התעשיינים צעקו זאב זאב - והוא הגיע

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

>> באחרונה אנו שומעים על המצב הטוב במשק, על השקל שנהפך למטבע החזק בעולם ועל היצוא שממשיך לגדול. ואולם, רוב היצואנים תוהים האם זה התיאור של המדינה בה אנו חיים.

ניתוח מעמיק יותר מצביע על מצב רווחיות חמור במפעלים המתבססים על יצוא. לא צריך להתאמץ הרבה, אלא לקחת דו"חות גלויים של מפעלי תעשייה הנסחרים בתל אביב ולהבין שיש גבול למה שהיצואנים מסוגלים לספוג. הרבעון האחרון מצביע על ירידה של 50% ולפעמים אפילו קרוב ל-100% ברווחיות החברות המייצאות, על אף שברובן גידול המכירות במונחי דולר עלו לעתים ב-15%-20%. לכן, הטענה שצעקות התעשיינים אינן מבוססות לא מביאה בחשבון שמאמצי היצואנים להישאר בשוק הם אלה שהובילו לגידול ביצוא, אך למרות אלה, הרווחיות ירדה בצורה קיצונית. לטענת בועז הירש, המשנה למנכ"ל התמ"ת, הממשלה ערה למצב. הוא מביא לדוגמה את ההחלטה על העברת 30 מיליון שקל למכון היצוא להגברת מאמצי השיווק, ותוכנית להעברת 80 מיליון שקל לקידום יצואנים קטנים.

כדאי להבין את הפרופורציות: יש מפעלים שהפסידו יותר מ-30 מיליון שקל בגלל שחיקת שער הדולר, כך שהסכומים שהקציב האוצר הם לעג לרש. יתירה מכך, לא 30 ולא 80 מיליון שקל הוזרמו למערכת. התוכניות נמצאות עדיין בתהליך של בדיקה, תכנון ואישור. בנוסף, העברת 300 מיליון שקל שהוקצבו לחוק לעידוד השקעות הון בתעשייה מוקפאת בגלל בעיות אדמיניסטרטיוויות.

חודשים שאנו צועקים זאב זאב, והזאב הגיע. השבוע התבשרנו על מפעל שהחליט לסגור את פעילותו בישראל ולעבור לחו"ל. אומרים לנו שאין מה לעשות נגד ירידת שער הדולר והמסקנה המעשית היא לא לעשות כלום ולתת לשוק החופשי לקבוע מי לשבט ומי לחסד. ואנו אומרים: עזרו ליצואנים בתחומים אפשריים. התאחדות התעשיינים, מכון היצוא וגופים אחרים הציגו לממשלה ולוועדת הכספים תוכניות הסתגלות למצב החדש. עד היום כל ההצעות נדחו. האוצר מסתתר מאחורי נתונים סטטיסטיים שמראים שלמרות הכל, היצוא גדל והכל בסדר. התעלמות מהמצב וחוסר הכרה בו יביאו לסגירת מפעלים או העברתם לחו"ל. על הממשלה, האוצר והתמ"ת להתעשת ולתמוך מיידית בתעשיית היצוא, שנפגעה מצניחת שער הדולר ומהעלייה של מחירי חומרי הגלם. חיסכון בעזרה של מאות מיליוני שקלים היום - יעלה למדינה מיליארדים בעזרה ושיקום התעשייה לאחר המשבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"