אחוזי הבטלה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

>> כבר שנים רבות שאנו עוקבים בדאגה אחרי התנודות בהיקף האבטלה. כבר שנים רבות שאנחנו מבכים את העובדה שישראלים מדירים רגליהם מעיסוק במקצועות רבים המכבדים את בעליהם, ומעדיפים להישען על דמי האבטלה מהמדינה. על אף זאת, כבר שנים רבות שמדיניות האוצר יוצרת מכשול להחלפת עובדים זרים בעובדים ישראלים, בייחוד בתחום הסיעוד.

העובדים הזרים בתחום הסיעוד הם מסורים ואכפתיים. לא אחת, הם הופכים לבני משפחה של ממש לאותם קשישים הנזקקים לעזרה סיעודית. ואולם, תכונות אלה קיימות גם בעובדים ישראלים פוטנציאליים. סקר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה קובע שכ-55% מהציבור היה מעדיף מטפל/ת סיעודי ישראלי, לעומת 20% בלבד המעדיפים מטפלים זרים.

חברות הסיעוד מטפלות ביותר מ-120 אלף קשישים, זכאי חוק סיעוד, ומעסיקות כ-70 אלף מטפלים ומטפלות. חלק ניכר מקרב העובדים בענף עושה זאת בהיקף משרה של שעתיים ביום בלבד. האבסורד הוא שהעובדים בתחום הסיעוד אינם מוכנים להגדיל את היקף שעות עבודתם כדי לא לאבד את זכותם לקבל את הבטחת ההכנסה. ענף הסיעוד יכול לקלוט או להגדיל את היקפי המשרה של אלפי עובדים ישראלים באופן מיידי - אם הממשלה רק תשכיל לעודד את העובדים להגדיל את היקף משרתם בטיפול בקשישים בלי לפגוע בהבטחת הכנסה שאותה הם מקבלים מהמדינה.

בשנים האחרונות מעדיפה הממשלה להשקיע כספי ציבור רבים במשטרת ההגירה ובהקצאת כוח אדם שתפקידה לאתר ולגרש עובדים זרים שעובדים שלא כחוק בישראל, ולא בעידוד ישראלים למלא תפקידים אלה. המשוואה היא פשוטה - לא כדאי להם. מי שבוחר לצאת לעבודה מאבד את הקצבה, ובחישוב הכלכלי יוצא שכרו בהפסדו. מדיניות המיסוי והקצבאות הקיימת לא מעודדת עובדים ישראלים לצאת ממעגל הנתמכות ולחזור למעגל התעסוקה. כל מקבל קצבה יודע שפשוט לא כדאי לו לצאת לעבודה. בסיכומו של חודש, גם אם לא יעבוד הוא יקבל את אותו הסכום, מבלי "לבזבז" את זמנו בעבודה. בשנים האחרונות הממשלה טוענת שמדיניותה היא לצמצם עד למינימום את השימוש בעובדים זרים, כדי לספק עבודה לישראלים. בכך היא מבקשת להתמודד עם אחוזי האבטלה. אך כרגיל, גם במקרה זה, מדיניות לחוד ומעשים לחוד.

הדרך לגרום לאותם אנשים לצאת לעבודה ולהחליף חלק מהעובדים הזרים היא מציאת תמריצים כספיים ליציאה לעבודה. עידוד זה צריך לקבל ביטוי בשמירת ההקצבה לפחות בשנתיים הראשונות ליציאת מקבל הקצבה לעבודה. מרגע שאדם זה ייווכח כי בעצם יציאתו לעבודה הוא מגדיל את הכנסתו ולא פוגע בה, תגבר שאיפתו לצאת לעבודה.

באחרונה עברה בקריאה ראשונה הצעת החוק של ח"כ אורית נוקד, שעניינה הכרה בענף הסיעוד כעבודה מועדפת לחיילים משוחררים. ההצעה חשובה בהיותה מעודדת כניסה של עובדים ישראלים צעירים לענף. אין כל סיבה שעבודת משמרות בתחנת דלק תזכה לתמריצים מצד המדינה וטיפול סיעודי לא.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"