חיים סבן - המושך בחוטים של הפוליטיקה האמריקאית

בכתבת פרופיל ארוכה משרטט המגזין "ניו יורקר" את מפת הקשרים הפוליטיים של המיליארדר ואיל המדיה הישראלי-אמריקאי חיים סבן ■ המגזין עוקב אחר חיבתו למפורסמים, יחסיו הבעייתיים עם שותפיו לשעבר ותמיכתו בישראל שמניעה אותו לנסות לרכוש את העיתון "לוס אנג'לס טיימס" ■ סבן עצמו ניסה לצנזר חלק מהפרטים המביכים בכתבה

אשר שכטר, פרשנות
אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אשר שכטר, פרשנות
אשר שכטר

"חיים סבן - האיש שהביא את הפאוור ריינג'רס מיפן לאמריקה, יו"ר יוניוויז'ן בארה"ב , תומך אדוק בישראל ואחד מתורמיה הגדולים של המפלגה הדמוקרטית - אינו איש של שאיפות צנועות". כך תיאר המגזין "ניו יורקר" את המיליארדר ואיל המדיה הישראלי לשעבר חיים סבן, בכתבת פרופיל ארוכה, שחלק מפרטיה ניסה סבן לצנזר.

הכתבה על סבן נכתבה על ידי העיתונאית הותיקה קוני ברוק, שערכה עבורה תחקיר במשך שמונה חודשים. מת'יו קריין, עורך דינו לשעבר של סבן, שתבע אותו בשנה שעברה, סיפק לברוק כמה מהאנקדוטות, כמו גם שותפיו לשעבר אנדי הייוורד, יהודה טלית ואפילו ילד הפלא לשעבר נועם קניאל.

הכתבה עוסקת ברובה הגדול בקשריו הפוליטיים הענפים של סבן, אחד מהתורמים הגדולים ביותר של המפלגה הדמוקרטית בארה"ב, מתווך בין גורמים ישראלים לאמריקאים וממקורביהם של שמעון פרס ובני הזוג קלינטון. בין היתר, אמר קריין למגזין, כי סבן השתמש בקשריו הפוליטיים כדי לסייע לו להשלים את מכירת ערוץ פוקס פמילי לדיסני תמורת 5.3 מיליארד דולר באוקטובר 2001.

"חיים הוא כוח טבע" - אומר עליו בכתבה חברו, יו"ר ומנכ"ל ענקית הבידור וורנר ברדרס, בארי מאייר. "הנכס הגדול ביותר של סבן הוא יכולתו להקסים את בני שיחו", צוטט נשיא המדינה, שמעון פרס, בכתבה. "השילוב בין הקסם שלו ליכולתו האנליטית מרשים. בניגוד לאנשים מקסימים אחרים, שנעלמים מפעם לפעם, חיים לא מרחף באוויר".

גאה בפעילותו הפוליטית

סבן, שנולד במצרים ועלה עם משפחתו לישראל ב-1956, התגורר עם הוריו בדירת שלושה חדרים יחד עם שתי משפחות אחרות בסמוך לתחנה המרכזית הישנה בתל אביב. בהתייחסו לרקע הצנוע שלו, סיפר אחד מחבריו של סבן כי לאחר תבוסתו בבחירות 1996 ביקר אותו שמעון פרס במשרדי החברה שלו בווסטווד, קליפורניה. סבן החל לספר כיצד כשחי בשכונות העוני של תל אביב בילדותו לא חשב שיגיע למעמדו כיום, ופרץ בבכי. "הוא בכה כמו ילד קטן, ושמעון שישב לידו החזיק את ידו", אמר החבר שנכח בפגישה.

"חיים תמיד שואל אותי כשאני רואה אותו 'האם האמנת שמשהו כזה יוכל לקרות?', ואני משיב 'לא'. אך היה בו משהו. הוא לא היה רק חכם, היה לו אופי יוצא דופן. לא הייתה לו בושה. מה שאנשים אחרים פחדו לעשות, הוא עשה", אמר יהודה טלית ל"ניו-יורקר". סבן עצמו, לפי הכתבה, גאה יותר מכל בפעילותו הפוליטית ומעוניין בעיקר בחיזוק היחסים בין ישראל לארה"ב. למרות ידידותו הקרובה עם בני הזוג קלינטון, מביע סבן מורת רוח כלפי נשיא ארה"ב ברק אובמה, עמו לא דיבר מאז שנבחר לנשיא "משום שהוא לא צריך לדבר איתי - או לפחות חושב שאין לו צורך לדבר איתי". סבן סירב בשני מקרים לארגן ארוחות לגיוס כספים עבור הנשיא, בשל יחסו לישראל. "לחיים אין רגשות חיוביים במיוחד כלפי ביצועיו של נתניהו כראש ממשלה, אבל הוא גם בהחלט לא מרוצה מאובמה", אמר אחד מיועציו הקרובים. "ההפסד של הילארי בפריימריס היה התבוסה הגדולה ביותר שלי, ולא רק שלי", אמר פעם סבן.

דבקותו בישראל משפיעה, לפי הכתבה, גם על השקעותיו. סבן ניסה לרכוש פעמים מספר את העיתון "לוס אנג'לס טיימס". "אני חושב שהגיע הזמן להפוך אותו מעיתון פרו-פלסטיני לעיתון מאוזן, אמר סבן. "במהלך תקופת האינתיפאדה השנייה, כשיהודים נרצחו מדי יום, העיתון הזה פירסם תמונות של אשה פלסטינית יושבת עם ילדה המת, ומהצד הישראלי תמונה של בית הרוס. נמאס לי מזה". ב-2007 ניסה לרכוש את העיתון, אך הפסיד לסאם זל, שרכש את המו"לית טריביון. בתחילת 2008 ניסה לרכוש אותו שוב מזל, אך הוא דרש מחיר גבוה מדי. לאחר שטריביון פשטה רגל ב-2009, אמר סבן כי יידע את נושיה שהוא מעוניין לרכוש את החברה. "הם לא הולכים לעשות שום דבר עד שייצאו מפשיטת רגל, אבל כן, אני עדיין מעוניין בלוס אנג'לס טיימס", אמר.

לפני כשבועיים אמר אדם צ'זנוף, מנכ"ל ונשיא חברת סבן-קפיטל, כי סבן מחפש השקעות חדשות בישראל לאחר שמכר את אחזקותיו בבזק. "חלק ניכר מהרווחים שלנו מעסקת בזק מיועדים להשקעה חזרה בישראל. אנחנו מאד אוהבים להשקיע כאן כי אנחנו מוצאים בישראל עומק ניהולי, חדשנות טכנולוגית וגם גמישות גדולה בגיוס מימון", אמר צז'נוף.

פרטים לא מחמיאים

במקביל לפעילותו הפוליטית, סוקרת הכתבה את פעילותו העסקית של סבן, ואת האופן שבו קשריו הפוליטיים סייעו לו בעסקיו, בעיקר במכירתה של פוקס פמילי לדיסני. אתר החדשות TheWrap דיווח השבוע כי סבן ניסה למנוע ברגע האחרון את פרסומם של פרטים לא מחמיאים אודותיו, בהם טענתו של עורך דינו לשעבר, מת'יו קריין, כי השתמש בקשריו הפוליטיים כדי לסייע בהשלמת מכירתו של פוקס פמילי לדיסני.

לטענת קריין, מכירתו של פוקס פמילי לדיסני נתקלה בקשיים, לאחר שאושרה על ידי שלוש ממשלות אך לא קיבלה אישור בברזיל. "חיים צלצל לעורך הדין של פוקס פמילי בברזיל ושאל כמה זמן ייקח הליך האישור. הוא השיב כי זה אמור לקחת חודשים, לכן חיים שאל 'מי שר האוצר שלכם?'. היועץ המשפטי הבין למה הכוונה, ואמר כי אין כל דרך להשפיע באופן פוליטי על התהליך. סבן התקשר לביל קלינטון וביקש ממנו לסייע לו. זמן קצר לאחר מכן, העסקה אושרה", אמר קריין.

כדי לשכנע את דיסני לרכוש את הנתח שלו בפוקס פמילי וורלדוויד, בסך 49.5% תמורת 5.3 מיליארד דולר, שכנע סבן את סטנלי גולד, אחד מבעלי המניות הגדולים של דיסני ודירקטור בחברה ללחוץ על המנכ"ל מייקל אייזנר לרכוש את החברה. כשבעקבות חילוקי דעות במגעים עם דיסני ניסה היועץ המשפטי של ניוז קורפ, ארתור זיסקינד, להרחיקו מהמגעים בשל התנהגותו הבלתי צפויה, התפרץ סבן ואמר לשליחו של זיסקינד: "תגיד לאידיוט הזה להתרחק ממני. נהגתי בטנק ישראל ברמת הגולן כשהוא עוד היה צופה בסקובי דו!".

לטענת קריין, ניסה סבן להתחמק מתשלום מסים על מכירת החברה. "חיים צלצל אליי ושאל אותי 'מה אנחנו הולכים לעשות בנוגע למסים על המכירה?' ". המסים הפדרליים, יחד עם המסים המקומיים, היו אמורים להסתכם ב-27%. " 'אתה השתגעת? , הוא צרח, אני לא משלם את זה! ".

סבן עצמו מכחיש את טענותיו של קריין, שנמצא במעצר בית בבוורלי-הילס ודיבר עם ברוק באריכות ואף נתן לה מסמכים לגיבוי דבריו. "זהו איש שעבר שבע בדיקות מס מבלי שאחת תצא פגומה, לכן ראיתי בו את גאון הדור. הוא תמיד יצר מבני עסקאות שהיו חוקיים לחלוטין ויעילים מבחינת מס. כל מה שביקשתי ממנו הוא לעשות, בבקשה, את אותו דבר גם הפעם", אמר סבן. לטענת קריין, הוא בחר מקלט מס שפותח על ידי חברת ההשקעות קוולוס ואיפשרה לסבן לא לשלם מסים כלל על הרווח שרשם ממכירת החברה, בסך 1.5 מיליארד דולר.

במקביל לארגונו מחדש של המודל העסקי של סבן, החל קריין להשתמש בסמים כדי לעמוד בעומס הרב, לטענתו. מאחר שקיבל מסבן תעריף נמוך לפי שעה של 275 דולר ובונוס מפעם לפעם, קיבל בחשאי עמלת תיווך מקוולוס בסך 36 מיליון דולר, אותם ניסה להעביר לאוסטריה כדי לא לשלם עבורה מס, החלטה שאותה הוא מכנה כיום "טיפשית ומשוגעת". ב-2006, כשהעיד סבן בפני ועדת המשנה של הסנאט לחקירות, שחקרה העלמות מס על ידי עשירי ארה"ב וגילתה כי מקלט המס של קוולוס היה מבוסס על ניירות ערך שזייפו הפסדים, האשים סבן את קריין וטען כי "אני לא עורך דין או רואה חשבון. ההשכלה הפורמלית שלי הסתיימה עם סיום התיכון".

בנובמבר 2008 תבע סבן את קריין כדי לקבל בחזרה את 36 מיליון הדולרים, שתוארו על ידו ועל ידי ממשלת ארה"ב כשוחד. קריין עצמו הודה בדצמבר באשמת העלמת מס, לאחר שהואשם בהעלמת מס על סכום שקיבל מחברת קוולוס, שאיפשרה לסבן לחמוק ממס על 1.5 מיליארד דולר שהרוויח לאחר שמכר את חלקו בערוץ פוקס פמילי ב-2001. החשדות נגד קריין הועלו בראשונה ב-2006, אז אמר סבן לחוקרים כי הוא סייע לקשר בינו לבין מקלט מס שנוהל על ידי קוולוס, כדי לחמוק מתשלום מסים בסך 250 מיליון דולר, על עסקת פוקס.

סבן, שאמר אז כי הוטעה על ידי קריין, החזיר את הסכום ותבע אותו בגין נזקים שגרם לו. בתגובה, הגיש קריין ביולי 2009 תביעה נגד סבן בדרישה שיחזיר לו 36 מיליון דולר, שהגיעו לו כשכר טרחה בעסקת תיווך בינו לבין חברת ההשקעות קוולוס. בנוסף לכך, האשים קריין את סבן בשחיתות פוליטית ובהתערבות בענייני מדיניות החוץ של ארה"ב. בנוסף להעלמת המס, אחת הגדולות שהיו בארה"ב, הודה קריין באשמה גם בזיוף דרכון. לאחר שהסכים לשתף פעולה עם התביעה, צפוי קריין לעונש מאסר של עד חמש שנים. "יש לי חלום שאם רק אוכל לפגוש את חיים, אני אגיד לו 'חיים, את כל מה שעשיתי למדתי ממך'. והוא יסתכל עלי ויגיד 'אני מבין' ", אמר קריין.

הכתבה בוחנת גם את תלונותיהם של חלק משותפיו הקודמים של סבן, כמו מוסיקאים שהלחינו בשנות ה-80 שירים לסדרות מצוירות עבור חברת ההפקות שלו ונדרשו לוותר על זכויותיהם לתמלוגים. עם זאת, הכתבה גם מתארת אותו כמנהל נדיב, שהמשיך לשלם לחלק מעובדיו משכורות גם שנים לאחר שכבר לא עבדו עמו. "חיים לעולם לא הצמיד לי אקדח לרקה", סיפר ילד הפלא לשעבר נועם קניאל, אותו החתים סבן בשנות ה-80, וסיפר כי סבן סייע לו כשטיפל בחברתו שחלתה בסרטן ואף שילם על חתונתם.

"אני מכיר את חיים כאיש העסקים הכי חסר רחמים וחסר עכבות שיש וגם בעל הלב הכי גדול שניתן לדמיין, ובכל הגוונים שבין לבין. הוא נאמן ונדיב לחבריו, אבל בעסקים הוא קטלני", אמר אנדי הייוורד, בכיר לשעבר בחברת ההפקה DIC אודיווי'זו'אל שהתמחתה בסרטים מצוירים ושיתפה פעולה עם סבן.

TheMarker Online

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים