כלל פיננסים על טבע: מהפרופופול טבע תצא בנזק מוגבל, אך מומלץ להתייחס ל"סיכון המשפטי" במניה

אבירן רביבו: "לעת עתה אנו מותירים את ההמלצה ומחיר היעד במקומם"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker Online

בית המשפט של מדינת נבאדה פסק סכום פיצויים אסטרונומי של 356 מיליון דולר לחולה שנדבק בצהבת C בעקבות שימוש בזריקה להרדמה קצרת טווח, הפרופופול.

טבע מואשמת בעידוד השימוש המוטעה במזרק
לטבע סיכויים טובים להפחתה משמעותית של הקנס. לטענות טבע כי הנזק הגיע משימוש לא ראוי במרפאה וכי גובה הקנס מופרך ונוגד נהלי הפסיקה בארה"ב יש בסיס חזק ולהערכת כלל פיננסים תוכל החברה לקצץ באופן דרמטי את הקנס שנקבע לחובתה במשפט.

חשיבות הערעור עולה בשל "צנרת" התביעות שבדרך. לפחות תשעה חולים נוספים נדבקו בצהבת C במרפאות המדוברות כתוצאה מהשימוש בפרופופול, ובאוקטובר אנו צפויים לפתיחת משפט נוסף בעניין. עשרות חולים נוספים יכולים להגיש תביעות כנגד החברה בשל הדבקות בעקיפין, ולתוצאות הערעור חשיבות גבוהה לחברה.

ועדיין, שורה של הפסדים משפטיים כבדים לחברה. אל המפלה הצורבת סביב הפרוטוניקס עם עלות שיכולה לחצות את המיליארד דולר לחברה מצטרפת הפסיקה הקשה מיום שישי. בנוסף, רק בפברואר השנה הסכימה החברה לשלם 315 מיליון דולר ליישוב סוגיית ניפוח מחירי התרופות בארה"ב. מבלי שנשים לב, החברה סופגת נזק מצטבר שיכול להתקרב לשני מיליארד דולר בחודשים ספורים ממערכת המשפט בארה"ב.

המחייבת בחינה מעמיקה של ה"סיכון המשפטי" במניה. המשקיעים אמנם מפנימים באחורי הראש כי קיים סיכון משפטי בפעילותה של החברה, אולם הניסיון מלמד כי רק התממשות אגרסיבית של הסיכון מובילה לתמחור והערכה מחדש של הסיכונים הגלומים במניה. משורת ההפסדים של טבע בחודשים האחרונים צריכה לעלות השאלה: למה עוד חשופה החברה בבתי המשפט ?

ומעלה שאלות על המדיניות החשבונאית של טבע. "כל מנתחי מניית טבע, כולל כותב שורות אלו, מתייחסים בראש ובראשונה לרווחי ה-Non-Gaap של החברה", אומר אבירן רביבו, אנליסט כלל פיננסים ברוקראז'. "רווחים אלו, בין השאר, לא כוללים את הוצאות החברה בנוגע ל"יישוב תביעות משפטיות". האמת, קצת מוזר להתעלם מהוצאות אלו בחברה שפעילות משפטית טבועה עמוק במודל העסקי שלה".

במובן החשבונאי, הפרוטוניקס הוא המוקש הגדול ביותר. מעבר לנזק הכלכלי, במידה וטבע תחריג הפסד זה מרווח ה-Non-Gaap שלה תעלה השאלה המתבקשת: כיצד זה שהרווחים מההשקות בסיכון לא מוחרגים בעוד שהתממשות הסיכון על השקות אלו מוצאים החוצה מהרווח המתואם ?

במידה ויוכלל נזק הפרוטוניקס ברווח המתואם, צפו לחיתוך משמעותי בתחזית הרווח של החברה לשנתיים הקרובות.

האם אנו מקדימים את זמננו, והמשקיעים ימשיכו לראות בהפסדים הכבדים שסופגת טבע לאחרונה בבתי המשפט "אירועים חד-פעמיים" הראויים להתעלמות מוחלטת ? יתכן.

"לעת עתה אנו מותירים את ההמלצה ומחיר היעד במקומם", אומר רביבו, "שכן הנזק הכספי מההתפתחויות המשפטיות האחרונות עדיין רחוק מלהיקבע סופית. אולם המשך ההתעלמות המוחלטת משורת ההוצאות ליישוב תביעות בתוצאות החברה עלולה להתברר כמקח טעות מהותי בהמשך הדרך."

TheMarker Online

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"