מתחת לאף

מה אפשר לקנות בשוק לוינסקי? אחרי מי חיזר איתמר בן אב"י? איפה נמצא החומוס הכי טוב בחיפה? סיורים עירוניים מגלים דברים שלא ידענו על הערים הגדולות בישראל

נגה משל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נגה משל

השעה 11:00 ומכיכר אנטין שבכניסה לאוניברסיטת תל אביב יוצא לדרך הסיור השבועי באנגלית להכרת האדריכלות והאמנות בקמפוס. סביב המדריכה מתגודדים 10 איש, תיירים מאוסטריה ומארחיהם הישראלים, משפחה אמריקאית עם ילדיה המתבגרים, בחורה צעירה מרוסיה ופרופ' לפילוסופיה מקוריאה הדרומית שהצטרף לסיור כדי ללמוד על תולדות הבניינים והפיסול הסביבתי באוניברסיטה המארחת אותו.

זהו אחד מארבעה סיורים באנגלית שמקיימת העירייה מדי שבוע, בחינם וללא הרשמה מראש. הסיורים האחרים נערכים ביפו, בעקבות סגנון הבאוהאוס והעיר הלבנה ויש גם סיור לילי באזור רחוב רוטשילד. מעט מאוד תל-אביבים יודעים שהעירייה מפעילה 32 סיורים עירוניים בתשלום, במגוון אזורים ובמגוון סגנונות הדרכה. בערים אחרות, כמו ירושלים, מתקיימים לא מעט סיורים במרחב העירוני, חלקם הלא מבוטל בחינם.

בחו"ל זו תופעה מוכרת: ישראלים רבים שמבקרים בניו יורק לא מפספסים סיורים בעקבות סדרות כמו סיינפלד, הסופרנוס וסקס והעיר הגדולה. המבקרים בלונדון יכולים ליהנות מסיורים בעקבות רוחות רפאים מפורסמות או ג'ק המרטש.

אך גם אצלנו, ממש מתחת לאף, יש הרבה לראות ורב הנסתר על הגלוי. נסתר? גם על הגלוי אנחנו בקושי יודעים. "הכי קשה למשוך את את התל-אביבים, כי הם חושבים שבאופן טבעי הם מכירים טוב את המקום שבו הם גרים", אומרת מרב עוזיאל-רפטוב, סמנכ"לית העמותה לתיירות תל אביב-יפו. בימים אלה משיקה העמותה את התוכנייה ל-2009 ובה גם חידושים כמו סיור בשפה הרוסית על לידתה של תל אביב.

לונה פארק של טעמים

לרוב הסיורים המתקיימים בתל אביב בתשלום מגיעים סיירים מבוגרים, "כאלה שיש להם זמן", מגדירה עוזיאל-רפטוב, אבל יש גם סיורים מיוחדים שנבנו עבור משפחות או עבור משוגעים לנושא מסוים כמו קולנוע ואוכל. "הרעיון הוא לעשות משהו איכותי עם ערך מוסף", מספרת עוזיאל-רפטוב. בשנה האחרונה השתתפו בסיורים 22 אלף איש והביקוש גדל בשנה וחצי האחרונות. מיזם הסיורים יצא לדרך לפני כשש שנים עם מבחר של ארבעה סיורים שגובשו כדי לגרות את הקהל. השנה מספר הסיורים עולה על 30. נושאי הסיור מגוונים והם מגיעים לכל פינות העיר.

אחד הסיורים הפופולריים הוא סיור הטעימות בשוק לוינסקי, שמדריך קרל ולטר - צעיר מהשכונה שמכיר היטב את חנויות התבלינים והטעמים הייחודיים. "אנשים אוהבים טעימות ואוכל", אומרת עוזיאל-רפטוב. "בימי שישי השוק הוא לונה פארק של טעמים. מספר הנרשמים לסיור גבוה ולכן קורה שאנחנו מקיימים אותו פעמיים ביום שישי". סיורי טעימות נוספים מתקיימים בפלורנטין ובכרם התימנים, שם עוברים בקיוסקים, שותים גזוז ודוגמים מטעמים במסעדות קטנות.

בין הסיורים החדשים בולטים סיורים פחות שגרתיים כמו "שוטרים וגנבים" - סיור שמדריך השוטר צביקה בוכמן ובו הוא מספר את סיפורי הפשע הפיקנטיים של העיר. מי שמעדיף את החושך יכול להצטרף לסיור "סיפורים לשעת לילה מאוחרת" שחושף עלילות חשוכות מעברה של תל אביב ומסתיים לאור עששיות בבית הקברות טרומפלדור.

אוהבי השופינג והמציאות ימצאו עניין בסיור חווייתי בדרום תל אביב בדגש על אקזוטיקה בהוויה התל אביבית והתפתחות חיי המסחר בעיר. "תל אביב בסרט", פונה לאוהבי הקולנוע הישראלי ומסייר בין לוקיישנים עירוניים שבהם צולמו סרטים, החל ב"תעלת בלאומילך" ועד "הבועה". בפרוייקטים המתהווים בשכונה הטמפלרית שרונה ובמתחם "התחנה" במנשייה מתקיימים סיורים בדגש שימור ושחזור. מתחם מנשייה, על קו התפר בין תל אביב ליפו, עתיד להיות המתחם החם הבא ובו בוטיקים, מסעדות, גלריות במבנים משומרים ועל פיתוחו מספרים בסיור.

גם המרכז להכרת תל אביב עורך סיורים עירוניים בנושאים מגוונים. המרכז אומץ על ידי הנהלת מגדל שלום כחלק ממגמת הפיכת המגדל למוזיאון לא רשמי לתולדות תל אביב. בין הסיורים: תל אביב בעקבות שירי אלתרמן, גלריות, בתי קפה, אמנים ואמנות לאורך רחוב י"ל גורדון, שכונת מונטיפיורי וסיור ירוק מגשר המכביה לשבע טחנות.

אל מנהרת הכותל

גם עיריית ירושלים עורכת סיורים עירוניים, בשיתוף עם יד יצחק בן צבי והחברה להגנת הטבע. הסיורים יוצאים בעקבות סופרים ומשוררים, בתים ושכונות, חגים, זמנים ודתות. בימי שישי מתקיימים סיורים מוזלים שלוקחים את המטיילים לטייל לרובע היהודי, לפסוע בעקבות מחזרים שחיו ופעלו בירושלים כמו איתמר בן אב"י ולשוטט בסמטאות של נחלאות ורחובותיה של המושבה הגרמנית.

חלק מהסיורים בעיר מוצעים בתשלום סמלי של 10 שקלים, כמו הסיור השבועי (בעברית ובאנגלית) בקריית העירייה בכיכר ספרא - שם אפשר להתרשם מבנייני העירייה ההיסטוריים והחדשים, לבקר באולם מועצת העיר וליהנות מהתצפית לנוף. כמו כן מוצעים סיורי חינם כמו הסיור היומי בבית המשפט העליון. החודש יתקיים סיור חינמי לשכונת קטמון, לאורך רחוב הנביאים, בשכונת אבו-תור, בעקבות הטמפלרים והמושבה הגרמנית ועוד.

גם בית שמואל מקיים סיורים בתשלום בעיר, כמו סיור בין הגרגירים בעקבות חומוסיות בעיר העתיקה, סיור בשכונות החרדיות בבירה המתובל בתפילת קבלת שבת, סיור קרמיקה ברובע הארמני וסיור טעימות בעיר העתיקה.

אם אתם מתעניינים בהיסטוריה העתיקה של העיר, אל תחמיצו את הסיור במנהרות הכותל שמתקיים מדי יום בהזמנה מראש. מי שמחפש טבע בעיר יכול להצטרף לפנות אל התחנה לחקר ציפורי ירושלים שעורכת סיורים אל עדרי הצבאים הטבעי בעמק הצבאים שליד צומת פת וסיורי תצפית שבועיים בציפורים.

יש מי שמעדיף לטייל לבד, לבחור את השבילים ולא ללכת בעקבות מדריך. הוא יוכל להיעזר בשירות הסיורים הקוליים שמוצעים באתר עיריית ירושלים. קבצי הקול - שמגישים 14 מסלולים שונים - ניתנים להורדה כמסלול שלם או אתרים בודדים וניתן גם להדפיס את הטקסט ואת מפת הסיור. כך אפשר להשתתף בסיור מודרך עצמאי.

פלאפל בוואדי ונוף המפרץ

העמותה לתיירות ונופש חיפה מציעה כמה סיורים מודרכים בתשלום, בדרך כלל בסופי שבוע. אפשר לצאת לסיור פנורמי באוטובוס, סיור רגלי במושבה הגרמנית ובוואדי ניסנאס, סיור בדגש על דו קיום ודתות בעיר כולל טעימות פלאפל בוואדי, סיור דתות רכוב הכולל את הגנים הבהאיים, כנסיית סטלה מאריס ועוד. בקיץ מתקיימים גם סיורים ליליים.

הסיור המוביל בחיפה הוא סיור בטרסות של הגנים הבהאיים, המתקיים כמעט מדי יום, ואליו אפשר להצטרף בחינם בהרשמה מראש. הירידה במדרגות בתוכי הגנים המסותתים לא תשאיר אף אחד אדיש.

הערים הגלויות לעין

תל אביב עמותת התיירות תל אביב-יפו מוציאה 32 סיורים בתשלום. בנוסף מתקיימים מדי שבוע ארבעה סיורי חינם בשפה האנגלית ללא צורך בהרשמה מראש. מחיר: 50 שקל לאדם (סיורי טעימות יקרים יותר). www.tel-aviv.gov.il/Hebrew/Tourism/Tours/Index.asp. הסיורים של המרכז להכרת תל אביב מתקיימים לאורך כל השנה בסופי שבוע. מחיר: 30 שקל לאדם. פרטים בטלפון 03-5100337. ירושלים הסיורים של הרשות לתיירות בעיריית ירושלים בשיתוף יד יצחק בן צבי והחברה להגנת הטבע מתקיימים בימי שישי בבוקר. מחיר: 30 שקל לאדם. בימי שבת ניתן להצטרף חינם לסיורי בוקר היוצאים מכיכר ספרא אל יעדים שונים. סיור בקריית העירייה מתקיים מדי שבוע. מחיר: 10 שקל. סיור בביהמ"ש העליון מתקיים מדי יום ללא תשלום. הסיור במנהרות הכותל גם הוא בחינם אך מחייב הרשמה מראש. http://tour.jerusalem.muni.il. סיורים של בית שמואל לקהל הרחב: מחיר: 79-85 שקל לאדם. www.beitshmuel.com/siurim-.asp. הקרן למורשת הכותל המערבי מציעה סיורים מודרכים בעיר. מחיר: 530 שקל לקבוצה של עד 30 איש. www.thekotel.org. חיפה סיור יומי בגנים הבהאיים מוצע חינם בהרשמה מראש. יתר הסיורים מתקיימים לרוב בסופי שבוע. מחיר: 30-85 שקל לאדם. www.tour-haifa.co.il. מידע על סיורים של החברה להגנת הטבע בפינות חמד בערים ובמרחבי טבע סמוך לערים (עמק גלילות בגוש דן, עמק הצבאים בירושלים, גבעות הכורכר בנס ציונה) ניתן למצוא באתר החברה. www.teva.org.il. מי שרוצה לטייל בערים באופן עצמאי יכול להיעזר במדריך מפה "יום בעיר" מאת יובל בן עמי. מחיר: 119 שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר