מבקר המדינה אוסף מסמכים ועדויות על החלטות שר האוצר לגבי החברה בה גיסו שימש לוביסט

שטייניץ התיר לחברה להביא ארצה מאות עובדים זרים לכריית מנהרות למסילת הרכבת בין תל אביב לירושלים

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker Online

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, ביקש מאנשיו לאסוף עדויות ומסמכים הנוגעים להחלטות שקיבל שר האוצר, יובל שטייניץ, לגבי חברות שבהן היה מעורב גיסו, גרי חכים. בתום הבדיקה המקדמית, על בסיס המסמכים והעדויות שייאספו, יוחלט אם לפתוח בחקירת מבקר מלאה.

ערוץ 10 חשף ביומיים האחרונים כי השר שטייניץ פעל לכאורה תוך ניגוד עניינים לטובת החברה הקבלנית "שפיץ הנדסה", שגיסו חכים משמש יועץ ולוביסט שלה. שטייניץ התיר לחברה להביא לארץ 630 עובדים לטובת כריית מנהרות למסילת הרכבת בין תל אביב לירושלים, וזאת בניגוד לעמדה של משרדו שלו; פקידי אגף התקציבים אישרו לחברה להביא 300 עד 500 עובדים בלבד. שטייניץ הצהיר אתמול כי לפני כחודשיים ביטל את זכייתה של "שפיר הנדסה" במכרז לסלילת כביש 531, שעתיד לחבר בין כביש חוצה ישראל לנתיבי איילון, שנאמד בכשני מיליארד שקלים. שטייניץ ביקש להוכיח כי פעל בניקיון כפיים כשאישר הבאת מאות עובדים זרים לבקשת החברה, וכי לא היו שיקולים זרים בהתנהלותו. זכייתה של "שפיר הנדסה" במכרז אמנם בוטלה, בטענה שלא עמדה בהתחייבויותיה, אולם מתברר כי המשרד בראשות שטייניץ הסתפק בחילוט מיליון שקלים בלבד מערבויותיה, שעמדו על 35 מיליון שקלים.

לדברי אנשי האוצר, לאחר שחולטו מיליון שקלים מכספי החברה, ביקש המשרד לסיים את ההתקשרות עם החברה באופן המהיר ביותר, על מנת להתקשר עם חברה חדשה. במהלך המשא ומתן שניהל האוצר עם שפיר, הוצע לחברה כי המשרד יסתפק בחילוט של מיליון שקלים בלבד, בתנאי שהיא תסכים לסיים את התקשרותה עם המשרד ללא דרישות עתידיות. לפי האוצר, מטרת ההצעה היתה לאפשר למשרד להתקשר עם חברה אחרת, שתקים את הכביש מבלי להסתבך בניהול הליכים משפטיים נגד שפיר.

בתחילה סירבה החברה להצעה, ודרשה לקבל בחזרה את מיליון השקלים שחולטו ממנה. אז איימו באוצר כי יחלטו גם את 34 מיליון השקלים הנוספים שניתנו למשרד כערבות על ידי שפיר. בשלב זה נכנעה החברה ללחץ וקיבלה את הצעתו הראשונה של משרד האוצר. בסופו של דבר נחלטו מיליון שקלים, ומהחברה נחסך "קנס" של יותר מ-30 מיליון שקלים.

רק לפני שלושה שבועות פרסם "הארץ" פרשה אחרת שבה מעורבים שטייניץ וגיסו חכים. בפרסום הובאו דבריו של שופט בית משפט השלום בירושלים, דב פולוק, שאמר שיש להעמיק בחקירה שבוצעה נגד חברת "מרחב", שחכים היהבין בעליה. בחקירה טענו שני עדים כי "מרחב" העניקה טובות הנאה לשורה של בכירים, ובהם שטייניץ, כדי לקדם את ענייניה.

בזכרון דברים שכתב קצין משטרה שביקר במשרדי החברה "מרחב" עם העדים, הוא ציין כי השניים מסרו לו דו"ח שעות עבודה, שממנו עולה כי במקרה אחד עובדי הניקיון של "מרחב" עבדו בביתו של שטייניץ בירושלים. שטייניץ הכחיש מכל וכל שקיבל טובות הנאה כלשהן מ"מרחב", וטען שלא פעל מעולם לטובת החברה. גם חכים טען כי הטענות של שני העדים הן "שקר וכזב".

מלשכתו של שר האוצר יובל שטייניץ נמסר בתגובה כי "השר אישר את הבאת הפועלים הזרים לקידוח המנהרה בפרויקט הרכבת לירושלים, לאחר שהוויכוח בנושא עיכב את הפרויקט הלאומי החשוב במשך שנים, ובעקבות בקשה של יחידת הסמך במשרד הפנים לאשר בדחיפות את הבאת 630 העובדים לפרויקט. לשר שטייניץ לא היה כל מושג על קשר כלשהו של גיסו עם חברת שפיר עד לפרסום, וממילא לא שוחח מעולם בנושא עם גיסו. כל ניסיון לקשור בין שיקולים לא ענייניים או בין קשר של מי מבני משפחתו של השר עם חברה המעורבת בפרויקט הוא מעשה שלא ייעשה".

בנוגע לחילוט נמסר כי "מדובר במכרז שנאמד בלמעלה משני מיליארד שקל, וביטולו נובע מאי עמידה בתנאי הסגירה הפיננסית". עוד נמסר כי "גורמים פוליטיים הפועלים באנונימיות מנסים לפגוע בתדמיתו של השר שטייניץ ולהטיל דופי בשמו הטוב, על ידי הפרכת שמועות והשמצות חסרות יסוד".

גיסו של שטייניץ, חכים, טען בשיחה עם "הארץ" אתמול כי הוא אינו מעורב בהחלטותיו של שר האוצר, ואינו מנסה להשפיע עליו על מנת שיקדם את ענייני החברות עמן הוא עובד. "לא התעסקתי עם הסיפור הזה מעולם, והוא לא ידע שאני מייעץ לחברה הזו", אמר חכים. "מי שמוחו בראשו מבין שמנסים לעשות ספין אידיוטי. אני מייעץ לחברה הזו מדי פעם, אפילו לא עובד בשבילה.

"לא דיברתי אתו על העניין הזה, ומעולם לא ביקשתי ממנו כלום", הוסיף חכים והצהיר כי גיסו שר האוצר, בעלה של אחותה של אשתו, הוא אדם נקי כפיים. "הוא נאמן לתפקידו. סתם נטפלים אליו בעניין שטות".

נשאר במשפחה

באוק' 2007 זכתה "שפיר הנדסה" במכרז לכריית המנהרות בקו הרכבת ת"א-ירושלים

לצורך ביצוע הפרויקט, ביקשה החברה ממשרד האוצר לאשר לה הבאת עובדים זרים

לפי הטענות, שטייניץ איפשר לחברה להביא עוד מאות עובדים מכפי שאישר לה האוצר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט