גפני: לא התניתי חקיקת חוק הגמ"חים בחוק "בנק ישראל"

"קשה להיות חרדי; גמ''ח כבר הפך לשרץ; לא היו מעיזים לכתוב על זה על מישהו שלא חרדי"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) טען היום שלא היתנה את חקיקת "חוק בנק ישראל" בחקיקת "חוק הגמ"חים". חוק הגמ"חים נועד לאפשר פעילות גמ"חים המלווים כספים ללא ריבית ומקבלים פיקדונות, שהן פעולות בנקאיות לכל דבר, בלא פיקוח של בנק ישראל.

גפני הוסיף כי "קשה להיות חרדי. אני יודע מי הדליף את ההקשר בין חוק בנק ישראל לחוק הגמ"חים. גמ''ח כבר הפך לשרץ. לא היו מעיזים לכתוב על זה על מישהו שלא חרדי".

גפני קבל "בבנק ישראל הבטיחו לי אלף פעמים לפתור את בעיית הגמ"חים כי הוא בעייתי מבחינת פקודת הבנקאות והלבנת הון. ביקשתי מהנגיד לפתור את זה. העוזר שלי מתקשר כבר 10 חודשים פעם בשבוע כדי לבדוק איך פותרים את זה. אני לא מוכן שבבנק ישראל ימשיכו להגיד לי: יהיה בסדר. פתאום, אני חוטף כותרת שאני מתנה את חוק בנק ישראל בחוק הגמ''ח. מה פתאום? כתבו שראש הממשלה יאשר את השרץ. כותבים שאני מבקש שבנק ישראל שלא יפקח על הגמ''חים. זה הזוי"

בדיון שנערך אתמול בועדת הכספים בנוכחות נגיד בנק ישראל הפרופסור סטנלי פישר תקף גפני את הטענות שהתנה את אישור חוק בנק ישראל באישור חוק הגמחי"ם שאושר אתמול על ידי ועדת השרים לחקיקה ויוגש היום (יום ד') להצבעה בקריאה הטרומית במליאת הכנסת.

לדבריו, "הדיונים בנושא חוק בנק ישראל נמשכים בכל העת במקצועיות מירבית ובהתעמקות בכל סעיף וסעיף והוועדה תאשר אותו בקרוב, לעומת חוק הגמחי"ם עליו הוא דן כבר חודשים ארוכים". הוא אישר את חשיפת TheMarker מהשבוע שעבר לפיה רה"מ בנימין נתניהו והנגיד פישר מפעילים עליו לחצים לחוקק את החוק בתוך שבועיים בטרם יציאת הכנסת לפגרת הפסח.

גפני קבל "מה הקשר בין חוק הגמ"חים לחוק בנק ישראל? כותבים שמדובר רק בגמחי"ם חרדיים, חסרים גמחי"ם בציונות הדתית, גמחי"ם של יוצאי שיריון, גמחי"ם במגזר השלישי? נטען כנגדי שאני רוצה ע"י החוק להוריד את הפיקוח של המדינה מהגמ"חים, למה, עד היום בנק ישראל כן פיקח עליהם? מה הקשר של החוק הזה לחוק בנק ישראל? אין גבול למה שמעיזים לכתוב היום בעיתונות".

גפני הוסיף כי הגמחי"ם הם חלק ממורשת ישראל והם פועלים מאות שנים, עוד לפני קום המדינה, ואין שום קשר ביניהם לבין חוק בנק ישראל, "כאשר נכנסתי לתפקידי לפני כשנה, נדהמתי לגלות שהגמחי"ם שקיימים לאורך כל ההיסטוריה, חלק ממורשתה המפוארת של עם ישראל, פועלים בניגוד לחוק, אני לא מקבל את המשפט שאומרים ש'יהיה בסדר', לא יתכן שהמדינה לא תכיר רשמית בגמחי"ם שמטרתם הוא הסיוע לזולת, הגמחי"ם הם חלק בלתי נפרד מעם ישראל ומהערבות ההדדית".

גפני ציין כי כבר בפגישתו הראשונה עם הנגיד לפני חודשים רבים, ביקש ממנו להגיע לפיתרון שיסדיר את הנושא, אך הדבר לא צלח עד כה ועל כן הגיש הצעת חוק פרטית.

הנגיד פישר אמר בועדה כי "אנחנו בכלל מתנגדים לחוק הגמחי"ם. עם זאת יש להגיע לפיתרון בנושא, מאחר ואנו מכירים בחשיבות הגמחי"ם ומנסים למצוא נוסחה שתהיה מקובלת על הצדדים". הנגיד אמר כי התרומות לגמחי"ם אינם הבעיה, אלא הפקדונות, והוא מקווה שיימצא פיתרון מאחר וחשיבות הגמחי"ם רבה".

בבנק ישראל טענו כי הבנק מתנגד להצעת חוק הגמ"חים. המפקח על הבנקים רוני חזקיהו עידכן על כך בדיונים שהתקיימו את משרדי האוצר והמשפטים ואת ח"כ גפני. עמדת בנק ישראל באה לידי ביטוי בעמדת משרד המשפטים שהוגשה לוועדת שרים לחקיקה.

מבנק ישראל נמסר כי הבנק מכיר בחשיבותו של מוסד הגמ"ח בקהילה היהודית במשך מאות שנים. בנק ישראל מצדד בפיתרון במסגרת החוק, שיעמוד בקנה אחד עם חוקי הבנקאות בישראל.

בנק ישראל מתנגד להצעת חוק הגמ"חים של ח"כ גפני

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?