מועצת הכבלים נכשלה בהסדרת שידורי הספורט

בעולם היקף השידורים החיים עולה גם ללא עלייה במחיר

יאיר גלילי
יאיר גלילי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר גלילי
יאיר גלילי

>> המשורר האמריקאי וילבור נסביט טען פעם ש"אנשים יקשיבו לך בקשב רב יותר אם תסביר את טעויותיך מאשר אם תמנה את הצלחותיך". זו כנראה אחת הסיבות שהקשבתי בקשב רב להחלטת המועצה לשידורי כבלים ולוויין לקיים שימוע נוסף (רביעי במספר) בנושא הסדרת שידורי הספורט בישראל.

הצלחתו של חן בנובמבר 2008 דמתה לניצחונו של המלך היווני פירוס, לאחר ששב משדה הקרב כמנצח אך נשאר ללא צבא. למזלו של חן, ועדת הכלכלה הצליחה לעצור במארס תהליך שאולי היה מסייע בטווח הקצר לזליגה של תכנים, אך היה גורם לפשיטת רגל של ערוץ הספורט ובעקבותיו כמה עשרות איגודי ספורט ישראליים, שסמוכים אל שולחנו.

בשנים האחרונות התעקשה המועצה שלא להחמיץ עוד הזדמנויות והתעקשה בעקביות מעוררת תמיהה להתמודד נכוחה מול השוק המתפתח של שידורי הספורט בישראל ובעולם כולו. כבר ב-2001 נמנעה המועצה מלהתערב בתכניו של הערוץ ו"בלבד שחבילת הבסיס תכלול מפרט מוגדר (כמותית ואיכותית) של תכני ספורט". אישור תמוה של תשלום עבור צפייה (Pay Per View) גרם למרירות עצומה בקרב קהל שוחרי הספורט כמה שנים מאוחר יותר והבהיל את המועצה, שלא התבלבלה פעם נוספת ואישרה בינואר 2007 ארבעה ערוצי ספורט בתשלום: ערוצים ספורט 1 וספורט 2 של חברת צ'רלטון, שהחליפו את השידורים בשיטת תשלום לפי צפייה, והערוצים ספורט 5 ניוז (ערוץ שאמור היה להתמקד בשידורי חדשות ושינה את שמו ספורט 5 לייב) וספורט 5 קלאסיק (ערוץ שאמור היה להתמקד בשידורי קלאסיקות מעולם הספורט ושינה את שמו לספורט 5 גולד).

בהחלטותיה אלה ובפיקוח רופף עד כדי רשלני, כרתה לעצמה המועצה בור, שבימים אלה היא מתקשה מאוד לצאת ממנו. לכאורה, אמורה המועצה להגן על האינטרס הציבורי ולהבטיח קשת רחבה ככל האפשר של שידורי ספורט איכותי וישראלי במינימום עלות לציבור. בפועל, החלטות המועצה לאורך השנים מעוררות תמיהה במקרה הקל ומעידות על חוסר הבנה בסיסי בשוק שידורי הספורט המקומי לצד זה העולמי. קשה לבלבל את אנשי המועצה בעובדות יבשות, המראות כי מספר שידורי הספורט החיים עלה, במקביל לאיכותם, גם ללא עלייה בתשלום, על אף עלות גבוהה פי כמה של זכויות שידור מאמירות. במקביל, זליגת תכנים שיטתית ומרגיזה לא נענתה בתגובה תקיפה מספיק.

ניסיונות של בכירי המועצה לצאת מהסבך שיקעו אותם בצרות גדולות יותר. מחאות מימין ומשמאל של גורמים אינטרסנטיים בשוק התקשורת מטלטלים, פעם נוספת, את הניסיון לקבוע מנגנון שידורי ספורט איכותי, שיטתי ויציב, כמו זה הקיים במדינות רבות בעולם. הניסיון הרב שנצבר במועצה בעת האחרונה מבטיח כי ימנעו מטעויות ישנות, אך לא מחסן אותם להמשיך ולבצע טעויות חדשות.

הכותב הוא סוציולוג וחוקר תקשורת במכללת וינגייט ובמרכז הבינתחומי בהרצליה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט