שמעון פרס עשוי לזמן מחר לפגישה את לבני ונתניהו

פרס מעוניין להיפגש בנפרד עם כל אחד מהמועמדים להרכבת הממשלה; היום יסתיים את הליך שמיעת המלצות המפלגות

יובל אזולאי
יובל אזולאי

בבית הנשיא העריכו היום (חמישי) כי פרס יזמן אליו מחר לפגישה את יו"ר קדימה ציפי לבני, ואת יו"ר הליכוד בנימין נתניהו, כדי להיפגש עם כל אחד מהמועמדים להרכבת הממשלה הבאה בנפרד, וזאת במסגרת המגעים האינטנסיווים שהוא צפוי לקיים בתום ההליך שמיעת המלצת המפלגות.

על רקע הקלחת הפוליטית קיבל הנשיא ייעוץ משפטי הדוק לקראת הכרעתו בסוגיית הטלת מלאכת הרכבת הממשלה. בבית הנשיא הדגישו כי הוא לא יביע כל עמדה בעניין בטרם יסיים את כל הפגישות המתוכננות לו עם נציגי סיעות הכנסת.

בתום הפגישות, ההכרעה של הנשיא תהיה בלעדית שלו ובסמכותו המוחלטת, בהתאם לשיקוליו ועל-פי שלושה מדדים: הסיעה הגדולה ביותר, המלצת נציגי הסיעות והסיכוי להצלחה בהרכבת הממשלה. רשמית, הוא לא זקוק לרוב של ממליצים כדי להכריע בסוגיה הסבוכה - לא רוב יחסי ולא רוב של 61 ח"כים. באמצעות שלושת המדדים המוזכרים, יצטרך הנשיא להתחשב גם במה שהוגדר אמש בידי אחד ממקורביו כ"רחשי העם ורצונו".

החלטת ישראל ביתנו להמליץ בפני הנשיא על יו"ר הליכוד בנימין נתניהו כעל המועמד המועדף עליה להרכבת הממשלה הבאה גררה תגובות רבות במערכת הפוליטית. גורמים בקדימה הצהירו כי משמעות המלצתו של ליברמן היא הליכת המפלגה לאופוזיציה.

יו"ר ישראל ביתנו אמר בפגישה עם הנשיא כי קיימות "שלוש אפשרויות מבחינתנו: ממשלה רחבה, אותה אנו רוצים. ממשלה צרה, שתהיה ממשלת שיתוק, אבל אנחנו לא פוסלים ישיבה בה והאפשרות השלישית היא הליכה לבחירות, בהן לא יושג דבר". בכך סתם ליברמן את הגולל גם על הספקולציה שהניחה כי הוא תומך בממשלת רוטציה.

ציפי לבני עצמה הגיבה להחלטת ישראל ביתנו ואמרה במהלך סיור בדרום הארץ כי "פוליטיקה היא לא חישוב של מספרים, אלא דרך. לי ולקדימה יש דרך ואני לא רק מאמינה בה, אני גם אוביל אותה. הדרך הזו מייצגת שורה של דברים שישראל זקוקה להם, מקידום תהליך השלום ומלחמה בטרור ועד לנושאים פנימיים שיש לתקן", אמרה לבני והוסיפה כי "זאת הדרך שהצגתי וזאת הדרך שאוביל. לא אהיה כיסוי לממשלת שיתוק מדינית, כך אמרתי וכך אפעל".

בליכוד הביעו שביעות רצון מהחלטת ישראל ביתנו, אולם הבהירו כי גם ללא ההתניה של ליברמן, מטרת המפלגה תהיה להקים ממשלה רחבה. "יש לצפות לפגישה בין נתניהו ללבני בהקדם וכן לניסיון אחרון לשכנע בכל זאת את מפלגת העבודה להצטרף לממשלה כזאת", נאמר בהודעת המפלגה.

ח"כ ישראל כץ הצהיר כי הוא ידע מראש על החלטתו של ליברמן. "אני חייב לומר שכבר לפני הבחירות וגם אחרי הבחירות ידעתי באופן עקבי שהוא ימליץ על נתניהו ואני שמח שהוא עושה את המעשה הטבעי. הוא מאפשר להקים ממשלה רחבה במהירות. אלמלא ההמלצה הזאת, היינו נכנסים לתסבוכת".

כץ התייחס בדבריו גם להחלטתה העתידית של יו"ר קדימה ציפי לבני וטען כי היא צריכה לקבל החלטה אם להישאר "במיצוב האידיאליסטי שלה". לדבריו, "היא צריכה לקבל הכרעה, נתניהו כבר קיבל החלטה ברוחב לב לשלב אותה בממשלה רחבה בראשותו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?