חברת החשמל הציעה לים תטיס להאיץ את רכישת הגז כפיצוי אך נדחתה

הגישה לים-תטיס הצעת פשרה, ונענתה: אין בכך כדי לענות על הפגיעה שנגרמה לנו בשל חוסר השוויוניות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מגעים ראשונים מצד חברת החשמל לפשרה עם ספקית הגז ים-תטיס: חברת החשמל הציעה אמש לקבוצת דלק ולנובל אנרג'י להאיץ את קצב רכישת הגז הטבעי הנרכש מים-תטיס, וכן לרכוש שירותים נוספים. זאת, לפי הערכות, בתמורה להסרת התנגדותם לפתיחת חוזה הגז עם הספקית המצרית EMG. ים-תטיס מספקת לחברת החשמל 1.7 BCM בשנה מתוקף החוזה ההיסטורי בין הצדדים משנת 2002, וכן 1 BCM נוסף לשנה בחמש השנים הקרובות, לאחר זכייתה במכרז לפני כחודש.

לטענת ים-תטיס, החברה התריעה כבר בעבר כי מחיר הגז שהציעו המצרים במכרז החברה בשנת 2000 - אינו ריאלי, ולכן החברה אינה יכולה להעלות את מחיר הגז למצרים - מבלי להציע פיצוי סביר ושיוויוני לים-תטיס.

כזכור, שלשום, שיגר עו"ד קלגסבלד מכתב לחברי דירקטוריון חברת החשמל, יו"ר הדירקטוריון, מוטי פרידמן ומנכ"ל החברה, עמוס לסקר - ובו התרה בהם לבל יאשרו את ייקור מחיר הגז המצרי, תוך אפלייתה לכאורה של ים-תטיס. זאת, בעקבות כוונת דירקטוריון חברת החשמל לדון בפתיחת חוזה הגז עם EMG המצרית, וייקור הגז מ-2.75 דולר למיליון BTU ל-4-4.5 דולר למיליון BTU.

במכתב, טוענת ים-תטיס כי EMG המצרית הפרה את התחייבויותיה החוזיות מול חברת החשמל למן הרגע בו החלה הזרמת הגז לישראל - בעוד שמצרים מנצלת את הגז שבידה למכירתו במחירים גבוהים יותר ללקוחות אחרים. במקום לנקוט בצעדים משפטיים לשם אכיפת ההסכם, ביטולו או תביעת פיצויים בגין הפרתו - טוענת ים-תטיס, מנהלת חברת החשמל משא-ומתן עם EMG לשיפור תנאי ההסכם ואף ייקור מחיר הגז שישולם לה.

"גישה זו מהווה מתן פרס ל-EMG בגין הפרה צינית ותועלתנית של ההסכם עם חברת החשמל וכניעה לעמדה כוחנית של EMG, המכתיבה לחברה תנאים החורגים מההסכם בין הצדדים", כתב עו"ד קלגסבלד, והוסיף: "קשה להבין כיצד חברת החשמל - כרשות ציבורית - מוותרת על זכויותיה החוזיות וחושפת עצמה ללחצים וסנקציות נוספים שבוודאי יופעלו עליה גם בעתיד, וזאת חרף פסיקה עקבית לפיה אסור לרשות ציבורית להיכנע ללחצים חוקיים".

מכתב זה גרר תגובה קשה מצדו של השותף הישראלי ב-EMG, יוסי מימן, אשר אמר אתמול ל-TheMarker כי התנהגותו של בעל השליטה בדלק, יצחק תשובה, הינה בבחינת פגיעה לכאורה ביחסים עם המצרים ובמשק האנרגיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה