שלי יחימוביץ' היא שיאנית החקיקה בכנסת: העבירה 9 חוקים להגנה על אוכלוסיות חלשות

במקום השני: חיים כץ ואריה אלדד ■ יחימוביץ', שחוקקה בקדנציה הקודמת בכנסת את "חוק הקופאיות", המחייב מעסיקים לספק כסא לקופאיות, העבירה בקדנציה הנוכחית חוק המחייב מעסיקים לאפשר לעובדים לצאת להפסקת שירותים ■ בכנסת אומרים שיחימוביץ' לא מהססת להילחם בבעלי ההון

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

>> ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) ניצבת במקום הראשון בהיקף חקיקת חוקים מבין חברי הכנסת ה-18. יחימוביץ, שהצליחה להעביר בקריאה השנייה והשלישית במושב החורף שבעה חוקים שכתבה, חוקקה שני חוקים נוספים מאז כינון הכנסת ה-18. בסך הכל העבירה יחימוביץ' תשעה חוקים בשנה אחת.

בנוסף, בשנה האחרונה אישרה המליאה בקריאה הראשונה שלוש הצעות חוק שהגישה יחימוביץ' ועוד שלוש הצעות חוק בקריאה טרומית. מאז נבחרה לכנסת ב-2006 חוקקה יחימוביץ' 26 חוקים למען העובדים החלשים ומעמד הביניים. את המקום השני ברשימה חולקים יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ חיים כץ (ליכוד), וח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי), עם חמישה חוקים שאושרו בקריאה השנייה והשלישית לכל אחד. ח"כים בולטים אחרים בהיקף החקיקה הם חיים אורון (מרצ) ואמנון כהן (ש"ס) עם שלושה חוקים כל אחד.

נלחמת בבעלי ההון

בכנסת אומרים שיחימוביץ' היא ח"כית חרוצה ודעתנית, שנחלצת למען השכבות החלשות ולא מהססת להילחם בבעלי ההון ובלוביסטים המייצגים אותם, והדבר בא לידי ביטוי בחוקים שהיא מגישה. בנוסף, יחימוביץ' אינה רואה עצמה כפופה למשמעת הקואליציונית בנושאים עקרוניים, ולמרות היותה חברה במפלגת העבודה השייכת לקואליציה, היא מתנהגת לעתים רבות כאופוזיציה לכל דבר ועניין.

"עיקר המאבק הפרלמנטרי והציבורי שלי הוא בשני תחומים", אומרת יחימוביץ'. "עולם העבודה, ובעיקר הגנה על הביטחון התעסוקתי של עובדים חלשים ושל עובדי מעמד הבינייים, ושוק ההון, ובעיקר ההתנהגות החזירית של בעלי השליטה ומנהלים, העושק בחסכונות הפנסיוניים והפגיעה בבעלי אג"ח".

לדברי יחימוביץ', שני תחומים אלה פועלים ללא פיקוח או אכיפה ראויה, ותוך פגיעה עצומה בציבור. "זהו מצב שגורם לעניים להיות יותר עניים ולמעמד הביניים להיפגע אנושות ולהתכווץ", אומרת יחימוביץ'. "המרוויחים היחידים מהמצב הם המגה-עשירים, שממשיכים להתעשר".

יחימוביץ', שחוקקה בקדנציה הקודמת בכנסת את "חוק הקופאיות", המחייב מעסיקים לספק כסא לקופאיות, העבירה בקדנציה הנוכחית חוק המחייב מעסיקים לאפשר לעובדים לצאת להפסקת שירותים. לפי החוק ההפסקה לא תנוכה מהשכר והמעביד יהיה חייב בהתקנת מבנה שירותים תקין וראוי במקום העבודה. יחימוביץ' הסבירה כי הגישה את הצעת החוק לאחר שקיבלה תלונות רבות של עובדים בעניין.

מחוקק מהאופוזיציה

עם סמכות של יו"ר ועדת העבודה והרווחה, הצליח ח"כ חיים כץ (ליכוד) להעביר בכנסת חמישה חוקים, חלקם בשיתוף עם יחימוביץ'. כיו"ר ועדה יכול כץ לקדם חוקים חברתיים ולהצטרף להצעות חוק שהגישו ח"כים אחרים.

"הצלחנו לקדם חקיקה חברתית פרטית למרות התנגדויות מצד חלק ממשרדי הממשלה", אומר כץ. "עם זאת, יש לציין את שיתוף הפעולה עם המשרדים הרלוונטים לוועדה, שאיפשר לקדם חוקים ותקנות ממשלתיות שהיו תקועות זמן רב".

כץ אומר כי ועדת העבודה והרווחה הצליחה לכופף את משרד האוצר פעמים רבות ולהביא להרחבת את סל התמיכות באוכלוסיות נזקקות כמו קשישים ונכים. כץ, המשמש במקביל יו"ר ועד העובדים של התעשייה האווירית, הדגיש את חשיבות חברותו בוועד העובדים לעמדותיו בכנסת. "בסיום המושב ניתן לומר בבטחה כי כל עובד יודע שהוועדה תעמוד לרשותו ותשמור על זכויותיו מול המעסיקים - וזאת כמובן מבלי לפגוע במעסיקים וביכולת שלהם להרוויח כסף", אמר כץ.

ח"כ ד"ר אריה אלדד (האיחוד הלאומי) הצליח להעביר חמישה חוקים פרטיים על אף היותו חבר אופוזיציה. "כמעט כל החוקים שהעברתי עוסקים בענייני בריאות. חוקים אלה חשובים לממשלה ואינם מנוגדים למדיניותה בתחומים המקצועיים", מסביר אלדד את ההצלחה. "הממשלה בעצם נעזרת בעניין זה בכנסת - על אף שהצעת חוק פרטית של ח"כ מחויבת גם בקריאה טרומית, תהליכי החקיקה בכנסת יכולים להיות מהירים ויעילים יותר מאשר המסלול הביורוקרטי הקשה של תזכיר חוק שצריך לעבור התייחסות משרדי הממשלה".

לא רק בחקיקה

ח"כ אחר הבולט בהישגי החקיקה הוא חבר ועדת הכספים חיים אורון (מרצ). אורון חוקק עם יחימוביץ' חוק המגביל פיטוריהן של נשים עקב טיפולי הפרייה חוץ-גופית או פוריות. בנוסף העביר אורון חוק המחמיר הענישה על עבירות כלפי צוות רפואי, וחוק שלישי האוסר אפלייה על בסיס גיל.

מלבד החקיקה נחשב אורון לאחד הח"כים החרוצים בוועדת הכספים, והוא נוכח כמעט בכל ישיבותיה. אורון הוא הח"כ הוותיק ביותר בוועדה יחד עם היו"ר משה גפני (יהדות התורה). אורון מכיר ומתמצא בנושאי הדיון ונחשב לאחד הח"כים המקצועיים והמוערכים ביותר בכנסת.

גם אמנון כהן (ש"ס) מוועדת הכספים נחשב למחוקק נמרץ. כהן הצליח להעביר בקריאה השנייה והשלישית שלושה חוקים. הראשון מחייב את בתי המשפט להטיל קנס על חברות הביטוח שלא ישלמו את תגמולי הביטוח בהקדם, ונועד להגן על מבוטחי חברות הביטוח; החוק השני מכוון לשמירה על נכסי קרן להשקעות משותפות בנאמנות באמצעות מניעת ניגוד עניינים בניהול הקרן, ואמור להגן על נכסי הקרן וציבור החוסכים. החוק השלישי, שכתב כהן בשיתוף ח"כים מוועדת הכספים, בהם היו"ר גפני, הקפיא את היטל הבצורת החל מ-15 בינואר 2010. בימים הקרובים צפויה הכנסת לדון בהצעה נוספת של כהן וחברי ועדת הכספים, שנועדה להאריך את הקפאת ההיטל עד סוף 2010.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש