גם בראש השנה התורים בנתב"ג לא יתקצרו: נדחתה הפעלת מערכת לקיצור הבידוק הביטחוני

הניסוי במערכת, שאמורה לסייע גם במניעת אפליה של בני מיעוטים בבידוק הביטחוני, יתקיים רק בסוף 2010

זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ

ניסוי המערכת הטכנולוגית החדשה (HBS) לבדיקה ביטחונית של כבודת הנוסעים בנתב"ג, אשר תוכנן להתחיל ברבעון הראשון השנה נדחה בשלב זה, לרבעון האחרון של 2010, כך נודע ל-TheMarker.

המשמעות המעשית: לבד מאיחור משמעותי בכניסתה לשימוש של המערכת החדשה, שנועדה לשפר את רמת הבדיקה הביטחונית, תיווצר פגיעה ברמת השרות לנוסעים ובמניעת אפלייתם לרעה של נוסעים בני מיעוטים.

על פי התכנון המקורי, עמד הניסוי להתחיל עד תום הרבעון הראשון של השנה אשר הסתיים בשבוע שעבר. עתה מסתבר, כי עקב עיכובים אשר קשורים בין היתר, למשא ומתן על הסכמים לרכישת המערכות וביצוע עבודות ההכנה לתשתיות לקליטתן, נדחה ראשיתו של הניסוי שאמור להמשך כמה חודשים.

בעבר אף הוגש בג"ץ נגד רשות שדות התעופה (רש"ת) על ידי ערבים אזרחי ישראל על אפליה בבדיקה הביטחונית. אם המערכות החדשניות אכן יוכיחו את עצמן תמנע טענת האפליה, שכן זמן הבידוק הביטחוני וההמתנה לתור הבידוק של כל נוסע ונוסע - בין יהודי ובין ערבי, יהיה זהה. שלב הבידוק הקפדני יעבור לשלב שבו נבדקות המזוודות לאחר שהנוסע כבר עבר את הבידוק הביטחוני האישי וגם את שלב הכרטוס בחברת התעופה.

מדובר בפרויקט שנועד לשדרג את מערכת השינוע והבידוק הביטחוני בטרמינל 3 בנתב"ג, בהיקף מוערך של כ-50 מיליון יורו, על ידי רשות שדות התעופה (רש"ת). על פי הסכמים שנחתמו רק לאחרונה שדרוג מערכות השינוע יבוצע על ידי חברת סימנס העולמית. החברה נבחרה לאחר שרש"ת קיימה מכרז סגור בין החברות המובילות בתחום.

שדרוג מערך הבידוק הביטחוני יבוצע ע"י חברת מורפו (Morpho) עד לאחרונה מקבוצת General Electric אשר נרכשה לפני מספר חודשים ע"י תאגיד ספראן (Safran) מצרפת, שהינו תאגיד בינלאומי מוביל בתחום ביטחון הפנים.

חברת מורפו נבחרה לאחר ששרות הביטחון הכללי (השב"כ) אישר את המערכת המוצעת על ידה כמי שעומדת בדרישות הביטחון הקפדניות הנדרשות בטרמינל 3. בפרויקט החדש תשודרגנה מערכות השינוע המזוודות הקיימות בטרמינל 3 על מנת להקל על ההליך הצ'ק אין הקיים היום.

כן תוקם מערכת ממוחשבת לבידוק ביטחוני של כבודת הנוסעים. זו עתידה להקל משמעותית על הבידוק הביטחוני בטרמינל 3 ולהציבו בחזית הטכנולוגיה המתקדמת, מבחינת אבטחת שדות תעופה בעולם.

מדובר בשילוב חדשני של טכנולוגיית CT עם טכנולוגיית רנטגן אשר עתיד להחליף את הבידוק הביטחוני הקיים, כך שהכבודה של כל הנועים העוברים בטרמינל, תעבור את הבדיקה הביטחונית ללא הבדל או אבחון בין נוסע לנוסע.

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר בתגובה: "פרויקט ה-HBS הינו אחד מהפרויקטים הגדולים והמשמעותיים שמקדמת רש"ת בשנים האחרונות. מדובר בפרויקט מהפכני ומושקעים בו מאמצים רבים על מנת לתת מענה לכל הסוגיות הביטחוניות והטכנולוגיות".

"הפרויקט מתקדם באופן משביע רצון, נוכח מורכבותו והגורמים הרבים המעורבים בו. כל החוזים עם הקבלנים והספקים הרלבנטיים נחתמו זה מכבר. לפני כחודש הסתיים הבינוי במרתף הטרמינל, לצורך התאמת המבנה לקליטת המערכת ולקראת סוף 2010 יחל 'הפיילוט' של המערכת, כפי שהוגדר בתוכנית העבודה ובתיאום עם כל הגורמים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"