עדנה ארבל כפרקליטת המדינה הורתה לחקור את פרויקט הולילנד ב-96' - ורכשה בו דירה ב-2004

ארבל בדקה חשדות שלפיהם יזמי הפרויקט שילמו על הקרקע שומה פיקטיבית שאיפשרה להם רווח של עשרות מיליוני שקלים ■ הדירה נרכשה על ידי ארבל רק בהיותה שופטת ב-2004 ■ בתי המשפט: לבירור פרטי החקירה ניתן לפנות לפרקליטות המדינה

שוקי שדה
שוקי שדה
שוקי שדה
שוקי שדה

>> שופטת בית המשפט העליון עדנה ארבל היא בעלת דירה בפרויקט הולילנד, הנמצא כעת במוקד חקירה משטרתית מסועפת בחשד למעשי שוחד שבוצעו בזמן האישורים לפרויקט. ארבל קנתה את הדירה לפני כמה שנים, והיא מחלקת את זמנה בין דירה זו לבין דירה אחרת בבעלותה, בקריית אונו.

ארבל התוודעה לפרויקט הולילנד כפרקליטת מדינה כבר בנובמבר 96', שלוש שנים לפני שהפרויקט אושר בוועדות התכנון. תחילה היא בדקה חשדות שלפיהם בכירים במס הכנסה מנסים לסכל ביקורת שערכה מבקרת נציבות מס הכנסה דאז, יעל שביט, בנוגע לשומה שניתנה ליזמי פרויקט הולילנד.

הבדיקה של שביט העלתה כי בעסקת הולילנד נקבעה שומה של כ-12 מיליון דולר, שהיתה שומה עצמית של יזמי הפרויקט שאותה קיבל מס הכנסה. לפי הטענות, זו היתה בעצם שומה פיקטיבית, מה שאיפשר ליזמים, לכאורה, רווח של עשרות מיליוני שקלים.

בשלהי 96' קיבלה ארבל החלטה עקרונית לפתוח בחקירה פלילית נגד דורון לוי, אז נציב מס הכנסה, ונגד בכירים אחרים בנציבות, בכפוף לעריכת בדיקות נוספות. כעבור כמה חודשים התקבלה ההערכה של השמאי הממשלתי, שקבע כי ערך הקרקע הוא כ-100 מיליון דולר. לאחר קבלת ממצא זה המליצה ארבל לפתוח בחקירת משטרה. החקירה נמשכה כשנה ובסיומה הוחלט לסגור את התיק, ודורון לוי לא הועמד לדין פלילי.

לוי הכחיש לאורך כל הדרך את החשדות נגדו. בראיון ב-97' הוא אף כינה את השמאות הממשלתית "שערורייה". "ממתי נקבע שווי קרקע לפי מחשבות הבעלים לגבי אפשרויות הבנייה שלו עליה? השווי חייב להיקבע לפי מצבה של הקרקע כיום, As Is, ולא לפי תוכנית שאתה מכין ומקווה שהיא תתקבל", אמר אז לוי.

מדוברות מערכת בתי המשפט נמסר בתגובה: "פרטי הסוגייה אינם זכורים לשופטת ארבל, ובוודאי לא בהקשר למקום ולפרויקט. הדירה עצמה נרכשה על יד השופטת רק בשנת 2004. לבירור פרטי החקירה ניתן לפנות לפרקליטות המדינה".

אתמול נחשפו פרטים חדשים לגבי החקירה שערכה המשטרה בפרשת השומה. לפי טיוטת כתב תביעה שחיבר איש עסקים המעורב בפרשת הולילנד נגד מעורב אחר בפרשה, ב-96' הוא שיחד קצין משטרה שהיה בצוות החקירה בפרשת השומה. לטענת איש העסקים, הוא העביר לקצין 300 אלף דולר בתמורה לסגירת התיק. טענה זו אינה עולה בחשדות המשטרה המקוריים, הקשורים לשוחד שנתנו יזמי פרויקט הולילנד לבכירים בעיריית ירושלים, בעבור קידום הפרויקט והגדלת זכויות הבנייה בו.

שלשום נחשף ב"הארץ" שבאותה טיוטת כתב התביעה של איש העסקים, נכתב שהאישיות הבכירה בפרשה, ששמה עדיין לא מותר לפרסום, קיבלה שוחד בסך 3.5 מיליון שקל תמורת סיוע שהעניק לפרויקט הולילנד.

TheMarker Online

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"