משרד האוצר שלל מניצולי שואה את דמי ההבראה - בגלל "חובות למשרד"

הנימוק לשלילת הכספים: פיצויים כפולים מישראל ומגרמניה; משרד האוצר: "מדובר בכשל טכני, הכספים יושבו"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

>> משרד האוצר קיזז את דמי ההבראה להם זכאים ניצולי שואה בישראל בחודש פברואר האחרון, כמה ימים לאחר שהוחלט באוצר להפסיק הליכי גבייה כאלה מהניצולים - כך נודע ל-TheMarker. מדובר ב-2,023 שקל, שקוזזו לחלק מניצולי השואה בטענה כי קיים להם חוב ברשות לזכויות ניצולי השואה השייכת למשרד האוצר. ההודעה על כך נמסרה לניצולים בסוף פברואר. לא ידוע כמה ניצולים לא זכו לקבל את תשלומי דמי ההבראה מסיבה זו.

לפי החוק, כל ניצולי השואה זכאים לדמי הבראה שנתיים בנוסף לקצבאות ופיצויים שהם מקבלים. לפי אחד המכתבים שנשלח על ידי חשבות הרשות לזכויות ניצולי השואה באוצר לאחד הניצולים שהגיע לידי TheMarker, נאמר: "החל מאוקטובר 2007 שולמו לך תגמולים בסכום חודשי של כ-1,015 שקל ודמי הבראה בגובה של 2,023 שקל. בחודש ספטמבר 2009 התברר כי אינך זכאי לתשלום תגמול זה. נוכח זאת הנך חייב ללשכה לשיקום נכים (הרשות לזכויות ניצולי השואה) סכום של 18.3 אלף שקל. עקב היותך זכאי לתגמולים מגיעה לך הזכות לדמי הבראה מאוצר המדינה. הבראה עבור 2010 על סך 2,023 שקל תקוזז מחובך בפברואר 2010, יתרת החוב היא 16,352.47. בדבר המשך הטיפול בגביית החוב נודיעך בהמשך".

הקיזוז בדמי ההבראה נובע מתיקון לחוק ההטבות. החוק איפשר ל-2,250 ניצולים שהממשלה הגדירה אותם כמי "שנפלו בין הכיסאות" ולא קיבלו פיצוי כלשהו מהמדינה עד לתיקון, לקבל גם הם הטבות וקבצאות חודשיות של כ-1,000 שקל בחודש. תיקון נוסף בחוק קבע שלא ניתן לקבל פיצויים מקבילים מהמדינה ומממשלת גרמניה. בעקבות זאת נדרשו כ-250 מהניצולים להחזיר באופן רטרואקטיבי את הכספים שקיבלו מהמדינה בנימוק שקיבלו פיצויים כפולים. ואולם, בפסקי דין שניתנו מאז נקבע כי דרישה כזו אינה מוצדקת.

באחרונה פורסם ב"הארץ" כי משרד האוצר יחזיר ליותר מ-20 אלף ניצולי שואה כ-32 מיליון שקל, 2 מיליון שקל מתוך סכום זה נמשכו על ידי האוצר מחשבונות הניצולים שחויבו לחתום על הרשאה המאפשרת לאוצר לעשות כן. בכמה מקרים הגיעו הניצולים להסדר חוב עם הרשות ופרסו את החוב לתשלומים, שאותם שילמו בצ'קים.

מנכ"לית הרשות לזכויות ניצולי השואה, עופרה רוס, שביוזמתה דנה חשבות משרד האוצר בנושא, פנתה לפני חודש למשרד המשפטים כדי שיאשר את השבת הכספים. משרד המשפטים, שהנושא בסמכותו, עדיין אישר את ההעברה. במכתב, ביקשה רוס "לשקול באהדה" את הנושא, כשאחד מנימוקיה הוא שהחוב "נוצר בתום לב".

ב-17 בפברואר הופסקו הליכי גביית הכספים מהניצולים ובוועדה נקבע כי הרשות לא תפעיל הליכי גבייה, תשלח מכתבי התראה ותבצע קיזוזים. כמה ימים לאחר מכן, ב-21 בפברואר, המכתבים נשלחו ודמי ההבראה קוזזו.

ממשרד האוצר נמסר: "הוועדה העליונה למחיקת חובות בחשב הכללי החליטה כי לא יבוצע יותר קיזוז חובות לניצולי שואה בשל כפל תשלומים. אם וככל שנעשה קיזוז שלא בהתאם להנחייה זו ולאחר שהיא התקבלה, מדובר בכשל טכני, וכמובן שהכספים יושבו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו