טקסס פסיפיק רוכשת 25% מחברת הקפה של שטראוס תמורת 288 מיליון דולר

העסקה תאפשר לשטראוס פרישה גיאוגרפית רחבה באמצעות חברות שבבעלות קרן ההשקעות, בהן ברגר קינג ודל מונטה * בשטראוס מקווים כי העסקה תקדם את החברה בדירוג חברות הקפה העולמיות ותסייע לה לתפוס את המקום הרביעי * השותפות עם טקסס עשויה לקדם את הנפקת חברת הקפה

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

>> קרן ההשקעות הפרטית טקסס פסיפיק (TPG) רוכשת 25% ממניות חברת הקפה הגלובלית של שטראוס תמורת 288 מיליון דולר. ההשקעה תתבצע לפי שווי של 865 מיליון דולר למניות החברה ושווי חברה (כולל התחייבויות פיננסיות) של מיליארד דולר.

שטראוס, שבבעלות עפרה שטראוס, מחזיקה בפעילות הקפה דרך חברה הולנדית בבעלות מלאה, כך שיש להניח שחבות המס שלה במימוש העסקה תהיה מזערית. בנקאי ההשקעות של שטראוס בעסקת טקסס פסיפיק היה UBS.

טקסס פסיפיק נבחרה על ידי שטראוס כשותף פיננסי מועדף בתום הליך שכלל בראשיתו ארבע חברות, ובסופו התמודדה טקסס מול בלקסטון, קרן ההשקעות הפרטית הגדולה בעולם. הליך הבחירה הסתיים אתמול בהתמחרות שבה זכתה TPG. בכירים בשטראוס מציינים כי טקסס נבחרה גם על בסיס שיקולים כמו הסכמה על החזון של חברת הקפה וקצב ההשקעות הנדרש.

שטראוס ציינה כי צירוף טקסס פסיפיק יסייע לחברה בתחום המיזוגים והרכישות ובייצור מקורות פיננסיים נוספים. להערכת החברה, ההשקעה היא הבעת אמון של טקסס לא רק בטיב הנכסים התפעוליים ובערך ששטראוס קפה הצליחה לייצר עד כה, אלא גם בפוטנציאל העתידי של החברה וביכולתה לפתח את עסקיה ולייצר ערך גם בעתיד.

גדולה בברזיל

שטראוס קפה החלה במהלך הבינלאומי שלה לפני שבע שנים וחצי, כאשר רכשה את חברת 3Coracoes מברזיל תמורת 41 מיליון דולר, ובמקביל הפסיקה את ייצור הקפה במותג פרטי בעבור רשתות שיווק אירופיות, שהתאפיין ברווחיות זעומה. שטראוס קפה זיהתה את הפוטנציאל בשווקים המתעוררים, בעיקר בברזיל ובמרכז ומזרח אירופה, ובשורת עסקות נהפכה לאחת החברות המובילות באזורים אלה.

כיום מחזיקה שטראוס קפה בנתח של 14% מהשוק בברזיל, ששסיפק לה 33% מהמחזור. זאת לאחר שבסוף 2000 רכשה את חברת 3Coracoes תמורת 41 מיליון דולר, ולאחר מכן מיזגה אותה עם חברת סנטה קלרה בעסקת מזומן ומניות בשווי 93 מיליון דולר. במארס 2005 השקיעה שטראוס 26 מיליון יורו ברכישת חברת דונקפה בסרביה, ובספטמבר השקיעה 26 מיליון יורו ברכישת מותג הקפה MK Premium בפולין ונהפכה לחברת הקפה השנייה בגודלה במדינה. באחרונה רכשה שטראוס את מותגי קפה Chornaya Karta ו-Kaffa תמורת 93 מיליון דולר וביצרה את מעמדה כחברה השנייה בגודלה בשוק הרוסי, עם נתח שוק של 13%.

תהליך המיזוגים והרכישות, שהיה מרכזי לאסטרטגיה הבינלאומית של שטראוס בתחום הקפה, הגדיל את הרווח התפעולי התזרימי של החברה (Ebitda) מ-0 שקלים ב-2002 ל-320 מיליון שקל ב-2007, לאחר שהשקיעה 217 מיליון דולר ברכישת חברות. שטראוס השקיעה סכום כולל של 400 מיליון דולר בחברת הקפה שלה והביאה אותה לערך של מיליארד דולר ולמקום שביעי בשוק הקפה העולמי (ראו גרף).

שטראוס קפה מתכננת השקעות בשווי של 450 מיליון דולר בכספים שהזרימה טקסס פסיפיק ברכישת מניותיה ובתמורה הנוספת - אם תמשש טקסס פסיפיק את האופציה לרכישת 10% נוספים ממניותיה. כספים אלה ישמשו את שטראוס לביצוע עסקות משמעותיות של רכישות ומיזוגים בשווקים מתעוררים, ובעיקר במדינות נוספות באמריקה הלטינית, מזרח ומרכז אירופה ודרום מזרח אסיה.

לפי הערכות, שטראוס קפה מנהלת מגעים לרכישתן של לפחות שתי חברות קפה על בסיס תוכנית אסטרטגית שהוצגה לטקסס פסיפיק ואושרה על ידה. ההיקף הכספי של העסקות עשוי לנוע בין עשרות למאות מיליוני דולרים.

עסקות אלה יקדמו את שטראוס קפה בדירוג חברות הקפה העולמיות, ואף שבקבוצה מעולם לא פירסמו את החזון, לשטראוס קפה נראה כי היעד המינימלי של החברה הוא לתפוס את המקום הרביעי בעולם, שאותו תופסת כיום חברת Folgers מקבוצת פרוקטר אנד גמבל.

טקסס פסיפיק מעמידה לרשות שטראוס קפה לא רק זמינות למקורות כספיים, אלא גם פרישה גיאוגרפית רחבה ורשת עניפה של קשרים עסקים באמצעות מערך הניהול של הקרן.

כניסתה של טקסס פסיפיק כמשקיע לחברה עשויה לקדם גם את הנפקתה של שטראוס קפה, משום שהנפקה היא האופציה המועדפת על קרנות השקעות פרטיות במסגרת אסטרטגיית מימוש ההשקעות. ב-2006 ניסתה שטראוס קפה לבצע הנפקה בבורסה בלונדון, אך ויתרה על הניסיון. בכירים בשטראוס הדגישו כי על פי הסכם ההשקעה עם טקסס פסיפיק, בטווח זמן שנקבע בהסכם לא תונפק החברה, וזאת כדי להבטיח שההנפקה תתבצע רק לאחר הבשלת מהלכי ההשקעות הבאים של החברה.

האופציה השנייה של מימוש, מבחינתה של טקסס פסיפיק, תהיה רכישת מניות שטראוס קפה על ידי שטראוס. ואולם לא ניתנה התחייבות ספציפית או מועד ספציפי למימוש אופציה זו.

חברת הקפה של שטראוס רשמה ב-2007 רווח תפעולי של 231 מיליון שקל במחזור של 2.9 מיליארד שקל, לעומת רווח תפעולי של 192 מיליון שקל במחזור של 2.3 מיליארד שקל ב-2006. החברה הציגה רווח לפני מס של 124 מיליון שקל ורווח נקי של 95 מיליון שקל לאחר החזר הוצאות הנהלה של 13 מיליון שקל. השווי המאזני של חברת הקפה בספריה של שטראוס הוא 1.5 מיליארד שקל.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"