הפלטפורמה החדשה של מיקרוסופט: מלהיבה ומסוכנת

אם עד היום נתקעתם בעבודה בלי קובץ חשוב מהמחשב הביתי או רציתם לשמוע באייפוד שיר אהוב ששמור על המכשיר הסלולרי - מיקרוסופט תפתור לכם את הבעיה. פלטפורמת Mesh החדשה אמורה לאחד את כל מכשירי הקצה, אבל בד בבד היא גם תעניק לחברה גישה חופשית לכל המידע עליכם שאין אפילו למדינות ריבוניות

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

>> דמיינו את המצב הבא, שכנראה כבר נתקלתם בו: יש לכם שיר מסוים במחשב בבית, אבל אתם נמצאים בעבודה ולא תוכלו לנגן אותו עד שתחזרו הביתה. או שאולי צילמתם כמה תמונות במסיבה שהייתם בה אתמול, אבל הורדתם את התמונות למחשב הנישא ולא תוכלו להראות אותן לחבריכם במכשיר הסלולרי - עד שתחברו אותו למחשב ותסנכרנו ביניהם.

בעיות מסוג זה מיקרוסופט מנסה לפתור באמצעות הפלטפורמה החדשה שהשיקה בשבוע שעבר, Live Mesh. ואולם הבעיות שמיקרוסופט מתכוונת לפתור באמצעות הפלטפורמה החדשה עשויות ליצור בעיות חדשות, קשות הרבה יותר.

החיים הדיגיטליים שלנו פזורים על פני כמה "איים" שאינם מחוברים זה לזה - מחשבים אישיים, מחשבים נישאים, טלפונים סלולריים, נגנים מסוגים שונים, קונסולות של משחקים ועוד מכשירי קצה.

ואולם לא רק שאנו לא יכולים לגשת למידע הזה מכל מקום שבו אנחנו נמצאים - אנחנו גם לא מסוגלים לסנכרן ביניהם באופן רציף.

נכון, אפשר לסנכרן בין מכשירי קצה באמצעות כבלים וגם באמצעות Bluetooth, אבל הדבר דורש שהמכשירים והמשתמש יהיו באותו המקום וגם פעולה אקטיווית - מסובך.

הדרך הטבעית ביותר לחבר בין כל מאגרי המידע הדיגיטלי שלנו, וגם לסנכרן אותם, היא כמובן האינטרנט. זה מה ש-Mesh מנסה לעשות - לחבר כמה שיותר מכשירים יחד כדי שבאמצעות כל אחד מהם יוכל המשתמש לקבל גישה לכל המידע הדיגיטלי שלו.

עבור מיקרוסופט זהו שינוי דרמטי, מפני שעד כה, מבחינתה, המחשב האישי היה מרכז חייו הדיגיטליים של המשתמש, ורוב המידע כלל לא נמצא באינטרנט.

במרכז הפלטפורמה של Mesh נמצא שולחן עבודה וירטואלי, הנמצא באינטרנט, כך שניתן לגשת אליו מכל מכשיר קצה שמחובר לאינטרנט. לשולחן העבודה הזה ניתן לחבר סדרה של מכשירי קצה, כך שכל עוד הם מחוברים לאינטרנט - ניתן לגשת מכל מכשיר קצה מסוים לכל מכשיר קצה אחר, וכל שינוי שנעשה בקובץ באחד המכשירים מעדכן את העותק שלו שנמצא על גבי המכשירים האחרים.

במקרים מסוימים, כבר כיום יש אפשרות ליהנות מחוויה כזו. למשל, אם מקום העבודה שלכם משתמש בתוכנת Exchange של מיקרוסופט ויש לכם סלולרי שמחובר למערכת הזו, כל מועד חדש בלוח השנה שאתם קובעים באחד המכשירים מסתנכרן אוטומטית במכשירים האחרים.

פלטפורמת Mesh מאפשרת כמובן גם לשתף קבצים, כלומר לאפשר לאנשים אחרים שהגדרתם לקבל גישה לקבצים שלכם. מכיוון שמחוברים אליה כמה מכשירי קצה, היא גם מאפשרת לשלוט מרחוק על מכשירים שאינם בקרבתכם, כמו להדפיס בבית תמונה שזה עתה צילמתם באמצעות המכשיר הסלולרי שלכם.

מיקרוסופט יודעת הכל

העברה של קבצים דיגיטליים לאינטרנט אינה רעיון חדש. לגוגל יש שירות פופולרי מאוד בשם Google Docs, שמאפשר ליצור ולערוך קבצים המאוחסנים באינטרנט וגם לשתף אותם עם אחרים - לצפייה בלבד או גם לעריכה. מיקרוסופט עצמה כבר השיקה בעבר שירותים המאפשרים לקבל חלק מהיתרונות של Mesh, כגון FolderShare.

ואולם מיקרוסופט היא בכל זאת הראשונה ליצור פלטפורמה שלמה שהחיבור, הסנכרון והשיתוף באמצעות האינטרנט עומדים בבסיסה. מכיוון שמדובר בחברה כה גדולה, ש-100 ממהנדסיה עבדו על הפלטפורמה הזו במשך שנתיים, לניסיון הזה יש משמעות מיוחדת.

בשלב זה, Mesh עדיין לא פתוחה לשימוש חופשי - המערכת נמצאת בבטא סגורה, ומיקרוסופט הקצתה 10,000 מקומות בניסוי. בנוסף, בשלב זה Mesh מוגבלת יחסית להבטחה שהיא נושאת בתוכה: היא מאפשרת לחבר לשולחן העבודה רק מחשבים הרצים על מערכות ההפעלה של מיקרוסופט: ויסטה ו-XP.

לקראת סוף השנה, כך מבטיחה מיקרוסופט, ניתן יהיה לחבר גם מכשירים ניידים וגם מכשירים הרצים על מערכות ההפעלה של מקינטוש. בהמשך ניתן יהיה לחבר גם מדפסות, כונני דיסקים, את ה-Xbox - ואולי גם את המכונית.

מבחינת מיקרוסופט, במרכז השינוי נמצאת התפישה שלפיה, במקום שבכל מכשיר קצה תותקן תוכנה, הרי שמעתה תוכנה אחת תשרת את כל מכשירי הקצה. במלים אחרות, במקום למכור חבילת אופיס למחשב בעבודה, למחשב בבית ולמחשב הנייד, תהיה מכירה של חבילה אחת בלבד.

אם Mesh תאומץ, השינויים שהיא תביא עשויים להיות דרמטיים גם כן. עד כה מכשירי הקצה לא היו מחוברים ביניהם, לא ערכו את אותם הקבצים ולא היו מסונכרנים ביניהם. לכן, מבחינת האינטרנט, כל מכשיר כזה בעצם ייצג עד היום משתמש שונה.

עתה, החיבור ש-Mesh מציעה יכול לספק למיקרוסופט ולמפרסמים הרבה יותר מידע על כל הפעילויות שמשתמש מבצע - איזו פעולה מבצע המשתמש בכל נקודת זמן (ומאיזה מכשיר קצה), מה פרופיל השימוש שלו, אילו מכשירי קצה הם הפופולריים ביותר לאילו משימות, אילו יישומים חדשים מתפתחים או יכולים להתפתח כתוצאה מהשימוש בפלטפורמה, היכן המשתמש אוסף את המידע שלו, איך והיכן הוא מבצע קנייה, היכן הוא מנהל את כספו, באילו אתרים פוליטיים הוא מבקר ומידע נוסף.

וכמובן, בגלל האפשרות לשתף, ניתן יהיה לדעת לא רק מיהם המשתמשים האחרים שאדם מסוים מחובר עמם, אלא גם מה סוג החיבור שלו עמם (מקצועי, אחר) ומה תדירותו.

במלים אחרות, Mesh תבצע אינטגרציה כמעט מלאה של המידע שהמשתמשים יוצרים בעצם הפעולות שהם מבצעים, מה שעשוי לאפשר למיקרוסופט לדעת על המשתמשים הרבה יותר מאשר מנוע חיפוש, ספק אינטרנט, רשת חברתית או ספק סלולר כלשהם יוכלו לדעת אי פעם. ואולם המידע שלמיקרוסופט תהיה גישה אליו עשוי להיות רב, איכותי ועדכני יותר לא רק מחברות מסחריות אחרות - כי אם גם ממדינות ריבוניות.

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"