הילד גלש לאתר משחקים בסומליה וחשבון הגלישה של הוריו חויב

תלונה בשבוע

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

<< כיום ניתן לרכוש שירותים גם דרך הטלפון, אך בכך נעוצה בעיה מורכבת: במקרים רבים מי שמבקש לרכוש את השירותים הוא אינו אדם אחראי ומובגר, אלא ילד שאינו מודע להשלכות המעשים. פיקוח בעניין, כך מסתבר, לא ממש קיים.

ס' מחובר לאינטרנט באמצעות חברת 013 ברק, והבחין באחרונה כי הוא משלם ל-013 ברק על "שיחה לסומליה". הוא הופתע מאוד מהחיוב והתקשר לחברה כדי לברר במה מדובר. מסתבר, כי חויב בתשלום לאתר משחקים לילדים, אליו גלש בנו לאחר שעקב אחר ההוראות על המסך וחייג למספר שהופיע עליו. התשלום עבור השיחה השתקלל בחשבון האינטרנט. ס' ביקש מהחברה להשיב לו את כספו, אך לא זכה לתגובה. הוא פנה אלינו: "ספק האינטרנט נטל לעצמו את הרשות לחייב את חשבון הגלישה לאור הכניסה לאתר ללא אישורי", הוא אומר. "חיוב על כניסה לאתרים או קנייה אמור להתבצע אך ורק על ידי תוך, מסירת פרטי כרטיס האשראי שלי או בכל צורת תשלום, ולא באמצעות חשבון הגלישה".

פנינו לנטוויז'ן 013 ברק, שם הסבירו כי הילד גלש באתר צד ג' והתקשר באמצעות 013 לחברה חיצונית השוכנת בסומליה. "לנטוויז'ן 013 ברק אין נגיעה למשחק זה, והילד אף לא התקשר למוקד שירות הלקוחות של חברתנו. מבירור שערכנו, נראה כי יוצרי המשחק הם ישראלים, וחברתם שוכנת בישראל, ועל כן יש להפנות אליהם את הפניה. עם זאת, האתר משתמש בשירותינו לחיוב (כצד ג'), והוא מחויב על ידנו לעמוד בכל דרישות החוק, לרבות חוק הגנת הצרכן. לאחר פניית ההורה ראינו לנכון לזכות את הורה הילד בסכום של עלות השיחה, לפנים משורת הדין, ולדרוש את הכסף חזרה מאתר האינטרנט המדובר". פנינו גם לחברת בילונט המספקת את שירותי החיוב לנטוויז'ן 013 ברק, וזו הסבירה כי היא מספקת רק את תוכנת הגבייה, ומי שמקבל את הכסף זו חברת ברק. בילונט מקבלת תשלום מברק על כל שיחה שמתבצעת דרכם.

לטענת עו"ד עינת ברכה, ראש המחלקה המשפטית בארגון אמון הציבור: "הורים רבים מתלוננים כי הם מגלים חיובים שנעשו על ידי ילדיהם הקטינים באמצעות טלפון (בדרך כלל סלולרי), ללא צורך באמצעי תשלום אחרים ומבלי שהילדים מודעים לכך שהם מחייבים את הוריהם. זהו שיווק תוך ניצול ציני של חוסר ניסיונם וחוסר מודעותם של הקטינים. מדובר בתופעה חמורה שיש להפסיקה, ועל הרגולטור לתת על כך את דעתו ולטפל בה. בבירור שערכנו מול משרד התקשורת עולה כי למפעילי שיחות בינלאומיות מותר לגבות תשלום מצרכנים רק בעבור שיחות בינלאומיות, אך אסור מהם לחייבם בעבור שירותי תוכן. על פניו, במקרה של חברת ברק מדובר בהפרת רישיון". ואולם, במשרד התקשורת אומרים: "המשרד נמצא בהליך של הסדרת שירותי הפרימיום, במסגרת שימוע בנושא: מדיניות להסדרת מתן שירותי מסחר טלפוניים באמצעות רשת ציבורית. אחת הסוגיות שעל הפרק במסגרת תיקון הרשיונות, תהיה כיצד למנוע את התופעה לפיה קטינים צורכים שירותי פרימיום מבלי שהוריהם יודעים על כך ומתירים זאת מראש". עד שהמשרד יטפל בסוגייה, נראה שניאלץ להסתפק בחינוך ילדינו ובפיקוח על פעולותיהם - או שנמשיך לשלם על הזמנות שלא ביצענו.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?