one מול כולם

פרשת ייגרמאייסטר מסתעפת: ערב יום הזיכרון הגיש אתר הספורט one תביעה בסך 2 מיליון שקל נגד הבלוגרים שעמדו מאחורי הכינויים רוסק וייגרמאייסטר ? בתביעה נחשפה זהותו של ייגרמאייסטר, הוא שלמה מן, שפוטר מעבודתו ב"מעריב" בעקבות החשיפה ? תמיס, "היורש", בראיון ל-TheMarker: "אני נאלץ לכתוב ממרכזי קניות כדי שלא יגלו מי אני"

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

>> פרשת הבלוג "עומדים בשער" עולה שלב: פורטל הספורט one הגיש בערב יום הזיכרון תביעה בסך 2 מיליון שקל נגד הבלוגרים רביב שכטר ועודד קרמר, שכתבו את הבלוג ראשונים תחת הכינוי "רוסק" ונחשפו מיוזמתם באוגוסט 2007. עוד נתבע עיתונאי "מעריב" שלמה מן, שלטענת one הוא הבלוגר המכונה ייגרמאייסטר, שהמשיך את דרכם של שכטר וקרמר בבלוג. בעקבות החשיפה פוטר מן מעבודתו ב"מעריב" (ראו מסגרת).

"עומדים בשער" פורסם בבלוגיה של תפוז ועסק בביקורת תקשורת הספורט בישראל, ונחשב לאחד הבלוגים הפופולריים בישראל. הסערה החלה אחרי ש-one, שהיה בין מושאי הביקורת לעתים קרובות ובאופן בוטה למדי, דרש מתפוז להסיר מהבלוג תכנים שלטענתו היוו הוצאת לשון הרע על האתר ועל העורכת שלו, אופירה אסייג. בנוסף תבע האתר 2 מיליון שקל מתפוז.

אחרי תכתובות בין תפוז לבין ייגר, שכללו בין היתר בקשה לחשוף את שמו, לתקן 13 פוסטים ולהפסיק לכנות את אסייג בכינויים מסוימים, החליט ייגרמאייסטר לסגור את הבלוג. את דרכו של ייגרמאייסטר המשיך בלוגר אחר בשם תמיס, שהעביר את הבלוג לפלטפורמה העצמאית וורדפרס. במקביל עלה בישראבלוג בלוג נוסף שעסק בביקורת תקשורת הספורט תחת הכינוי "מורו ופוליצר", אולם בימים האחרונים נעלם זה מהרשת.

בעקבות תביעת one ביום הזיכרון פירסם תמיס בבלוגו נייר עמדה, בו נכתב בין היתר כי "one החליט לנצל את כוחו ועוצמתו במטרה לסתום את פיו של הבלוגר שהעז לבקר אותו. פרקליטם שלח מכתבי איום ואזהרות בדרישה לשנות טקסטים, להסיר את הבלוג, להתנצל ואף לשלם 2 מיליון שקל פיצויים. אנו רואים בכך סתימת פיות, כוחניות, בריונות, ובקיצור פגיעה בחופש הביטוי ברשת. זוהי שעה בה כל בלוגר צריך להתחיל לחשוש מלהביע דעה. זו לא רק בעיה של בלוגר זה או אחר, זו לא רק הבעיה של רוסק, ייגר ותמיס, זו הבעיה של כולנו. כשמאיימים על בלוגר אחד שימוטטו לו את החיים, הם מאיימים על כולנו".

עוד כתב תמיס: "זה המאבק של ישראבלוג, תפוז, רשימות, בלוגלי, בלוגנט, סקופ, Cafe TheMarker וכל במה אחרת. זהו המאבק של משרדי האינטראקטיב שרואים עצמם כמשפיעים באינטרנט הישראלי".

תמיס גם קרא לבלוגרים לקחת חלק במה שהוא רואה כמאבק על חופש הביטוי באינטרנט: "ב-15 במאי, שבוע אחרי שכל הבלגן התחיל, אנחנו רוצים להרים את הראש ולצעוק בכל הכוח, ואנחנו צרכים את העזרה של כולכם. אנחנו מבקשים מכל בלוגר לכתוב פוסט בנושא חופש הביטוי באינטרנט ולפרסם אותו ביום חמישי הקרוב עם לינק לבלוג המאבק. אנחנו מבקשים מכל טוקבקיסט להיכנס לכל פורום שהוא חבר בו ולכל אתר שהוא מגיב בו, לכתוב הודעה בנושא ולשים לינק לבלוג המאבק. אנחנו צריכים את התמיכה של כל האתרים לפרסם כתבה בנושא ביום חמישי, עם לינק לבלוג המאבק".

"המאבק הוא לא מול one כמו שהוא נגד סתימת פיות", אומר תמיס בראיון ל-TheMarker. "אני מבקר את כולם בחריפות, ותמיד מביא סימוכין. כל העורכים מדברים איתי ותומכים בעבודה. אף אחד חוץ מ-one לא ניסה לסתום לי את הפה".

איפה עובר הגבול בין ביקורת לגיטימית לבין לשון הרע?

"אני נגד לשון הרע בצורה מוחלטת. לשון הרע היתה אם הייתי מקלל מישהו או אומר משהו לא נכון. כל מה שאני כותב היא ביקורת עניינית. מעבר לזה, יש הבדל באופי בין עיתון לאינטרנט, בטח כשמדובר בבלוג אישי".

אתה מקבל ייעוץ משפטי?

"לצערי כן, וזה נורא בעיני".

תמיס, המעיד על עצמו כי הוא מתחום העיתונות, מצהיר כי אין לו אינטרס לקדם עיתון כזה או אחר. לדבריו, "אני עושה זאת מיוזמתי מתוך אידיאולוגיה ואובססיה לעיתונות טובה יותר".

בשבוע שעבר, חודש וחצי אחרי שעלה תמיס לאוויר, שלחה one מכתב התראה לתמיס באמצעות עו"ד שי אליאס, וטענה כי "יש בפרסום שהוצא על ידך באופן מכוון משום הצגת מרשתי בבוז ובלעג, כחברה כושלת ולא מקצועית, במטרה לפגוע ולהזיק למרשתי ומנהליה".

עוד טענה one כי תמיס עושה שימוש בתמונות של one ללא הסכמתה, וכי הוא מתבקש "לסלק את הפרסום ו/או כל פרסום משפיל ומבזה כלפי מרשתי ומנהליה, לחדול באופן מיידי מהכפשת מרשתי ולא לעשות שימוש בתמונות ו/או בחומרים שזכויות היוצרים בהן הן של מרשתי". עוד נדרש תמיס להעביר את שמו וכתובתו לידי one. "היה ולא תפעל בהתאם", נכתב, "הורתני מרשתי לצרף אותך כנתבע נוסף לתביעה שהוגשה לבית משפט (נגד שכטר, קרמר ומן, מ"כ). כולי תקווה כי לא נגיע לכדי כך. יוטעם כי כתובת ה-IP שלך ידועה לנו זה מכבר, ונוכל להוסיפך בנקל לתביעה".

"אני לא פושע, אבל כשעורך דין מאיים עליי בתביעה אישית של מיליונים, אני חושש", אומר תמיס. "one גילו את ה-IP של ייגר. איך? הרי זה פרטי. מישהו שלח לי מייל, ואמר לי להיזהר כי חוקר פרטי מנסה להשיג את כתובת ה-IP שלי. אני נאלץ לכתוב דרך פרוקסי ורשתות אלחוטיות חופשיות ממרכזי קניות, כדי שלא יגלו מי אני. זה עצוב בעיניי".

אם הביקורת היא לגיטימית ויש לה סימוכין, ממה אתה חושש?

"מה אם הייתי אומר לך עכשיו שאני תובע אותך בגין לשון הרע בגלל ביקורת שכתבת, כשברור לחלוטין שאין פה בעיה אבל התביעה אישית נגדך ותגזול ממך המון זמן? זה החשש שלי. מצד שני, המאבק הזה חשוב".

אתה שלם עם כל מה שאתה כותב?

"לחלוטין".

מייל לאופירה

"דבר אחד חשוב לי לומר", מדגיש תמיס. "אם מישהו היה פונה אלי ואומר לי שנפגע, ומראה לי איפה טעיתי, הייתי מוריד את זה באותו הרגע. אין לי כוונה לפגוע וזו לא מטרת הבלוג. one פנו בצורה אלימה ומאיימת, ולזה אני לא מוכן".

ניסית להעביר את המסר הזה?

"השבתי לשי (עו"ד אליאס), וביקשתי ממנו לומר לי מה ואיפה כתבתי דברים שאינם אמת. אפילו שלחתי מייל לאופירה (אסייג). לא היתה תגובה מאף אחד".

מה כתבת לאופירה?

"בגדול ביקשתי ממנה להסביר מה לא בסדר. אין תשובה".

החיים שלך השתנו מאז שהפכת לתמיס?

בהחלט. הם יותר קשים, אבל מעניינים בהרבה". לדברי תמיס, "המאבק הזה הוא נקודת ציון באינטרנט בישראל. התחום במדינה לא ברור מבחינת חקיקה. דרך משפט מתוקשר בנושא יכולה להיות פריצת דרך".

מה תגדיר כניצחון?

"חקיקה ברורה וחדה בעד חופש הביטוי באינטרנט. שאני אוכל לעבור לכתוב באתר ישראלי ללא חשש".

רביב שכטר, חצי מהצמד "רוסק" הנתבע על ידי one, מסר בתגובה: "זו תביעה מצחיקה, קנטרנית וכוחנית, שמטרתה להשתיק את הבלוגרים. הביקורת היא לגיטימית ומידתית בעינינו, בטח ביחס לשפה שבה משתמשים הכותבים והמגיבים באתר הספציפי הזה. אני לא מכיר תביעה שבה כלי תקשורת תובע אדם פרטי על לשון הרע, במיוחד כשהגוף הזה עסוק לפרנסתו בביקורת על אנשים. אם נגיע לבית משפט תהיה חגיגה, ולא תהיה לנו בעיה להגן על מה שכתבנו".

השתמשתם בביטויים לא נעימים.

"הביטויים שהיו אצלנו עדינים לעומת מה שמופיע במדור גליצ'ים ב-one".

חרף פניות חוזרות, תגובת one לא התקבלה עד למועד סגירת הגיליון.

שלמה מן: "התביעה נועדה להרתיע ולסתום פיות, ואציג ראיות שיפריכו אותה"

>> עיתונאי "מעריב" שלמה מן, שכתב את הבלוג "עומדים בשער" תחת הניק "ייגרמאייסטר", נחשף על ידי פורטל one - ובעקבות כך פוטר מעבודתו ב"מעריב". גורמים בסביבת "מעריב" אמרו כי הפיטורים לא קשורים לתביעה אלא לעובדה כי מן, לטענתם, עשה שימוש במידע פנים לצרכי הבלוג.

מן מסר בתגובה: "פיטוריי הם ההוכחה לכך שלא כתבתי מטעם ועבור 'מעריב'. למרות היותי איש 'מעריב', ביקרתי גם את מדור הספורט שלו ללא משוא פנים. המשכתי את פעולת הבלוג אחרי הצמד 'רוסק' משום שהאמנתי שאביא לשיפור בעיתונות הספורט בישראל. התביעה נועדה להרתיע מבקרים בעלי דעה, לסתום פיות ולהסיט את תשומת הלב מההתנהלות הפסולה של one. בבוא היום אציג ראיות שיפריכו את התביעה, וכן יוצגו סוגיות כמו הדרך שבה נחשפו פרטיי".

ב'מעריב' סירבו להגיב. לא התקבלה תגובת one לדברים.

שאלת מיליון הדולר: איך נחשף ייגר?

>> אחת השאלות המעניינות ביותר בפרשה היא כיצד הצליח one לחשוף את ייגרמאייסטר. דן חן, מנכ"ל תפוז בו פירסם ייגר את הבלוג לפני שנסגר, מסר כי "חד משמעית תפוז לא נתנה את מספר ה-IP של הבלוגר, ואין לי מושג איך הם קיבלו את השם. אף אחד בתפוז לא ידע מי האדם". מקורות בתחום העריכו כי ייתכן שנעשה שימוש בחוקרים פרטיים לצורך הזיהוי, תוך עבירה על החוק לכאורה. ב-one סירבו להגיב על ההערכות.

יורם ליכטנשטיין, עו"ד מסחרי המתמחה באינטרנט ודיני טכנולוגיה, אומר כי בישראל, בניגוד לארצות הברית, גם ראיה שהושגה בדרך פסולה לכאורה עדיין יכולה להיות מוצגת ולשמש בהליכים בבית המשפט.

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות