למרות החוק, הפערים רק גדלים

כישלון 16 / מימוש חוק בריאות ממלכתי

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

>> כמו שריד זוהר אחרון מחברה סולידרית שהיתה פה פעם, חוק ביטוח בריאות ממלכתי, שנכנס לתוקף ב-95', הוא ללא ספק אחד החוקים החשובים, האנושיים והחברתיים ביותר בספר החוקים של מדינת ישראל. המוטו היה "שלם כפי יכולתך וקבל לפי צרכיך", ועקרונות היסוד הם "צדק, שוויון ועזרה הדדית". מעבר לסיסמאות, המהפכה הגדולה בחוק היתה בכך שהוא ביקש להבטיח לכל תושב בישראל, ללא הבדל דת, גזע ומין, רפואה "באיכות סבירה, בתוך פרק זמן סביר ובמרחק סביר ממקום מגוריו", וחייב את הקופות לקבל אליהן כל מבוטח שירצה בכך, ללא תנאי.

העקרונות הפשוטים לכאורה האלה היו מהפכניים: אם לפני החוק 4% מהאוכלוסייה ו-12% מתושבי ישראל הערבים לא היו מבוטחים, הרי שהיום כל תושב ישראלי זכאי לשירותי בריאות נאותים, גם אם לא שילם בעבורם אגורה.

ואולם למרבה הצער, 13 שנים לאחר שנחקק, סכנות רבות אורבות לחוק ומכרסמות קשות בהישגיו הגדולים. בישראל של 2008 הפערים בבריאות בין שכבות שונות באוכלוסייה רק מתרחבים, והשוויון שהובטח נראה רחוק מאי פעם. הסכנה הגדולה מכולן היא תשלומי ההשתתפות העצמית שנגבים מהציבור בגין פעולות רפואיות בסיסיות כמו ביקור אצל רופא, בדיקות - וכמובן תרופות. התשלומים הרגרסיוויים האלה, שנועדו במקור למנוע צריכת יתר של שירותי בריאות, נהפכו לחסם המונע מחלקים גדולים באוכלוסייה נגישות לרפואה בסיסית.

בגלל תשלומי ההשתתפות, יותר ויותר אנשים לא מצליחים לממן אפילו תרופות שנמצאות בסל או ביקור אצל רופא מקצועי בקופה, ומתקשים לממן גם טיפול רפואי בסיסי לילדיהם הקטנים. רק בשבוע שעבר פורסם ששליש מהציבור ויתר השנה על שירות רפואי בשל מחירו, והמצב חריף יותר בקרב קשישים, ערבים, חולים כרוניים וחרדים.

על החוק מאיימים קשיים נוספים, כמו סל תרופות שעלותו וקצב העדכון שלו נשחקו בעשרות אחוזים מאז חקיקת החוק; שחיקה גדולה בהכנסות קופות החולים, שמגולגלת במוקדם או במאוחר על המבוטחים; וכמובן נושאים שלא טופלו עד היום, כמו רפואת השיניים, אביזרי השיקום לנכים ובריאות הנפש. ועוד לא דיברנו על המצב של שירותי ומדדי הבריאות בפריפריה, שבה תוחלת החיים נמוכה בשלוש עד ארבע שנים מהממוצע במרכז.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"