בבורסה ברמת גן חסרים משרדים - ודמי השכירות במגדלים הוכפלו

בשנתיים האחרונות סובל המתחם ממחסור חמור בשטחי משרדים ברמה גבוהה, ועליית המחירים צפויה להימשך גם בשנתיים הקרובות

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

>> "מחסור בשטחי משרדים פנויים ובהתחלות בנייה של בניינים חדשים יגרום לעליות מחירים של 10% ב-2009 במתחם הבורסה ברמת גן", אומר מנכ"ל חברת ייעוץ ושיווק הנדל"ן אינטר ישראל, יורם בלומנטל.

בתוך תקופה קצרה מאוד הגיע שוק הנדל"ן למשרדים לרמות של היצע אפסי וביקוש גואה, והדרך היחידה לספק את הביקוש היא להוסיף שטחי משרדים. במגדלים המבוקשים באזור הבורסה המחירים אפילו כמעט הכפילו עצמם.

הבעיה הזו מאפיינת את כלל שוק המשרדים בתל אביב ובמיוחד את מתחם הבורסה ברמת גן, ששם היצע מגדלי המשרדים אינו גדול, והביקושים גבוהים. "במתחם הבורסה אנחנו מוצאים ביקוש לשטחי משרדים בהיקף של 100 אלף מ"ר בשנה ובצד ההיצע אנחנו רואים כי השנה יש מחסור של 400 אלף מ"ר", אומר בלומנטל. "ב-2009 אנחנו צופים שהמחסור יעלה ועד 2010 צפויה עליית מחירים במשרדים במתחם".

שמאי המקרקעין ירון ספקטור, מציין כי הבניינים באזור הבורסה מחולקים לשלושה סוגים. היקרים ביותר הם הבניינים המוגנים של קהילת היהלומנים. "אלה בניינים מאובטחים, שבהם ניתן לסחור ביהלומים בחופשיות יחסית. הם מיועדים לחברי הבורסה בלבד, ולרוב מקובל לקנות ולא לשכור את המשרדים בהם. רמות מחירי הקנייה נעות סביב 6,500 דולר למ"ר", הוא מסביר.

הסוג השני הם בניינים ישנים ונמוכים שפזורים במתחם, וזולים יחסית. מחירי השכירות בהם נעים סביב 14 דולר למ"ר. הסוג השלישי הם מגדלי המשרדים המוצלחים, בהם בית גיבור ספורט, שאפ והראל (רוגובין תדהר). האטרקטיוויות שלהם נובעת, בין היתר, מקרבתם לתחנת הרכבת ארלוזורוב. מחירי השכירויות בהם הם 25-34 דולר למ"ר, ומחירי הרכישה הם כ-14 אלף שקל למ"ר.

"בשנתיים האחרונות דמי השכירות בבניינים הטובים עלו ביותר מ-80%. משרדים שהושכרו ב-2006 הושכרו ברמות של עד 50 שקל למ"ר", אומר ספקטור. "בשנתיים הקרובות המחירים ימשיכו לזחול כלפי מעלה, אבל לא נראה הכפלות שלהם. למעשה, המחירים חזרו לרמה של 98', לפני משבר ההיי-טק. אני לא רואה בזה בועה אלא תיקון של המשבר בהיי-טק וההיצע הגדול שהיה. בשנות המשבר לא היתה בנייה חדשה ואת התוצאות אנחנו מרגישים כיום, בצורת מחסור".

מעט מדי, מאוחר מדי

וכיצד היזמים נענים לביקושים במתחם? בצורה צנועה למדי. השנה תושלם תוספת בנייה של 17 קומות בבניין הראל (רוגובין תדהר), בנוסף ל-16 הקומות הקיימות. הרוב המכריע של השטחים החדשים הושכרו או נמכרו.

בניין נוסף שמוצע להשכרה בימים אלה ועתיד להתאכלס בעוד כשנה הוא מגדל ששון חוגי, שממוקם בסמיכות למגדל משה אביב. בלומנטל, שמשווק את המגדל במשותף עם עמוס גלזר מרשת אנגלו סכסון, מציין כי הבניין יישאר בבעלות מלאה של חוגי, כלומר, השטחים שבו מוצעים להשכרה בלבד. מדובר בבניין בן 21 קומות המכיל שטחים בהיקף של 20 אלף מ"ר.

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש