נתח מהסופרמרקט של העולם

השקעה ביצרנית המזון ADM נותנת לנו חשיפה לענף שנמצא בתנופה גדולה ולחברה שיכולה ליהנות גם מעלייה במחירי הסחורות החקלאיות וגם מירידה שלהם

לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

התיקים
>> בטור לפני שבועיים התייחסנו לעלייה המדבקת במחירי הסחורות ולסיכון הגובר להתפרצות אלימה שלהם. מאז, נראה שעניין עליית מחירי המזון אינו מרפה: הוא פותח מהדורות חדשות ברחבי העולם כולו ומדיר שינה מעיני מנהיגים, בעיקר במדינות העולם השלישי.

אמנם רעב או מחסור של ממש באוכל לא צפויים, לפחות לא בישראל, אבל פאניקה כבר יש. אם בעבר הורגלנו שבמוצאי פסח צובאים הישראלים על דוכני הפלאפל והשווארמה לאחר שהתנזרו מחמץ שבוע ימים, במוצאי החג השנה הם התנפלו על מדפי האורז בסופרמרקטים. אתמול היתה החיטה במרכז העניינים, היום האורז וכבר מזהירים אותנו מפני הזינוק במחירי הבשר. זו כמובן נקודה רגישה במיוחד לקראת הנפנופים של יום העצמאות.

מחירי הסחורות החקלאיות ימשיכו להיות תנודתיים, ומן הסתם יהיו גם תקופות של ירידות. אך רוב ההערכות מדברות על מגמת ההתייקרות ארוכת טווח. על רקע הערכה זו נכנסה מניית ADM לפני כשבועיים לתיק ונראה שאין טוב יותר מלעיין בדו"ח הכספי שפירסמה החברה בשבוע שעבר כדי לקבל תחושה לגבי התפתחויות המזון האחרונות.

ראשית נתאר את החברה ואת פעילויותיה העיקריות. ADM (Midland Daniels Archer) מייצרת, מעבדת, מאכסנת ומשווקת מגוון רחב של מוצרים חקלאיים. בין מוצריה מצויים שמן סויה, סירופ תירס (ממתיק מלאכותי), קמח, אתנול, חומצות חלב ולימון.

החברה היא בין המובילות העולמיות בתחומים כמו עיבוד תירס, מוצרי קקאו, עיבוד חיטה, זיקוק שמנים, ייצור אתנול וייצור ביו-דיזל. לחברה פרישה גלובלית ורשת לוגיסטית מפותחת המאפשרת לה להעביר סחורה ביעילות מכל נקודה לנקודה אחרת בעולם.

לחברה שלוש חטיבות עיקריות. הראשונה - חטיבת עסקי החקלאות, העוסקת במסחר והובלה של תבואות חקלאיות ואחראית כיום על יותר משליש מההכנסות. החטיבה צומחת בקצב מהיר בזכות העלייה במחירי הסחורות החקלאיות.

החטיבה השנייה - חטיבת התירס ומוצריו (בעיקר ממתיקים מלאכותיים ואתנול), אחראית לכ-28% מהכנסות ADM ב-2007. חטיבה זו דווקא נפגעת מעליית מחירי התירס שכן התירס משמש אצלה חומר גלם לייצור המוצרים.

החטיבה השלישית - חטיבת זיקוק השמנים - אחראית על כרבע מההכנסות. גם חטיבה זו נפגעת מעליית מחירי הסחורות ומהקושי לגלגל עלייה זו על הצרכן הסופי.

בשבוע שעבר פירסמה ADM דו"ח שעקף בקלילות את ציפיות האנליסטים. הכנסות החברה צמחו ב-64% ברבעון הראשון של 2008 לעומת התקופה המקבילה ב-2007, לרמה של 18.7 מיליארד דולר. הרווח הנקי זינק בכ-80% - לרמה של 517 מיליון דולר, כ-15% מעל הציפיות.

עיקר הצמיחה נבעה מזינוק חד ברווחי חטיבת החקלאות הודות לעליות החדות במחירי הסחורות, עליות שבחברה הקיימת לא ראו כבר 106 שנה.

מנגד, רווחי חטיבת מוצרי התירס נפלו בכ-30% בשל מחירי התירס הגואים. למרות התוצאות, שהדהימו אף את החברה עצמה, מניות ADM הגיבו עם פרסום הדו"ח בירידה של כ-4%. ייתכן שהירידה נובעת מרצון של חלק מהמשקיעים לממש רווחים, ייתכן שנבעה מיום שלילי במיוחד במניות הסקטור החקלאי כולו, ואולי חלק מהמשקיעים החוששים שרווחים כאלו לא יחזרו בעתיד.

התוצאות של ADM מושפעות באופן מהותי ממחירי האנרגיה וממחיר האתנול בפרט. החברה היא יצרנית האתנול השנייה בגודלה בארה"ב ואחת מיצרניות הביו-דיזל הגדולות באירופה. סוגית האתנול מעוררת באחרונה סערה ציבורית. כלכלנים רבים רואים בשימוש במוצרים חקלאיים לייצור דלק גורם מרכזי לעלייה המטאורית במחירי המזון. הטענה היא שהסבסוד שלו זוכה הענף מוביל את המזון למכוניות במקום לפה שלנו. שינויים בחקיקה והקטנת התמיכה בתחום הדלק המופק מצמחים, עלולים להשפיע לשלילה על החברה. ייתכן שהחשש משינויים כאלה, שינבעו מלחץ מחירי המזון הגבוהים ישפיעו על מחיר המניות.

להערכתנו, החברה - המגדירה את עצמה כסופרמרקט של העולם - מהווה אפשרות נאותה להיחשף לעליית מחירי הסחורות החקלאיות. פעילות החקלאות שלה מצויה בצמיחה מהירה, ואילו החטיבות האחרות מעניקות לה איזון משום שירידה אפשרית במחירי הסחורות אשר תפגע בעסקי החקלאות דווקא תועיל לחטיבות השמנים והתירס.

נסיים במשפט של מנכ"לית החברה, מתוך שיחת הוועידה עם בעלי המניות, שאולי ממחיש טוב יותר את חוסר היציבות שבה אנו מצויים בתקופה זו: "בכל פעם שחלק מסוים מהיבול העולמי נמצא ברמה נורמלית, נדמה שבמקום אחר צצה בעיה".

-

הכותבים הם עובדי בית ההשקעות אלטשולר שחם. רן שחם הוא מנהל הנוסטרו ועידו שגיא הוא אנליסט. הכתבה אינה מהווה המלצה לרכישת ני"ע

-

מימוש רווחים

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"