אישור חוק הטייס החדש יידחה לאפריל: רת"א תקיים החל ממחר שימוע למתנגדים

בוועדת הכלכלה של הכנסת נמתחה בשבוע שעבר ביקורת חריפה מצד הטייסים והסתדרויות העובדים נגד החוק

רשות התעופה האזרחית (רת"א) תחל מחר בהליך שימוע לגורמי התעופה המתנגדים לחוק הטייס החדש, כך נודע ל-TheMarker. המשמעות המעשית של השימוע היא עיכוב באישור חוק הטייס, מהווה את אחד התנאים העיקריים של רשות התעופה הפדרלית של ארה"ב (FAA) להחזרת ישראל לקטגוריה הגבוהה של בטיחות התעופה (קטגוריה 1). הדיון בחוק צפוי להימשך רק אחרי פגרת הכנסת, כלומר באמצע אפריל.

מהלך השימוע נקבע לאחר שבוועדת הכלכלה של הכנסת, שדנה בשבוע שעבר בחוק הטייס החדש נמתחה בקורת חריפה מצד הטייסים, גורמי תעופה שונים וההסתדרויות העובדים - הכללית חדשה והלאומית, על סעיפיו השונים. בגלל ההתנגדויות, לא קיבלה הוועדה בראשותו של ח"כ אפיר אקוניס, החלטות על אישורו, אלא דחתה את המשך הדיון בו עד לעריכת שימוע מסודר, שנועד להכניס שינויים ולהגיע להסכמות בין כל הצדדים.

האמריקאים הורידו בינואר 2009 את דירוג בטיחות הטיסה של ישראל לקטגוריה 2, שמאפיינת מדינות עולם שלישי, על רקע ליקויים ברמת הפיקוח של רשות התעופה האזרחית (רת"א) על התעופה בארץ.

חוק הטייס החדש עבר קריאה ראשונה במליאת הכנסת. 16 חברי כנסת תמכו בתחילת החודש ללא מתנגדים בהצעת החוק, שהובאה לאישור על ידי שר התחבורה, ישראל כץ. החוק אושר לפני כחודשיים על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה, ויחליף את חוק הטייס המנדטורי הישן.

הסתדרות העובדים הלאומית, המייצגת את כ-500 טייסים מחברת אל על, פרסמה גילוי דעת בו היא קוראת ל"תהליך הידברות והתייעצות עם הגורמים המקצועיים, אשר הינו שלב הכרחי ומהותי בתהליך החקיקה, וכזה אשר לא ניתן לפסוח עליו למרות לחץ הזמנים ורצונם המשותף של כל הגורמים בענף לפעול באופן מיידי לשם העלאת הדירוג התעופתי של מדינת ישראל".

הסתדרות העובדים הכללית החדשה דורשת אף היא לבדוק אם הצעת החוק לא תפגע בהסכמים הקיבוציים הקיימים בתחום התעופה.

ללמוד את הצעת החוק

גורמי תעופה אחרים, פנו אף הם בכתב ובעל פה ליו"ר ועדת הכלכלה, בבקשה לדחות את ההחלטה בחוק הטייס משום "שאין זה סביר ואין זה אפשרי, ללמוד הצעת חוק כזו בטווח זמנים של 11 יום". מה גם, שלטענתם היו ואולי עדיין ישנן "בעיות רבות בהצעת החוק, שאינן רק עניין לנקודה מסויימת או שתיים אלא יורדות לשורש וגישתו היסודית".

אותם גורמים מבקשים לדחות את הדיון לפרק זמן שיאפשר לכל אלו שהנושא נוגע להם ובהם יותר מכל, ללמוד את הצעת החוק, להעיר עליה ולקדים דיון אמיתי בסוגיות שתעלנה.

האיגוד הארצי של הטייסים בישראל, מתח אף הוא ביקורת והזהיר, כי חוק הטייס החדש יפגע בבטיחות הטיסה בישראל. לטענתו, ישנן ליקויים בחוק הטייס החדש כמו: "צמצום ניכר בסמכויותיה של ועדת הערער לענייני רישוי, חשש כי תופסק פעילותה של ועדת הערר לעניינים רפואיים, אלמנטים שונים בקשר עם מנגנוני האכיפה, הטלת עיצומים כספיים על אנשי צוות אוויר (אצ"א) ופרסום הדבר בעיתונות, הוראות שונות בקשר עם בדיקות לגילוי סמים ואלכוהול ומתן כוח מופרז, לדעתינו, לגורמים ביטחוניים".

עוד ציינו באיגוד הטייסים כי: "תהליך החקיקה מהיר מדי, ומהירות זו עלולה לגבות מחיר כבד בנורמות. בשנה האחרונה פורסמו שלושה נוסחים של הצעת החוק כאשר קיימים ביניהם הבדלים מהותיים. הנוסח האחרון פורסם ברשומות בתחילת פברואר, עבר בקריאה ראשונה בכנסת ונקבע לתחילת דיונים בועדת הכלכלה ב-22.2.01 - דבר אשר יפגע קשות ביכולתנו להתייחס להצעת החוק באופן אפקטיבי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?