גבאי. נשאלת השאלה בתוך תקציב משרדי הממשלה, האם הם מעבירים כספים לאיזורי עדיפות לאומית על חשבון מרכז הארץ".

לטענת גבאי, במסגרת הסיוע לאיזורי העדיפות הלאומית יכול כל שר יוכל לתת את ההטבות בתחום אחריותו לאחר שידווח לקבינט. לא קיימת מניעה ממתן הטבות לישובים שאינם כלולים במפה. זאת, בכפוף לשיקולים מקצועיים. מנכ"ל משרד ראש הממשלה יבחן את אפקטיביות המפה ובכלל כך את תקציבה, ויציע לממשלה הצעות לשיפור.

"במפת איזורי העדיפות הלאומית ניתן סיוע ממשלתי לישובים בתחומי חינוך, שיכון, תשתיות, תעסוקה, תרבות וספורט. לתעשייה ולתיירות ניתן סיוע באמצעות חוקי עידוד השקעות הון בתעשיה ובתיירות", הוסיף גבאי. "הסיוע הממשלתי לאיזורי העדיפות הלאומית נקבע לפי נגישות איזורית - שקלול מדד פריפריאלי סוציואקונומי חברתי כלכלי, מרחק של הישוב של 9-7 ק"מ מגבול המדינה, איום בטחוני על הישוב על פי קביעת מערכת הבטחון וישובים שהוקמו ב-5 שנים האחרונות".

חברי הכנסת תקפו את הממשלה שלא הקצתה תקציב מיוחד ללאיזורי הפיתוח. יו"ר הוועדה, חבר הכנסת משה גפני טען כי "חברי הקואליציה מבוזים כי בעצם לממשלה אין כסף לסייע לאיזורי הפיתוח". יו"ר שדולת הפריפריה, חברת הכנסת מירי רגב טענה כי "כל ההחלטות שהממשלה קיבלה לא מלוות בתקציב".

חבר הכנסת אלי אפללו טען כי "מדובר בישראבלוף. אין תקציב לאיזורי הפיתוח והכל דיבורים". לדברי חבר הכנסת ראלב מגאדלה, "הממשלה צריכה לומר בכנות שאין לה כסף לסייע לאיזורי הפיתוח. מפת איזורי העדיפות לא נותנת פתרון למלחמה בעוני". חבר הכנסת חיים אורון הוסיף כי "בהרכב הפוליטי הנוכחי של הממשלה לא ניתן להגדיר איזורי עדיפות לפי קריטריונים ברורים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"