המטרה: "תמר"

מה מסתתר מאחורי המלחמות בין תשובה למימן?

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

1. הצעד שנקטו אתמול השותפות בים תטיס לא הפתיע איש. מספיק היה לעקוב אחר האיומים המרומזים שפיזרו בשנה האחרונה ראשי קבוצת דלק כדי ללמוד שפתיחת החוזה החתום בין חברת החשמל לספקית הגז המתחרה EMG לא תעבור בשתיקה. הן בים תטיס והן בחברת החשמל נערכים כבר כמה חודשים למערכה המשפטית והציבורית שתפרוץ מיד עם הבאת חוזה הגז המעודכן עם EMG המצרית לאישור דירקטוריון חברת החשמל.

2. הקלפים של שני הצדדים גלויים פחות או יותר. בים תטיס יטענו כי ייקור הגז המצרי הוא בגדר כניעה שלא בסמכות לסחטנות המצרית, באופן שמפלה לרעה

3. בניגוד לסיבוב הקרבות הקודם בין שתי הספקיות, ב-2001, שדה הקרב הפעם אינו מוגבל לחוזה גז אחד. הפעם ניטשת המערכה על שלושה עניינים כבדים אף יותר: עתיד שדה הגז המתרוקן של ים תטיס מול חופי אשקלון (מארי B), עתיד מכרז הגז הטבעי הנוזלי (LNG), ובעיקר פיתוח המאגרים "תמר" ו"דלית". עם כל הכבוד למשמעות הכספית של עדכון חוזה הגז בין ים תטיס לחברת החשמל, הכסף הגדול באמת של השותפות בים תטיס ממוקם כיום במאגרים שבקרקעית הים מול חופי חיפה, שבהם הן מחזיקות ב-67% מהזכויות. המפתח להפקת הגז מהמאגרים נתון כיום במידה לא מבוטלת בידי נשואי המתקפה המשפטית של ים תטיס אתמול - חברת החשמל והממשלה.

4. הפקת גז כלכלית מ"תמר" מותנית בחוזה אספקה נרחב עם חברת החשמל, וייתכן שאף ברשת ביטחון ממשלתית. כן מותנית בממשלה אספקת גז בשני צינורות (צפוני ודרומי) והבאתו לישראל עוד ב-2012. הקמת מתקן יבוא LNG לחופי ישראל עשויה לחבל בסיכויים לחתימת חוזה אופטימלי בין השותפות ב"תמר" לחברת החשמל - ובמקביל לייתר את ה"בור" המתרוקן של מארי B, הצפוי לעמוד כאבן שאין לה הופכין עם הידלדלות הגז שבו בתוך שלוש או ארבע שנים - עד סיום תקופת הזיכיון של ים תטיס במאגר.

5. דירקטוריון חברת החשמל עשוי לאשר את פתיחת ההסכם עם EMG, והממשלה צפויה לדחות את השגותיה של ים תטיס - מה שיוביל את דלק ואת נובל אנרג'י לבג"ץ. ואולם תהיה זו תמימות לחשוב שהמאבק תחום כל כולו בגבולות אותו חוזה אספקה היסטורי של 1.7 מיליארד מ"ק גז בשנה, כשעל הפרק מונחת הכרעה על פיתוח מאגר גז ב-40 מיליארד דולר. הקרב אמנם ינוהל בזירה המשפטית - אך המלחמה האמיתית תתחולל מעל לדרג עורכי הדין. המהלך שנקטו השותפות בים תטיס עשוי עוד להתברר בעתיד כקריאה לעסקת חבילה בינן לבין המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה