מכופפים את החוק בוואדי ערה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

>> בהיאחזות הנח"ל מצפה עירון לא תוכלו לפגוש חיילים או חיילות. ההיאחזות, השוכנת במרחב ואדי ערה, בלב אזור טבעי ויפהפה, הוקמה בהליך "מיוחס" השמור להקמת מתקנים ביטחוניים, הליך מקוצר המתקיים הרחק מעין הציבור.

לאחר כמה שנים יצאו משם כוחותינו, ובמקומם התיישבו במקום, בצורה בלתי חוקית, כ-40 משפחות שבפועל הקימו בשטח יישוב חדש, אזרחי לכל דבר. כעת נדרשת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה לשאלת הכשרתו בדיעבד של היישוב החדש שהוקם שלא כחוק. מאז שנותיה הראשונות של המדינה, בהן הכשירו היאחזויות נח"ל את הדרך להתבססותם של יישובים אזרחיים, חלו תמורות רבות בתפישות התכנון והפיתוח בישראל. מצוקת משאב הקרקע, הרצון לשמר את נופי המדינה ואת מגוון החי והצומח, הובילו לאימוץ מדיניות הגורסת כי יש למעט ככל שניתן בהקמתם של יישובים חדשים, ולחזק ולפתח את היישובים הקיימים. מדיניות זו באה לידי ביטוי בשורת החלטות שהתקבלו בשנים האחרונות על ידי מוסדות התכנון, ובמסגרתן נדחו בקשות להקמת יישובים חדשים, כמו מיכל שבגלבוע ורמת ארבל שבגליל.

כדי ליישם מדיניות זו, ובהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, נעשית הבחינה של הקמתם של יישובים חדשים בהתאם לנוהל מיוחד. אלא שבמצפה עירון כבר קיימות עובדות בשטח. מה שהוקם בהליך ביטחוני כהיאחזות, נהפך בדרך בלתי חוקית ליישוב: איזרוח המקום נעשה בניגוד להנחיות היועץ המשפטי באשר להליכים הנדרשים להקמת יישוב חדש, האיזרוח נעשה תוך שימוש בלתי חוקי במנגנון גמישות של "שימוש חורג", שלא נועד למקרים מסוג זה, ותוך חריגה מסמכות. ואכן, בסוף 2006 קבע היועץ כי על המשפחות להתפנות מהמקום. בתוכנית המתאר המחוזית החדשה מסומן שטח היישוב כשטח פתוח מוגן, שאינו מיועד לפיתוח. בחינת הנוהל להקמת יישובים חדשים ועקרונות התכנון מובילים למסקנה כי יש יותר מיסוד סביר להניח כי לו לא היו יושבות במקום משפחות, הקובעות עובדות בשטח, המועצה הארצית בוודאי היתה דוחה הקמת יישוב חדש במקום.

יש להדגיש כי לקבוצת המשפחות המתגוררת במקום קיימות חלופות מגורים ראויות במרחב זה, המשמרות את המרקם הקהילתי, והן מצויות בתחום היישובים הקיימים חריש או קציר, או בצמוד להם. תוכנית מיוחדת שתאפשר את מגוריהם באזור נמצאת בשלבי תכנון מתקדמים. חלופות אלה יאפשרו למי שבחרו לבנות במרחב זה את ביתם להמשיך להתגורר בו, בהתאם לחוק ובהתאמה לנורמות התכנון המקובלות.

אישור היישוב בדיעבד במיקום המבוקש יהווה, ללא ספק, פצע בנוף הפתוח ופגיעה סביבתית קשה, ובנוסף ישים ללעג את שלטון החוק ואת הליכי התכנון האזרחי. אישור מעין זה יערער הן את עקרונות השמירה על משאבי הסביבה והטבע והן את עקרון השוויון שעליהם, בין היתר, ראוי כי יהיה מושתת התכנון בישראל.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"