בורוביץ': "שמים פתוחים זה רק מלים - קן קושרת לנו את הידיים"

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

>> "הרגולציה בישראל מפריעה מאוד לקדם פה עסקים. מי שיושב מהצד ורואה את הישראלים שמשקיעים בחו"ל - הם לא משקיעים בחו"ל רק מכיוון שהתשואות שם גבוהות, אלא מכיוון שקל יותר לעבוד שם", אמר בורוביץ'.

"מה שעשתה הרשות זה לקחת את תעשיית התעופה ולהכניס אותה לרגולציה, בלי להבין את התעשייה. הכי חשוב להבין - זו תעשייה גלובלית. ישראל היא רק נקודה ברשת הגלובלית, יש 8,000 נקודות כאלה. לבוא ולהטיל רגולציה על חברות התעופה הישראליות, זה בעצם לשלוח אותנו לעולם מאוד-מאוד תחרותי - אבל לקשור לנו את הידיים. אנחנו בעד תחרות מלאה, אין לנו בעיה עם זה. אנחנו טובים מספיק להתחרות, אבל לא עם ידיים קשורות. השמים הפתוחים זה רק מלים. קחו לדוגמה את הסיפור עם בי.אם. איי - החברה הבריטית ביקשה מישראל לטוס מנמל היתרו בלונדון לתל אביב, וקיבלה מה שרוצה. אבל, ברוב העולם התשתיות מופרטות. שדה התעופה בלונדון נמצא בבעלות פרטית. כשאני רוצה לנחות שם אומרים לי: 'אין מקום'. אבל כשבי.אם.איי רוצה לנחות בנתב"ג - אומרים לה 'מה שאת רוצה'.

"ביום שישי אין לאל על טיסה מהיתרו, מהשדה הראשי; מטוסי החברה ממריאים משדה משני, מה שמחייב את הנוסעים אנשים לקום ב-5:00 בבוקר. לבריטיש ולבי.אם.איי יש שלוש טיסות מהיתרו לתל אביב. אז בבקשה: תנו לנו תנאים שווים.

"המדינה צריכה לדאוג שיהיו שמים פתוחים באמת, ופה היא צריכה לתרום - ולא להתעסק בקוד שרינג. אם מדינת ישראל מאפשרת לחברה בריטית להיכנס ולקבל את כל השירותים, שגם החברה הישראלית תקבל בהיתרו אותם תנאים דבר.

הממונה בחנה הסכמים ומצאה כי כמה מהם כוללים סעיפים המונעים תחרות על המחיר - ובכך פוגעים בצרכן. זה לא מצדיק התערבות?

"הממונה כורתת את הענף שאנחנו יושבים עליו עם התקנות החדשות. מדינת ישראל צריכה להחליט אם היא רוצה חברת תעופה. לא לכל מדינה יש. סוויס נקנתה, אלאיטליה נקנתה. לבלגיה אין. אבל המדינה רוצה שאל על תהיה מוכנה למקרה חירום, כי אז חברות אחרות נעלמות. זה אומר שהמדינה צריכה חברת תעופה. אל תגני עלינו - אבל תדאגי שמה שאנחנו נותנים, יתנו גם מדינות אחרות.

"באה הממונה ועושה סיפור עם הקוד שרינג. אל על טסה ליותר מ-40 יעדים ביום. אם אין קוד שרינג, המכירה של טיסת המשך על חברה אחרת ברוב המקרים תהיה יקרה יותר. בקוד שרינג קונים כרטיס אחד שמשמש גם ליעד ההמשך. דוגמה: ישראלי שרוצה לטוס לדאלאס - במקום שיטוס מת"א לניו יורק בכרטיס אחד ויקח טיסת המשך, יוכל בקוד שרינג לטוס איתי לפרנקפורט, להחליף לאמריקאן איירליינס ולהגיע לדאלאס בלי להמתין שעות לטיסת ההמשך.

"בעולם מאשרים קוד שרינג. טובת הצרכן היא שיהיו לו יותר יעדי טיסה לבחירה. זה נותן יותר גמישות בטיסות ליעדים שאינם מרכזיים".

גם בארה"ב ובאירופה הכניסו באחרונה את התעופה להתחרות. למה אנחנו צריכים להיות שונים?

"במסמך שקן הוציאה יש המון טעויות שמראות על חוסר הבנה של ענף התעופה. לא מדובר באותן רגולציות בישראל ובחו"ל. למה לא לשאול את הרשויות בארה"ב ובאירופה איך הן קבעו את המדיניות? לקח לארה"ב 22 שניות לאשר את הסכם קוד שרינג של אמריקן איירליינס. במקום לטפל בבעיה קטנה של תיאום מחירים, היכן שיש כזו, קן אומרת 'נהרוג את הכל'. שיסגרו את כל חברות התעופה הישראליות ואז תיעלם בעיית תיאום המחירים, לדעתה. בגלל חוסר יכולת של רשות ההגבלים לטפל בבעיה, מחסלים הכל מסביב. זה דבר שמאפיין את מדינת ישראל.

"עד שלא יהיה שלום באזור, ענף התעופה הוא הגשר בין ישראל לשאר העולם. לכן צריך לדאוג שכל מרחב האפשרויות של טיסות ליעדים - יעדי ביניים ויעדי המשך - יהיה יותר גדול, כי כך נוצרת תחרות. שוק התעופה בעולם מאוד תחרותי. הבעיה אצלנו היא שבעלי תפקידים מתחלפים בקצב מהיר ולא מספיקים ללמוד לעומק. אני 20 בביזנס ועברתי 13 שרי תחבורה ו-16 שרי תיירות, אם אינני טועה. כל אחד בא עם מדיניות משלו. ישראל הפריטה את אל על. הממשלה הוציאה תשקיף שבו כתבה מהי מדיניות התעופה ומהן המגבלות לצורכי ביטחון. איך היא יכולה לבוא אחרי 3 שנים ולהגיד שהיא משנה כללי המשחק? אחרי שהשקענו מאות מיליוני דולרים בציוד חדש על בסיס התשקיף".

האם העובדה שאתם מונופול בטיסות לתאילנד ולהודו לא נובעת מהסכמים שלכם עם החברות של אותן מדינות - הסכמים שפוגעים בתחרות ומייקרים את כרטיסי הטיסה?

"בושה שבכלל מדברים על זה. בגלל הבעיה הפוליטית של ישראל, אף חברה זרה לא רוצה לטוס משם לישראל, כי לא נותנים לה לחצות את המרחב האווירי מעל סעודיה. זה אומר שצריך להוסיף 2-3.5 שעות טיסה. אל על עושה את זה. אין לה מונופול - כל החברות האירופיות טסות לאותם יעדים. אני חושב, שחברה כמו אל על, שנושאת את דגל ישראל לעולם, היא גם ציונית. החלטנו לקיים טיסות ארוכות, מכיוון שכך אזרחי ישראל מקבלים טיסות ישירות. אני יצרתי את המונופול? שיגידו תודה שאנחנו מבצעים את הטיסות. תאי קונה מאיתנו כל יום כמה עשרות מושבים. צלצלי להילל טורס, הסוכן של תאי בארץ ואחר כך לאל על ותבקשי אותה טיסה - המחיר של תאי יהיה נמוך יותר".

תגובת הרשות להגבלים עסקיים

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי