צבי אומר שגשמים כאלה מזיקים לחקלאות

ואנחנו חושבים שהשטפונות במערב התיכון של ארה"ב, שגרמו לקפיצה במחירי התירס והסויה, רומזים שמגמת העלייה בקצב האינפלציה העולמי תימשך

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

התיקים
>> לאחר שאכל מפרי עץ הדעת נאלץ אדם להתמודד עם הקללה: "בזיעת אפיך תאכל לחם". ואכן, חקלאות לא נחשבה אף פעם לעבודה קלה, ובעידן ההתחממות הגלובלית, כשמזג האוויר מתחיל להיות הפכפך, היא אינה נעשית קלה יותר.

בשבוע שעבר, מזג האוויר התנודתי והלא שגרתי פגע שוב בפרי עמלם של חקלאים רבים ביבשת אמריקה. סופות גשמים בלתי פוסקות וטמפרטורות נמוכות מהרגיל באזורים חקלאיים במערב התיכון של ארה"ב הרסו יבולים רבים, והובילו לזינוק מחודש במחירי התירס והסויה. מזג האוויר לא היה אידיאלי, בלשון המעטה, גם עבור החקלאים במדינות נוספות ביבשת. התנאים הקשים גרמו לתפוקה נמוכה בחברות חקלאיות לא מעטות.

צ'יקיטה ברנדס (CQB - Chiquita Brands) היא חברה שעוסקת בשיווק מזון טרי ומעובד, בעיקר פירות וירקות, ונחשבת למובילה עולמית בגידול ושיווק של בננות. בשבוע שעבר פירסמה צ'יקיטה אזהרת רווח לרבעון השלישי. החברה סבלה מתהפוכות מזג האוויר שגרמו לירידה ביבולים, והוצאותיה טיפסו בגלל עלייה בהוצאות על דשנים, חומרי הדברה ואנרגיה. בעקבות כל אלה תדווח צ'יקיטה על הפסד משמעותי בתום הרבעון הקרוב.

לנו אין אחזקות בצ'יקיטה, אך להערכתנו ניתן ללמוד מהאזהרה שלה לא מעט. נפרק את האזהרה לשניים: מזג אוויר בעייתי וקפיצה בעלויות הייצור. לזינוק במחירי הסחורות החקלאיות יש השלכות על תיקי השקעות רבים, כולל התיק שלנו בחו"ל.

מזג האוויר והאנליסטים

כך למשל מניית ADM, המשווקת מוצרי מזון, סבלה מירידות שערים חדות בסוף השבוע הקודם. בעקבות פגעי מזג האוויר בארה"ב החליטו כמה אנליסטים זריזים להוריד את ההמלצה על ADM מ"חיובי" ל"נייטרלי", כפי שעשו גם למניות נוספות שחומר הגלם שלהן הוא תירס.

מחירי סחורות גבוהים דווקא מצוינים עבור ADM, אז מדוע ירדה באופן כה חד? מחירים גבוהים במרבית הסחורות אכן משרתים אותה היטב, אך לא כך במקרה של התירס. רוב הכנסותיה של החברה נובעות משלוש חטיבות עיקריות: סחר בסחורות חקלאיות, מוצרי תירס וזיקוק שמנים. בשנה האחרונה, חטיבת הסחר בסחורות חקלאיות רשמה הכנסות פנומנליות והיתה אחראית לזינוק החד במכירות החברה, אך חטיבת מוצרי התירס עדיין מספקת לחברה את הרווח התפעולי הגבוה מבין שלוש החטיבות.

חטיבה זו נפגעת כשמחיר התירס, שמשמש עבורה כחומר גלם, עולה במהירות ושוחק את רווחיותה. למרות ההתפתחויות האלה, אנו סבורים שחטיבת הסחר של ADM דווקא תיהנה מההתפתחויות האחרונות, משום שלצד התירס עלה גם המחיר של סחורות חקלאיות נוספות.

נחזור רגע ל-CQB. החלק השני באזהרת הרווח שלה דיבר על הוצאות גבוהות יותר. אלה הוצאות שמשפיעות על חברות חקלאיות נוספות. העלייה במחירי הדשנים והאנרגיה משנה את את מבנה העלויות של מרבית החברות, ובסופו של דבר היא מתגלגלת גם אל משקי הבית - דרך העלייה במחירי המזון.

כאן איננו יכולים להיות אנשי בשורה. להערכתנו, המגמה הנמשכת של עלייה במחירי הסחורות ובעלויות ההפקה שלהן תוביל להאצת מגמת עליית המחירים ולרמת אינפלציה עולמית גבוהה יותר.

-

הכותבים הם עובדי בית ההשקעות אלטשולר שחם. רן שחם הוא מנהל הנוסטרו ועידו שגיא הוא אנליסט. הכתבה אינה מהווה המלצה לרכישת ני"ע

-

המלצת "נייטרלי"

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט