כמה באמת מרוויחים בבנק ישראל?

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

>> הדו"ח שמפרסם הממונה על השכר במשרד האוצר מדי שנה מציג יותר מ-70 שיאני שכר בבנק, ששכרם עולה על 33,200 שקל - אבל לא רק השכר הוא שמטריד את האוצר, אלא גם מבנה תלוש המשכורת.

השכר הבסיסי בבנק דווקא סביר - ואולם השכר האמיתי עשוי להיות גבוה ממנו בעשרות אלפי שקלים, בגלל תוספות שונות. למשל, עובדי הבנק מקבלים תוספת ותק של 1.2% בעבור כל שנת עבודה בבנק, והתוספת מחושבת בצורת ריבית דריבית. עובדים ותיקים במיוחד מקבלים תוספת של 30% לשכרם בשל הסכם קיבוצי שנחתם לפני כ-15 שנה. בעקבות תוספות אלה גבוה שכרם של עובדים בדרגה כ"ג ביותר מ-50% מהשכר הממוצע במשק, וזו רק ההתחלה.

גמולים שונים, למשל "גמול ב'", מוסיפים אלפי שקלים לשכר. על אף השם המטעה, אין מדובר בגמול הניתן בעבור הכשרה מקצועית, אלא בתוספת חוזית בלבד. בבנק מקבלים גם משכורת 13, ואותה מקובל לחלק ל-12 ולשלם מדי חודש. לאחר שצורפו לו התוספות האלה, השכר כבר גדול פי שניים מהשכר הממוצע במשק. לכך נוסף תשלום בגובה אלפי שקלים בגין שעות נוספות (שאין לו קשר למספר השעות הנוספות בפועל) ודמי ייצוג (תוספת שנקבעה בהסכם קיבוצי) - שגם הם בגובה אלפי שקלים.

ברשימת התוספות הקטנות אפשר למצוא החזר תשלומים לארוחת צהריים - אף שהבנק מחזיק חדר אוכל; תוספת לרכישת עיתונים - אף שחלק מהעובדים מקבלים עיתון בעבודה; ותוספת פקיד נדרש (פק"ן), שנקבעה אף היא בהסכם שכר. עובדים ותיקים יגיעו בשלב זה לשכר הדומה לשכרו של ראש הממשלה - יותר מ-30 אלף שקל. אגב, כל הרכיבים האלה נכללים בחישוב דמי הפנסיה שלהם זכאים העובדים.

ברכיבים שאינם נזקפים לפנסיה אפשר למצוא תוספות בעבור ספרי לימוד, שיחות טלפון, ביטוח שיניים, ביטוח חיים, "שמחות" וקייטנות, וכמובן החזר הוצאות רכב נדיב. בדו"ח מבקר המדינה נכתב כי אף שלהחזרי התשלומים אמורה להיות זיקה ישירה להוצאות השימוש ברכב, חלק מעובדי הבנק מקבלים החזר הוצאות נסיעה בתפקיד גם אם אין בבעלותם כלי רכב או רישיון נהיגה תקף.

בסך הכל עשוי עובד ותיק בבנק להרוויח כ-45 אלף שקלים - 50% יותר מראש הממשלה. יתר על כן, בבנק נהוג לקדם את העובדים בדרגתם ממש לפני הפרישה, כדי להגדיל את תשלומי הפנסיה שלהם הם זכאים.

עם זאת, השכר הנאה בבנק ישראל סלקטיווי למדי. יש בבנק לא מעט עובדים הזוכים בדרגה י' בלבד, ושכרם כמה אלפי שקלים בודדים בחודש. מאחר שהמעבר לדרגה י"א כרוך בתוספת שכר גבוהה יחסית, קיים בבנק זה עשרות שנים נוהג שלפיו עובד ותיק בדרגה י' מקבל דרגת "י' פלוס" (ששווייה תוספת של כמה מאות שקלים בשכר הברוטו), ולאחר מכן דרגת "י' פלוס-פלוס". בדרגים הבכירים יותר, שבהם עלות כל דרגה כמה אלפי שקלים, חצאי הדרגות אינם מונהגים, והקידום בסולם השכר דווקא הואץ.

בנק ישראל חתם באחרונה על הסכמים המסדירים את שכרם של עובדים חדשים - "עובדי דור ב'". הסכמים אלה דומים יותר לנהוג במגזר הציבורי, ואולם הסכמי העבודה הישנים ימשיכו ללוות את הבנק עשרות שנים.

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?