לסלול את הדרך לעתיד

עומס התנועה בכבישי ישראל, שכבר כיום רבים רואים בו סיוט, רק יגבר בעתיד. מומחים בתחום אומרים כי השלב הראשון לשיפור המצב צריך להתבסס על שדרוג משמעותי של התחבורה הציבורית ועל ביטול התמריצים לשימוש ברכב הפרטי

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

>> זה שנים מתנהלת תחרות אבודה בנתיבי איילון בין מוסדות המדינה לנהגי ישראל. באמצעות חברת נתיבי איילון שוקדת המדינה על הארכה, הרחבה ושיפוץ של הנתיבים, וחוזר חלילה, אבל לשווא - פקקי התנועה רק מתארכים והעומס בכביש גובר, בתהליך שניתן לכנותו מעגל קסמים. הרושם הוא שמדינת ישראל איבדה שליטה על מערך התנועה בדרך לתל אביב, בעיר עצמה ובערים נוספות; גם בציר הכרמל בחיפה ובצירי התחבורה הראשיים של ירושלים הפקקים רק מתארכים.

כשדנים בסוגיית המגורים בצפיפות, מדברים על רעש, על מטרדים ובמיוחד על בעיות תחבורה. כל תל אביבי יכול להעיד כי להתגורר במרכז העיר זה נהדר מבחינת הנגישות, אבל מדובר בסיוט תחבורתי. מכיוון שהעתיד הבלתי נמנע של תושבי ישראל הוא לגור בצפיפות גדולה בהרבה מהקיימת כיום - הרי שכדי לשמור על איכות החיים, שלא לדבר על לשפר אותה, חייבים למצוא פתרונות קרדינליים לבעיות התחבורה.

"מי נוסע לעבודה במנהטן ברכבו הפרטי? איזה מעביד מקצה לרוב העובדים שלו מקומות חניה במקום העבודה? אין דבר כזה", אומרת מנכ"לית עמותת תחבורה היום ומחר, תמר קינן. עמותה זו שמה לה למטרה לקדם את תחום התחבורה בישראל. בוועד המנהל שלה חברים מתכננים בכירים וחוקרים בתחום התחבורה.

גם בערים מערביות אחרות לא מעודדים כניסת כלי רכב פרטיים לצורכי עבודה. "בעוד שאצלנו אדם שמחנה למשך כל שעות היום מקבל הנחה גדולה בחניונים, בלונדון יש חוק שאוסר על מתן הנחה שכזו, כדי למנוע מאנשים להגיע למקומות העבודה ברכבם הפרטי. מסיבה זו גם מגבילים את משך החניה ברחובות רבים ומעודדים בכך את התושבים להשתמש בשירותי התחבורה הציבורית", מספרת קינן.

אצלנו, כאמור, המצב שונה. התחבורה הציבורית אינה יעילה, אינה אמינה ופעמים רבות אינה מועילה. "הממשלה משקיעה יותר מ-2 מיליארד שקל בשנה בסבסוד התחבורה הציבורית - אבל אם האוטובוסים נתקעים בפקקי תנועה כמו כולם, אין בהם תועלת. הציבור רואה, מפנים ומוותר על התחבורה הציבורית", מדגישה קינן.

אור ירוק לתחבורה הציבורית

בעמותת תחבורה היום ומחר חושבים כי הצעד ראשון שיש לבצע כדי לשפר את המצב הוא לאכוף את איסור הנסיעה ברכב פרטי בנתיבי התחבורה הציבורית. "עשינו בדיקה פעם, לאורך שדרות ז'בוטינסקי ברמת גן, והתברר כי כשמתבצעת אכיפה, מהירות התחבורה הציבורית עולה פי כמה לעומת מצב שבו אין אכיפה.

"אם ישימו שם כל יום כמה שוטרים, שיאפשרו לאוטובוסים להתקדם במהירות, אין לי ספק שאנשים ייווכחו כי כדאי יותר להגיע לעבודה באוטובוס. אנחנו הרי לא יותר מטומטמים מאנשים במקומות אחרים, שבהם מיושמים הדברים", מוסיפה קינן.

"מערכת תחבורה עירונית מספקת נגישות לאנשים, אבל תפקוד לקוי שלה גורם לפרבור. התחבורה מהווה מטרד בסביבה העירונית, שגורם לרעש, לזיהום אוויר ופוגע בנוף העירוני. אנשים מחפשים סביבה שקטה, נקייה שמציעה נוחיות לשימוש ברכב פרטי מחוץ לערים, לצורך מגורים", גורס מהנדס התנועה אילן טריגר, האחראי על תכנון מערכת שבילי האופניים בתל אביב. לדבריו, תהליך זה אמנם מקטין במעט את הצפיפות בעיר, אך פוגע בהמשך פיתוחה.

המסקנה של טריגר היא שיש להסב את התחבורה מגורם שפוגע באיכות החיים העירונית, לכזה שיתרום לה וישפר אותה. איך עושים את זה? גם טריגר סבור כי הפתרון צריך להתחיל בקידום התחבורה הציבורית.

אבל לא רק. כמה מהצעדים שמציעים מומחים בתחום החבורה כוללים דיכוי מפורש של השימוש בכלי רכב פרטיים, במיוחד לצורך הגעה למקום עבודה.

לא צריך ללכת רחוק כדי לראות מה קורה בדרכים לריכוזי העבודה הגדולים, שלא לדבר על העומס בחניונים. מכונית היא זללן גדול של שטחים, הן מבחינת נתיבי תחבורה הן מבחינת שטחי חניה - ככל שמספר כלי הרכב הנכנסים לערים גדל, כך גם הצורך ביצירת מקומות חניה, והרשויות נאלצות להקים חניונים ציבוריים. קינן וטריגר רואים בכך בזבוז משווע של שטחים וכסף.

תופעה ישראלית ייחודית בהיקפה, הליסינג, תרמה לזינוק במספר כלי הרכב בישראל בשנים האחרונות - הסדר זה מאפשר גם למשפחות צעירות להחזיק בשני כלי רכב. "אין למצב הזה אח ורע בעולם. למרות הרפורמה שהונהגה באחרונה בענף הליסינג, לא תהיה פה מהפכה כל עוד סוגיית הרכב הצמוד היא כל כך עקרונית.

"ככלל, אני מציעה לשנות את מרכיבי השכר לעובדי המדינה. סעיף 'הוצאות רכב' המפורסם הוא מרכיב חשוב לעובדי המדינה - מרכיב שבאמצעותו משדרת המדינה למי שרוצה לקבל החזר, שיחזיק ברכב", מדגישה קינן.

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"