מבחן הכוונה החברתית

מה ההבדל בין יחידה ממשלתית, חברה עסקית או עמותה

אלי הורביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי הורביץ

>> לפני זמן מה זומנתי לבדיקה רפואית במכון הצמוד לבית חולים. המקום היה נקי ומסודר והשירות היה יעיל ומקצועי. בעודי שוכב על המיטה שאלתי את עצמי אם אני נמצא ביחידה ממשלתית, בחברה עסקית או בעמותת מתנדבים.

הממשלה מעבירה פעולות רבות שבאחריותה לגורמים עסקיים וחברתיים. שירותים ציבוריים מגוונים מסופקים כיום בידי גופים פרטיים. במקביל, חברות מסחריות מכניסות לסדר היום שלהן שיקולים חברתיים. העמותות מצדן, מאמצות שיטות ניהול מקצועיות. כך שאולי לא במקרה, קשה להבחין ביניהם.

ובכל זאת, הרי יש היגיון וסיבות שהביאו לכך שתהיה הבדלה בין המגזר הממשלתי, העסקי והחברתי. יגידו המשפטנים שמבחינה מוסרית ההבדל הוא במחויבות הארגון. היחידה הממשלתית מחויבת למדיניות הממשלה, החברה המסחרית לבעלי המניות והעמותה למגזר החברתי שאותו היא מעוניינת לקדם. הכלכלנים יסבירו שההבחנה בין סוגי הארגונים נדרשת כדי שניתן יהיה להפעיל מולם כלי מדיניות פיננסיים. הממשלה מקבלת תקציב מכספי האזרחים, הניזונים, בין השאר, מתשלומי המס של עסקים. העסקים אמנם משלמים מס גבוה, אך יכולים לקזז את הוצאותיהם ולזכות בהטבות באזורי עדיפות. העמותות לעומתם, פטורות ממס על התרומות שהן מקבלות וגם על חלק מפעולותיהן.

רבים טוענים שהבחנות אלה ארכאיות. לשיטתם, מדיניות ומיסוי צריכים לחול לפי סוג השירות ומטרתו, ולא לפי צורת ההתאגדות. אז אולי טוב שלא הצלחתי להבחין אם המכון שבו ביקרתי הוא עמותה, חברה או יחידה ממשלתית. העיקר הוא שביטוח הבריאות שלי ייצר מצב שבו אקבל שירות מצוין.

ובכל זאת, חייבים לשאול את שאלת הגבולות. באחרונה בג"ץ עצר לרגע את התהליך, כאשר החליט שבתי סוהר יופעלו רק בידי הממשלה. הפסיקה קובעת שכליאה היא סמכות כוחנית הפוגעת בזכויות אדם בסיסיות באופן יומיומי, ולכן העברת הפעלתה לידי תאגיד פרטי המונע משיקולים כלכליים אינה עומדת במבחן החוקתיות. בית המשפט סימן את קו הגבול באופן ברור ורחוק, ובכך ניתן הכשר להמשך העברת נקודת הכובד מהממשלה למגזר העסקי והחברתי.

הכותב הוא המשנה למנכ"ל קרן רוטשילד (יד הנדיב)

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות