"ידיעות": שטייניץ ונתניהו מציעים להגביל את שכר הבכירים במסוי על השכר ועל החברות

אחת האפשרויות הנבדקות: להטיל מס של 55% על שכר של יותר מ-150 אלף שקל בחודש

TheMarker Online
TheMarker Online

משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה מגבשים שתי יוזמות להגבלת שכר הבכירים בחברות ציבוריות: העלאת המס לבעלי שכר גבוה; והכבדת המיסוי על חברות שמעניקות משכורות גבוהות למנכ"לים הבכירים - כך מדווח הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות". שתי היוזמות מתגבשות בתגובה לביקורת הציבורית בשבועות האחרונים סביב הסוגיה וההחלטה להקים ועדת שרים מיוחדת שתגבש הצעת חוק להקטנת פערי השכר במשק.

על פי הצעה אחת יוטל מס הכנסה בשיעור גבוה על המשתכרים יותר מ-150 אלף שקל בחודש. לדברי "ידיעות אחרונות", נבדקת האפשרות להטיל מס של 55% על שכר של יותר מ-150 אלף שקל בחודש ו-60% על רמה של מעל 200 אלף שקל בחודש. היוזמה השנייה מציעה שלא להכיר לצרכי מס לשכר של מעל מיליון שקלים בשנה ותאלץ את החברות להביא את ההסכמי השכר של בכיריהן לאישור רשות ניירות ערך.

השבוע אמר יו"ר רשות ני"ע, פרופ' זוהר גושן, כי הרשות יוזמת מהלך שיחייב להביא את חבילות התגמול לחמשת מקבלי השכר הגבוה בחברה לאישור האסיפה הכללית ברוב מיוחד. לדבריו, "מטרת התגמול היא לקבוע חבילת שכר שתתמרץ את המנהלים לנהל את החברה ביעילות ולמקסם את שוויה בטווח הארוך, תוך התחשבות בסיכונים המתאימים לחברה". גושן אמר כי הדילמה של התגמול היא כיצד להשיג מטרה זו, כאשר חברות שונות מעוררות בעיות שונות ביחס לתגמול המנהלים שלהן. אין נוסחת קסם אחידה לכל החברות, ולכן יש מקום לקבוע נוסחת תגמול ייחודית לכל חברה. גושן ציין כדוגמה כמה סוגי חברות המייצגות את הבעייתיות בקביעת נוסחת תגמול: חברות מפסידות, חברות שהכנסותיהן ורווחיהן יבואו לידי ביטוי רק בעוד מספר שנים ובינתיים מציגות הוצאות גבוהות (חברות תשתיות למשל), חברות מונופוליסטיות, או כאלה שמחירי מוצריהן נמצאים בפיקוח ועוד.

ההחלטה להקים ועדת שרים באה בעקבות הצעת חוק פרטית שהגישו הח"כים שלי יחימוביץ' וחיים כץ להגבלת שכר הבכירים בחברות הציבוריות, כך ששכרו של עובד במקום עבודה לא יעלה על פי 50 משכרו של העובד בשכר הנמוך המועסק בחברה, אלא באישורו של שר התמ"ת.

לפי ההצעה, חברות יוכלו לדווח על עלות השכר של העובדים כהוצאה מוכרת רק עד לרף עליון, שייקבע בהתאם לשכר הנמוך ביותר. לפי ההצעה, רמת השכר המקסימלית שעליה יוכלו המעסיקים לדווח כהוצאה מוכרת תהיה גבוהה פי 50 משכרו של העובד בשכר הנמוך ביותר בחברה. החברות לא יוכלו לנכות הוצאות שכר מעבר לרמה זו, אלא באישור מיוחד של שר התמ"ת. ראש הממשלה ושר האוצר התנגדו להצעה ובעקבות כך הורו על הקמת ועדה שתגיש הצעת חוק מטעם הממשלה.

מחקר שנערך בהרווארד על ידי פרופסורים למינהל עסקים גילה כי מדינת ישראל נמצאת במקום השני, רק אחרי ארה"ב, ברמות השכר של המנכ"לים בחברות הגדולות של המשק. ישראל מקדימה מדינות גדולות כבריטניה, שווייץ, אירלנד, קנדה, אוסטרליה, איטליה, גרמניה, הולנד, אוסטריה, דנמרק, סינגפור, שוודיה ועוד מדינות רבות לאחר נרמול בהתאם לגודל החברות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?